Android Nedir?

Android, Google ve Open Handset Allience tarafından oluşturulmuş linux işletim sistemidir.

Android Nedir?

Android nedir, eski Yunanca insan kelimesinden türetilmiş olup insansı gibi anlam ifade eder. Zeki canlı varlıklar tarafından yapılmış insansı makinelere verilen isimdir. Android, Google ve Open Handset Allience tarafından oluşturulmuş; Linux İşletim Sistemi tabanlı bir mobil cihaz (Tablet, PDA, cep telefonları vs) geliştirilmiş açık kaynak kodlu; Amerikan şirketi olan Google tarafından yapılan işletim sistemidir. Akıllı telefon veya tabletlerde kurulu olarak gelir. Kullanıcılara Google'ın kendi hizmetleri olan; Search, Youtube, Maps, Gmail vs daha fazlası programı kullanmamızı sağlar.

Günümüz teknolojilerinin en çok tercih edilen telefonlarından olan Android kökenli telefonlar kullanışlı olmasıyla birçok kullanıcının gönlünde taht kurmuştur. En çok kullanılmasına karşın hâlen bilmeyen kullanıcılar bulunmaktadır. Kullandığı cihazın kökenini, işletim sistemini bilmemek karşılaşılan sorunların çözümünü uzatmaktadır. Şimdi dilerseniz Android hakkında nedir, nasıl kullanılır biraz bilgi verelim. Bilindiği üzere birçok telefon artık Android uyumludur. Bugün pek çok kullanıcı Android sayesinde telefonunu istediği şekilde çok yönlü kullanabilmektedir.

Android Nedir?

Androidle telefonları istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Duvar kağıtları, temalar launcherla cihazınızın arayüzünü kendi zevkinize göre değiştirebilirsiniz. Akıllı telefonlarda neredeyse her işinize indirebileceğiniz bir uygulama bulunuyor. Telefonunuzun takviminden planlar yapıp bunları bilgisayara aktarabilir ya da masa üstünden açtığınız web sitelerini telefonunuza aktarabilirsiniz.

Android'in başka güzel özelliği ise bilgilerinizi otomatik olarak yedekleme yapılabilmesidir. Telefonunuzu kurarken yapmanız gerekecek ilk şey Google hesabı açmak ya da hesabınız varsa onunla girmek olacaktır. Telefonunuzdaki adres defterinize yeni 1 numara eklediğiniz her seferde telefonunuz Google hesabınızla senkronize edilmiş olur.

Telefonunuzu kaybetseniz bile bütün numaralara Google hesabınız ile ulaşabileceksiniz. Gelecek sefere yeni Android sistemli telefon ya da onun türünden başka telefon aldığınızda; Google hesabınızla giriş yaptığınızda sizin bütün bilgileriniz, arkadaşlarınızın numaraları yeni telefonunuzun adres defterinde hemen görünecektir..

Senkronizasyon telefonunuzun bütün bilgileri tutmasını sağlar; web siteler, bağlantılar, takvim girişleri ve güncel uygulamalar gibi. Buradaki işlem telefonunuzun arka planından mobil veri ya da WİFİ bağlantısı üzerinden sorunsuz şekilde gerçekleşir.

Akıllı Telefonlar İle Neler Yapılabilir?

Günümüzde Mobil cihazlar, Akıllı Cep telefonlarda gelen teknolojik gelişmelerin kullanılması gerek yazılım sektörünün lider firmaları tarafından gerekse cep telefonu üreticileri tarafından yazılmış onlarca farklı işletim sistemleri olsa bile bunlardan en yaygın kullanılanlarından birisi de Android işletim sistemidir.

Android nedir, mobil cihazlar yani tablet bilgisayarlar (PDA) akıllı cep telefonlarına; Google ve Open Handset Allience tarafından kodlanmış Linux İşletim Sistemi tabanlı açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir; Android işletim sistemi tarafından desteklenen uygulama uzantısı apk'dır.

İşletim sistemi açık kaynak kodlu olması sebebiyle; aygıtların fonksiyonelliğini artırmak üzerine uygulamalar yazan, geliştiren geniş geliştirici grubuna sahiptir.

Android işletim sistemi olan cihazlarda kullanılmak üzere 400.000'den fazla uygulama bulunmaktadır. Buradaki sayı her geçen gün daha fazla artmaktadır.

Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemi Nedir?

2008'de piyasaya sürüldüğünde, birçok Android İşletim Sistemi Apache free-software Açık Kaynak Kodu lisansıyla geliştirilmeye açık hale gelmiştir.

Android, linux kernel üzerine inşa edilmiş mobil işletim sistemidir. Sistemde ara katman yazılımı, kütüphaneler API c diliyle yazılmıştır. Uygulama yazılımları apache harmony üzerine kurulu java uyumlu kütüphaneler ihtiva eden uygulama iskeleti üzerinden çalışır.

Android, derlenmiş java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli (JIT) Dalvik sanal makinasını kullanır. Cihazların fonksiyonelliğini artıran uygulamaların geliştirilmesi adına çalışan geniş programcı çevresine sahiptir. Linux Kernel üzerine inşa edilmiş mobil işletim sistemidir. Sistemde ara katman yazılımı, kütüphaneler API C diliyle yazılmıştır. Geliştiriciler için Android SDK mevcut bulunmakta, her çıkan versiyonu güncellenmektedir.

Uygulama yazılımları ise, Apache Harmony üzerine kurulu, Java uyumlu kütüphaneler ihtiva eden uygulama iskeleti üzerinden çalışır. Ayrıca geliştiricilere, uygulamalarını ücretli/ücretsiz olarak yayınlayabilecekleri Android market olarak adlandırılan ekosistem oluşturmaktadır.

Mobil cihazlarda kullanılan işletim sistemi, günümüzde akıllı telefonlar başta olmak üzere; dizüstü bilgisayarlar, tablet bilgisayarlar, e-kitap okuyucular, televizyon (Google TV), saat (I’m Watch) gibi birçok elektronik cihazda kullanılmaktadır. Özellikle bankalar tarafından yapılan çalışmalar sonrasında; pek çok insan bilgisayarları üzerinden yaptıkları işlemlerin büyük kısmını cep telefonlarını kullanarak saniyeler içerisinde gerçekleştirme imkânına sahip oluyorlar. Böylece popülerliğine devam ediyor.

Sonraki konumuz: Klavye nedir? Klavye tuşları ve işlevleri hakkında.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0