Alan Adı Otoritesi Nedir?

Aralık 21, 2022 - 13:49
Aralık 21, 2022 - 13:59
 0  9
Alan Adı Otoritesi Nedir?

İngilizce Domain Authority Türkçede domain otoritesi bir web sitesinin arama motorlarındaki DA PA değerleridir. İngilizce'de Domain Authority olarak adlandırılan alan adı otoritesi, bir web sitesinin arama motorlarındaki gücünü ve sıralamasını gösteren 100 üzerinden hesaplanan bir ölçüm metriğidir. Google, web sitelerini sıralamak için çeşitli kriterlere sahiptir. Birkaç yıl önce Google, sitelerin kullandığı metriklerden biri olan PageRank'i herkese açık olarak gösterdi. Bu metrik, bir sitenin değerinin sayısal bir göstergesi olarak işaretlenir.

Google'ın yaptığı bir hata, onu herkese açık yapmaktı. Pazarlamacılar, bu metriği şekillendirmek ve manipüle etmek için tüm araçları kullanırdı. Google daha sonra artan ihtiyaçla mücadele etmek için tek bir metriğe odaklanmak için bir şeyler yapmaları gerektiğini fark etti. Bu yüzden daha az güncellemeyi görünür kılmak için ellerinden geleni yaptılar. 2014 yılında Matt Cutts halka açıldı. PageRank için gelecekte herhangi bir güncelleme olmayacağını duyurdu. Bu, Google'ın bu metriği dahili olarak kullanmayı bıraktığı anlamına gelmez.

Alan Adı Otoritesi (Domain Authority) Nedir?

Google tüm siteleri farklı görür. Bu sitelerden bazıları tonlarca arama trafiği çekiyor ve bazıları sonuç sayfalarında görünme konusunda sorun yaşıyor. Google, web sitenizin sıralamasını etkileyen iki ana faktör olduğuna inanıyor. Bu faktörlerden biri, bağlantıların alaka düzeyi ve kalitesidir. Aynı zamanda harici geri bağlantılara ve nihayetinde kaliteye ve anahtar kelime kullanımına dayalı bir otoritedir.

Google arama motorunda daha iyi sıralanma şansınızı öğrenmek için, Alan Adı Otoritesini bilmeli ve her hafta günden güne veya yıldan yıla karşılaştırmalısınız.

Domain Otoritesi Ne Demek?

Etki Alanı Otoritesi, 1-100 arasında değişen yeni bir sıralama puanı metriğidir. Bu etki alanı yetkilisi, bir web sitesinin anahtar kelimeler için sıralaması hakkında bilgi verir. Etki alanı puanı, SEO gücünüzü gösterir ve sayfanızın ne kadar iyi sıralanacağını tahmin etme yeteneğine sahiptir.

Etki alanı yetkilisi puanınızı belirlemeye giden birkaç faktör vardır. Etki alanı yetkilisini oluşturan Moz Şirketi, puanınızı oluşturmak için bağlantı veren kök etki alanlarını ve toplam bağlantı sayısını kullanır. Daha yüksek bir puanınız varsa, bu, arama motorunda daha iyi sıralama şansınız olduğu anlamına gelir.

Dış Bağlantı Sayısı

Dış bağlantılar, web sitesine bağlantı veren ve diğer web sitelerinde oluşturulan geri bağlantılar olarak bilinir. Sitenizdeki dış linklerin kalitesi ne kadar yüksek olursa domain otoriteniz de o kadar yüksek olacaktır. Burada nitelik nicelikten daha önemlidir. Bu nedenle yalnızca ilgili harici bağlantılar oluşturmanızı öneririz.

Etki alanı yetkisini test etmek için: https://websiteseochecker.com/

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal paylaşım ve medya platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler, sosyal medya ve internet haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız.