Adet Gecikmesi Belirtileri Nelerdir?

Regl olmaya yeni başlayan kadınlarda, 2 sene âdet düzeni oturmadığından, âdet gecikmesi olabilir.

Adet Gecikmesi Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı birey, 28 günde ortalama 1 adet görür. 28 günde 1 adet gören birisinin, 7 gün kadar gecikmesi gecikme olarak tanımlanabilir. Gecikmenin, normal olduğu birkaç durum dışında, başka sorunun habercisi olabilir.

Adet görmeye yeni başlamış genç bireylerde, ilk 2 sene kanama düzeni oturmamış olacağından, gecikmeler yaşanması normal kabul edilir. Senede, 2-3 defa mevsim değişimleriyle beraber, kanama düzensizlikleri kabul edilebilir. Sağlıklı her kadın, ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar, her 28 günde 1 âdet görür. Kadın üreme sisteminin, her ay düzenli şekilde; kendini olası gebeliğe karşı hazırlaması olarak tanımlanabilen bu durum, farklı nedenlerden dolayı gerçekleşmeyebilir.

Adet Gecikmesi Nedir?

Herhangi bir sağlık problemi olmayan her kadın; 21 ila 35 gün süre zarfında veya ortalama 28 gün günde 1 adet döngüsünü (menstrüasyon dönemini) yaşar. Bu döngünün dışında yaşanan sapmalar (minimum 7 gün) adet gecikmesi olarak adlandırılır.

Periyot dönemi yaklaşık 2 ila 7 gün arasında seyreder. Vücuttaki hormonların, harmonisi menstrüasyon döneminin düzenini şekillendiren, en mühim faktördür. Kişinin, gebe kalması ile birlikte kanaması kesilir; kanamanın, 7 gün ya da daha uzun bir süre zarfında kesilmesi, adet gecikmesi şeklinde tanımlanır. Yıl içerisinde 2-3 kez yaşanan düzensizlik, normal karşılanabiliyorken, 3’ten fazla durumda olması halinde, hekiminize başvurup nedenlerinin irdelenmesi tavsiye edilmektedir.

Bunun dışında yoğun stres adet gecikmelerine sebep olabilir.

Gecikme belirtileri ile doktora başvurduğunuzda ilk olarak size gebelik tahlili uygulayacaktır. Eğer gebelik görülmüyorsa adet gecikmesinin başkaca nedenleri akla gelir. Emzirme vücuttaki hormonları değiştireceğinden emzirme döneminde regl düzensizlikleri meydana gelebilir.

Regl gecikmesi ya da oluşumu, hormonlarda meydana gelen uyarımlarla başlar. Hormonların, dengesini bozan ilaçlar, örneğin doğum kontrol hapları, regl olma gecikmesine neden olabilir. Tiroit de aynı şekilde hormonlarla birlikte, regl düzensizliğine sebep olur. Polikistik over sendromu, yumurtalıklarda meydana gelen kistler yumurtlama yapısını değiştirebilir. Bu, gecikme belirtileri arasında sayılabilir. Kanama gecikmesi, kadınlarda can sıkıcı durumdur. Eğer, ortada hastalık ya da engel yoksa, gecikme belirtileri görünüyorsa, olaya dışardan müdahale edilebilir.

Adet Gecikmesi Belirtileri Nelerdir?

  • Karın ağrısı.
  • Sancı, Kramp Girme.
  • İshal ve şeker isteği fazlalığı.
  • İştahsızlık.
  • Fazla Yeme İsteği.
  • Sindirim sistemi değişkenleri.
  • Halsizlik ve Baş ağrısı.
  • Hafif kanama veya akıntı.
  • 16 yaşına kadar, regl görmeme.

İki düzenli periyodu, kaçırmanız ve altındaki etken nedeni bilmemeniz; 14 yaşına kadar göğüslerinizin büyümemesi veya kasık tüylerinin gelişmemesi de belirtiler arasındadır. Gecikme belirtilerine eşlik eden ateş varsa, vajinal enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Yaşanan belirtiler, aslında regl dönemine girdiğinizin fakat başkaca sebeplerle kanama olmadığınızın göstergesidir. Böylece, adet söktürücü yöntemlere gitmeniz, dönemin yeniden düzene girmesini sağlar.

Regl gecikmesi nasıl azaltılır?

Ağrı kesiciler, kanamayı azaltıp kesebilir, ağrı kesici alıyorsanız öncelikle buna ara verin. Gebelik durumunda, ağrı kesiciler düşüğe sebep olabilir. Regl gecikmesi, geçmeyeceği gibi aspirin veya ağrı kesiciler, faydadan çok zarar getirir. Adet gecikmesi önleme konusunda yapılacaklar şunlardır.

Adet söktürücü yöntemler nedir?

Doktorunuzun söktürücü ilaç vermesi, söktürücü özelliği olan bitkiler, çaylar ''ada çayı, rezene, maydanoz, kekik, dereotu kırk kilit otu, papatya'' gibi. Kasları harekete geçirecek metabolizma düzeni için hafif egzersizler. Koşu mekik, yürüyüş ve en önemlisi stresten uzak sağlıklı bir yaşam. Konuyla ilgili emin olmak, net bilgi almak açısından doktorunuza mutlaka başvurun.

Bu Yazıya, Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0