Adet Gecikmesi Belirtileri Nedir?

Regl olmaya yeni başlayan kadında 2 sene âdet düzeni oturmadığı için bir süre âdet gecikmesi olabilir. Sorunun devamında doktora başvurun.

Adet Gecikmesi Belirtileri Nedir?


Sağlıklı bir birey 28 günde ortalama 1 kez adet görür. 28 günde 1 kez adet gören birinin 7 güne kadar gecikmesi gecikme olarak tanımlanabilir. Bu gecikme normal olduğu birkaç durum dışında başka sorunun habercisi olabilir. Adet görmeye yeni başlamış gençlerde ise ilk 2 sene kanama düzeni oturmağından gecikme yaşanması normal kabul edilir.

Senede 2-3 defa mevsim değişimi ile kanama düzensizliği kabul edilir.

Sağlıklı her kadın, ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar her 28 günde 1 âdet görür. Kadın üreme sistemi her ay düzenli ve olası gebeliğe karşı hazırlama olarak tanımlanan bu durum farklı nedenden dolayı gerçekleşmeyebilir.

Adet Gecikme Belirtisi Nedir?

Herhangi bir sağlık problemi olmayan her kadın; 21 ile 35 gün süre zarfında veya ortalama 28 gün günde 1 adet döngüsünü (menstrüasyon dönemini) yaşar. Bu döngünün dışında yaşanan sapma (minimum 7 gün) adet gecikmesi olarak adlandırılır. Periyot dönemi yaklaşık 2 ile 7 gün arasında seyreder. Vücutta ki hormonun harmonisi menstrüasyon dönem düzenini şekillendiren en mühim faktördür. Kişi gebe kalması ile birlikte kanama kesilir. Kanama 7 gün ya da daha uzun bir süre zarfında kesilmesi adet gecikmesi şeklinde tanımlanır.

Yıl içinde 2-3 kez yaşanan düzensizlik normal karşılanır iken 3’ten fazla durumda olması halinde hekime başvurup nedeninin irdelenmesi tavsiye edilmektedir. Bunun dışında yoğun stres adet gecikmelerine sebep olabilir.

Gecikme belirtileri ile doktora başvurduğunuzda ilk olarak size gebelik tahlili uygulayacaktır. Eğer, gebelik görülmüyorsa adet gecikmesinin başkaca nedenleri akla gelir. Emzirme vücuttaki hormonları değiştireceğinden emzirme döneminde regl düzensizlikleri meydana gelebilir.

Regl gecikmesi ya da oluşumu hormonlarda meydana gelen uyarımlarla başlar. Hormonların dengesini bozan ilaçlar örneğin, doğum kontrol hapları regl olma gecikmesine neden olabilir. Tiroit de aynı şekilde hormonlarla birlikte regl düzensizliğine sebep olur. Polikistik over sendromu yumurtalıklarda meydana gelen kistler yumurtlama yapısını değiştirebilir. Bu gecikme belirtileri arasında sayılabilir. Kanama gecikmesi kadınlarda can sıkıcı durumdur. Eğer, ortada hastalık ya da engel yok ise gecikme belirtileri görünüyorsa olaya dışardan müdahale edilebilir.

Adet Gecikmesi Belirtileri Nelerdir?

  • Karın ağrısı.
  • Sancı, Kramp Girme.
  • İshal ve şeker isteği fazlalığı.
  • İştahsızlık.
  • Fazla Yeme İsteği.
  • Sindirim sistemi değişkenleri.
  • Halsizlik ve Baş ağrısı.
  • Hafif kanama veya akıntı.
  • 16 yaşına kadar, regl görmeme.

İki düzenli periyodu kaçırmanız ve altındaki etken nedeni bilmemeniz; 14 yaşına kadar göğüslerinizin büyümemesi veya kasık tüylerinin gelişmemesi de belirtiler arasındadır. Gecikme belirtilerine eşlik eden ateş var ise vajinal enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Yaşanan belirtiler aslında, regl dönemine girdiğinizin fakat başkaca sebeplerle kanama olmadığınızın göstergesidir. Böylece, adet söktürücü yöntemlere gitmeniz dönemin yeniden düzene girmesini sağlar.

Regl gecikmesi nasıl azaltılır?

Ağrı kesici kanamayı azaltıp kesebilir, ağrı kesici alıyorsanız buna ara verin. Gebelikte ağrı kesici düşüğe sebep olabilir. Regl gecikmesi geçmeyeceği gibi aspirin ya da ağrı kesici çok zarar verir.

Adet gecikmesini önleme için ne yapılır ve söktürücü yöntem nedir?

Doktorun adet söktürücü ilaç vermesi, söktürücü özelliği olan bitki, çay ''ada çayı, rezene, maydanoz, kekik, dereotu, kırk kilit otu ve papatya'' gibi. Kasları harekete geçiren metabolizma düzeni için hafif egzersizler. Koşu, mekik, yürüyüş ve en önemli stresten uzak ve sağlıklı bir yaşam. Konu ile ilgili emin olmak net bilgi almak açısından doktora mutlaka başvurun.