Android Nedir

Android Nedir?

Android Nedir? Eski Yunanca insan kelimesinden türetilmiş olup insansı gibi bir anlam ifade eder. Zeki canlı varlıklar tarafından yapılmış insansı makinelere verilen isimdir.

Android, Google ve Open Handset Allience tarafından oluşturulmuş; Linux İşletim Sistemi tabanlı bir mobil cihaz (Tablet, PDA , cep telefonları vb. ) için geliştirilmiş açık kaynak kodlu; Amerikan şirketi olan Google tarafından yapılan bir işletim sistemidir. Genel olarak çeşitli akıllı telefon ve tabletlerde kurulu olarak gelir ve kullanıcılara Google’ın kendi hizmetleri olan; Search, Youtube, Maps, Gmail ve daha fazlası programı kullanmamızı sağlar.

Günümüz teknolojilerinin en çok tercih edilen telefonlarından olan Android kökenli telefonlar kullanışlı olmasıyla birçok kullanıcının gönlünde taht kurmuştur. En çok kullanılmasına karşın hala Android nedir? Bilmeyen kullanıcılar bulunmaktadır.

Kullandığı cihazın kökenini, ,işletim sistemini bilmemek karşılaşılan sorunların çözümünü uzatmaktadır. Şimdi dilerseniz Android hakkında kısa bilgi verelim. Bilindiği üzere birçok telefon artık Android uyumludur. Bugün hep çok kullanıcı Android sayesinde telefonunu istediği şekilde rahatlıkla kullanabilmektedir.

Android telefonlar ile neler yapılabilir?

Android telefonları istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Duvar kağıtları, temalar ve launcherla cihazınızın arayüzünü kendi zevkinize göre değiştirebilirsiniz. Android telefonlarda neredeyse her işiniz için indirebileceğiniz bir uygulama bulunuyor. Telefonunuzun takviminden planlar yapıp bunları bilgisayara aktarabilir ya da masa üstünden açtığınız web sitelerini telefonunuza aktarabilirsiniz.

Android’in başka güzel bir özelliği ise bilgilerinizi otomatik olarak yedekleme yapılabilmesidir. Android telefonunuzu kurarken yapmanız gerekecek ilk şey bir Google hesabı açmak ya da hesabınız varsa onunla giriş yapmak olacaktır. Android telefonunuzdaki adres defterinize yeni bir numara eklediğiniz her seferde Android telefonunuz Google hesabınızla senkronize edilmiş olur.

Bu sayede telefonunuzu kaybetseniz bile bütün numaralara google hesabınız ile ulaşabileceksiniz. Gelecek sefere yeni bir Adroid telefon ya da onun türünden başka bir telefon aldığınızda; Google hesabınızla giriş yaptığınızda sizin bütün bilgileriniz ve arkadaşlarınızın numaraları yeni telefonunuzun adres defterinde hemen görünecek.

Senkronizasyon telefonunuzun bütün bilgileri tutmasını sağlar; web siteler, bağlantılar, takvim girişleri ve güncel uygulamalar gibi. Bu işlem telefonunuzun arka planından mobil veri ya da WİFİ bağlantısı üzerinden sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.

Android Nedir?

Günümüzde Mobil cihazlar da, Akıllı Cep telefonlarında İnternet ile gelen teknolojik gelişmelerin kullanılması için gerek yazılım sektörünün lider firmaları tarafından gerekse cep telefonu üreticileri tarafından yazılmış 10 larca farklı işletim sistemleri olsa da bunlardan en yaygın kullanılanlarından birisi de Android işletim sistemidir.

Android, mobil cihazlar yani tablet bilgisayarlar (PDA) ve akıllı cep telefonları için; Google ve Open Handset Allience tarafından kodlanmış Linux İşletim Sistemi tabanlı açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir; Android işletim sistemi tarafından desteklenen uygulama uzantısı “.apk”dir. Android açık kaynak kodlu olması sebebiyle, aygıtların fonksiyonelliğini arttırmak için uygulamalar yazan ve geliştiren geniş bir geliştirici grubuna sahiptir.

Android işletim sistemi olan cihazlarda kullanılmak üzere 400.000’den fazla uygulama bulunmaktadır ve bu sayı her geçen gün dahada artmaktadır.

Android Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemidir

2008’de piyasaya sürüldüğünde, birçok Android İşletim Sistemi Apache free-software ve Açık Kaynak Kodu lisansıyla geliştirilmeye açık hale gelmiştir. Android, linux kernel üzerine inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir, bu sistemde ara katman yazılımı, kütüphaneler ve API c diliyle yazılmıştır. Uygulama yazılımları ise, apache harmony üzerine kurulu java-uyumlu kütüphaneler ihtiva eden uygulama iskeleti üzerinden çalışır.

Android, derlenmiş java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli (JIT) Dalvik sanal makinasını kullanır ve cihazların fonksiyonerliğini artıran uygulamaların geliştirilmesi için çalışan geniş bir programcı çevresine sahiptir. Android, Linux Kernel üzerine inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir. Bu sistemde ara katman yazılımı, kütüphaneler ve API C diliyle yazılmıştır.

Uygulama yazılımları ise, Apache Harmony üzerine kurulu, Java uyumlu kütüphaneler ihtiva eden uygulama iskeleti üzerinden çalışır.

Android, derlenmiş Java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli (JIT) Dalvik Sanal Makinasını (DVM ) kullanır ve cihazların fonksiyonelliğini artıran uygulamaların geliştirilmesi için çalışan geniş bir programcı ve geliştirici çevresine sahiptir. Geliştiriciler için Android SDK mevcut bulunmakta ve her çıkan versiyonu için güncellenmektedir.

Ayrıca geliştiriciler için, uygulamalarını ücretli ve ücretsiz olarak yayınlayabilecekleri Android market olarak adlandırılan bir eko sistem oluşturmaktadır. Android işletim sistemi, günümüzde akıllı telefonlar başta olmak üzere; Dizüstü bilgisayarlar, tablet bilgisayarlar, E-kitap okuyucular, televizyon(Google TV), saat(I’m Watch) gibi birçok elektronik cihazda kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.