Ucuz TL 1,2 Milyon Turisti Alışverişe Çekti. 1,6 milyon turist alışveriş için Türkiye'yi tercih etti

Ucuz TL 1,2 Milyon Turisti Alışverişe Çekti. 1,6 milyon turist alışveriş için Türkiye'yi tercih etti
Salgın öncesi 1,6 milyon kişi sadece alışveriş için Türkiye'yi tercih ederken, 2022'nin ilk yarısında bu rakam 1,2 milyon oldu.

Salgından önceki yıl olan 2019'da 1,6 milyon kişi Türkiye'yi sadece alışveriş için tercih etti.

Ucuz TL, Türkiye'yi alışveriş turizminde öne çıkardı. Salgından önceki yıl olan 2019'da 1,6 milyon kişi Türkiye'yi sadece alışveriş için tercih ederken, bu rakam 2022'nin ilk yarısında tüm zamanların ilk yarısında 1,2 milyona geriledi. Bakanlık ise alışveriş turizmi reklamını başlattı.

Yerli tüketicilerin salgın öncesi alışveriş sayısının gerisinde kalması ve turistlerin döviz kuru avantajının da etkisiyle harcama rekorları kırması, markaların dikkatini yabancılara çevirmesine neden oldu. Bazı bölgelerde satışlardaki payı yüzde 50'yi aşan turist alışverişinin yılın tüm aylarına yayılması için çalışmalar başlatıldı.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel'in verdiği bilgiye göre Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye tanıtım filmlerinde alışverişe de dikkat çekecek. 90 üye firmaya ait 467 marka ve 59 bin yurtiçi mağazayı temsil eden Öncel, bakanlık ve TÜİK verilerine dikkat çekerek, hem turist sayısında, hem kişi başı harcamada hem de alışverişte önemli artışlar olduğunu söyledi. Bunun kaçınılmaz olarak perakende sektörüne de yansıyacağını belirten Öncel, yerel halkın açığının artık turistler tarafından doldurulduğunu kaydederek, bazı bölgelerde satışlardaki yabancı oranının yüzde 50'yi geçtiğini kaydetti.

Tüm zamanların ilk yarı rekoru

TÜİK verilerine göre yılın ilk yarısında Türkiye'yi 18,4 milyon turist ziyaret ederken, turizm gelirleri 14 milyar doları buldu. Bu rakamda alışverişe gelen turist sayısı rekor kırdı. Yine TÜİK verilerine göre 2017 yılında 1,5 milyon yabancı ziyaretçi Türkiye'ye alışveriş için gelirken bu rakam 2018'de 1,4 milyona, 2019'da ise 1,6 milyona yükseldi.

Salgınla düşen sayı 2020'de 764 bin, 2021'de 774 oldu. Ancak geçen yılın son çeyreğinden itibaren döviz kurunda yaşanan artış, Türkiye'nin alışveriş için avantajlı hale gelmesine neden oldu. Bu yılın ilk yarısında gelişmelerin de etkisiyle 1 milyon 177 bin yabancı alışveriş için Türkiye'yi tercih etti. Bu rakam 6 aylık bazda tüm zamanların rekoru olarak kaydedildi.

Yıl sonuna kadar 3 milyonu zorlayacak

Bu yıl rakamın 3 milyona yaklaşması bekleniyor. Bu dönemde yabancıların giyim ve ayakkabı harcamaları 1 milyar 841 milyon dolar, yeme-içme harcamaları 2 milyar 680 milyon dolar, hediyelik eşya ve halı/kilim harcamaları 782 milyon dolar oldu. Turist harcamalarında bir diğer gösterge ise Bankalararası Kart Merkezi'nin yabancı kredi kartı kullanım istatistikleridir. Söz konusu verilere göre bu yılın ilk yarısında yabancı kredi kartlarıyla toplam 52 milyon 797 bin işlem yapılırken, bu işlemler karşılığında yapılan alışveriş tutarı 84 milyar TL'ye yükseldi.

Ciro turistler tarafından taşınıyor

BMD Başkanı Sinan Öncel, istenilen satış seviyesine ulaşılmadığını belirterek, "Turist harcamalarında dolar bazında yüzde 12 artış var. Artık daha fazla turist geliyor. Bu da sevindirici ama gündemimiz yaygın. bakanlığın ciddi olarak üzerinde çalıştığı turizm politikası Bakan Mehmet Ersoy Turizm reklamlarında perakende sektörü ve alışveriş turizminin tanıtılması konusunda firma ile görüştük sadece geleneksel turizmin değil alışveriş turizminin de yer alması gerektiği konusunda görüşümüzü belirttik.

Bakanlık Bunun doğru olduğunu da belirten Önel, bu nedenle önümüzdeki günlerde alışveriş turizmi konusunda da bu tür çalışmaların yapılmasını beklediğimizi belirterek, "Türkiye'ye gelmenin en önemli nedenlerinden biri de şimdi alışveriş yapmak" diyen Öncel, şu ifadeleri kullandı: “Satışlarda miktar bazında düşüş var ama fiyat artışlarının etkisiyle ciro bazında artış devam ediyor. Bunun önemli bir kısmı da turistler tarafından sağlanmaktadır. Turizmin devir hızı çok yüksektir. Bu nedenle turizmi canlı tutmamız gerekiyor” dedi.

Kapalı çarşı esnafı artıya gitti

Turist harcaması denilince akla ilk gelen yerlerden biri de 550 yıllık geçmişi olan Kapalıçarşı'dır. Günlük 140 binden fazla ziyaretçinin giriş çıkış yaptığı çarşıda durumu değerlendiren Kapalıçarşı Esnaf Derneği Başkanı Hasan Fırat, "Şu an turist sayısında çok artış var.

O zamanlar borç oranları yüksekti. Şimdi o borçlar turist etkisiyle kapandı. Esnaf büyüdü. Turist artışının yıl boyunca bu şekilde devam etmesini diliyoruz.”

Yabancıya satışta yüzde 60'a ulaşanlar var

Tescilli Markalar Derneği Başkanı İzzet Stamati, şu anda yurtdışı satış oranının markaya bağlı olarak yüzde 60'a ulaştığını söyledi. Suudilerin sıralamada ilk sırada yer aldığını kaydeden Stamati, sırasıyla Kuveyt, İran, Rusya ve Azerbaycan'ın onu takip ettiğini söyledi.

Türkiye'nin alışveriş destinasyonları sıralamasında hala çok geride olduğunu belirten Stamati, “Daha gidilecek çok yol var. Özellikle nihai üründe yüzde 40'ı aşan gümrük vergileri, Türkiye'nin rekabet gücünü olumsuz etkiliyor. Döviz kurundaki artışa rağmen pahalı kalıyoruz. Türkiye'nin alışveriş turizminde hak ettiği yere gelmesi için vergilerin aşağı yönlü revize edilmesi gerekiyor. Ayrıca promosyonların önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı ve Turizm Bakanlıklarının koordineli çalışması önem arz etmektedir.” dedi.

Yener KARADENİZ / DÜNYA

Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.

Üyeler Ne Diyor?

https://www.burayabakiniz.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!