Alan Adı Verme Yetkisi Artık BTK’da

Yazar Buraya Bakınız
0 yorum

Pazar hacmi, yaklaşık 10 milyon lirayı bulan, “.tr” alan adı verme yetkisi; Orta Doğu Teknik Üniversitesinden (ODTÜ) alınarak, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) geçiyor.

Protokole göre, “.tr Ağ Bilgi Sistemi”nin (TRABİS) devreye alınması çalışmaları kapsamında, Resmi Gazete’de bugün yayımlanan; İnternet Alan Adları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile alan adları yönetimine dair ihtiyaç duyulan, bazı güncellemeler BTK tarafından yapıldı.

Alan adı verme yetkisi, ODTÜ’den alınarak BTK’ya geçti

Türkiye’de, 2020 yılı birinci çeyrek itibarıyla, “Nic.tr” kayıtlarında 417 bin 100 “.tr” uzantılı site yer alırken; en büyük pay yüzde 83,1 ile “com.tr” uzantılı internet sitelerine ait oldu. Bunu, yüzde 3,3’er ile “gen.tr” ve “gov.tr”, yüzde 2,6 ile “org.tr” uzantısına sahip siteler takip ediyor.

Türkiye’de 417 bin 100 alan adı var

Söz konusu, alan adlarını kullanan internet sitelerinin, yüzde 78,1’i Türkiye’de, yüzde 10,4’ü ABD’de, yüzde 5,6’sı Almanya’da; yüzde 1,6’sı Fransa’da, yüzde 1,3’ü İngiltere’de, yüzde 1,2’si Hollanda ve yüzde 1,7’si diğer ülkelerde barındırılıyor.

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun olmadığını varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. TAMAM Devamını okuyun.