Sağlıklı bir birey ortalama 28 günde bir  adet görür. 28 günde bir adet gören birisinin 7 gün kadar gecikmesi adet gecikmesi olarak tanımlanabilir.

Adet Gecikmesi Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı bir birey  ortalama 28 günde bir  adet görür. 28 günde bir adet gören birisinin 7 gün kadar gecikmesi gecikme olarak tanımlanabilir. Gecikmelerin normal olduğu birkaç durum dışında başka bir sorunun habercisi olabilir. Adet görmeye yeni başlamış genç bireylerde ilk 2 sene kanama düzeni oturmamış olacağından, gecikmeler yaşanması normal kabul edilir. Senede 2-3 defa mevsim değişimleriyle beraber kanama düzensizlikleri kabul edilebilir.

Bunun dışında yoğun stres adet gecikmelerine sebep olabilir.

Gecikme belirtileri ile doktora başvurduğunuzda ilk olarak size bir gebelik tahlili uygulayacaktır. Eğer gebelik görülmüyorsa adet gecikmesinin başkaca nedenleri akla gelir. Emzirme vücuttaki hormanları değiştireceği için emzirme döneminde regl düzensizlikleri meydana gelebilir.

Regl oluşumu öncelikle hormonlarda meydana gelen uyarımlarla başlar. Hormonların dengesini bozan ilaçlar örneğin doğum kontrol hapları regl olma gecikmesine neden olabilir. Tiroit de aynı şekilde hormonlarla birlikte regl düzensizliğine sebep olur.

Polikistik over sendromu yumurtalıklarda meydana gelen kistler yumurtlama yapısını değiştirebilir. Bu da gecikme belirtileri arasında sayılabilir.

Kanama gecikmesi kadınlar için can sıkıcı bir durumdur. Eğer ortada bir hastalık ya da engel yoksa ve gecikme belirtileri görünüyorsa bu olaya dışardan müdahale edilebilir.

Adet Gecikmesi Belirtileri Nelerdir?

  • Karın ağrısı
  • Sancı ve Kramp
  • İshal Şeker isteği fazlalığı
  • İştahsızlık
  • Fazla Yemek İsteği
  • Sindirim sistemi değişkenleri
  • Halsizlik Baş ağrısı
  • Hafif Kanama Akıntı

Bu belirtilere eşlik eden ateş varsa vajinal bir enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Bu belirtiler aslında regl dönemine girdiğinizin fakat başkaca sebeplerle kanama olmadığınızın göstergesidir. Bu durumda adet söktürücü yöntemlere gitmeniz bu dönemin yeniden düzene girmesini sağlar.

Regl gecikmesi nasıl azaltılır?

Ağrı kesiciler kanamayı azaltıp kesebilir ağrı kesici alıyorsanız öncelikle buna ara verin. Gebelik durumunda ağrı kesiciler düşüğe sebep olabilir. Regl gecikmesi geçmeyeceği gibi aspirin ve diğer ağrı kesiciler faydadan çok zarar getirir.

Adet gecikmesini önlemek için yapılabilecekler şunlardır.

Adet söktürücü yöntemler

Doktorunuzun söktürücü ilaç vermesi söktürücü özelliği olan bitkiler ve çaylar ”adaçayı, rezene, maydanoz, kekik, dereotu kırk kilit otu, papatya” gibi. Kasları harekete geçirecek metabolizma düzeni için hafif egzersizler. Koşu mekik, yürüyüş ve en önemlisi stresten uzak sağlıklı bir yaşam.

Konuyla ilgili emin olmak ve net bilgi almak için doktorunuza mutlaka başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.