Bireysel Çalgıda Sipsi Dünya Birincisi

Yazar Buraya Bakınız
0 yorum

Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarında öğretim görevlisi olan, Türk Halk Müziği Ses ve saz sanatçısı Burdurlu Ali BEDEL, Antalya 1.Uluslararası kültür Sempozyumunda, Sipsiyi tanıttı ve muhteşem bir resital verdi. 2018’de Polonya’da bireysel çalgıda sipsi ile Dünya birincisi oldu.

Yörenin nefesli çalgılar grubundan olan Türk halk müziği çalgısı sipsi teke yöresinin meşhur bir çalgı aletidir. Kabak kemane gibi, Teke yöresi gurbet havası açışlarında sık duyulur.

Bireysel Çalgıda Sipsi Dünya Birincisi Oldu

Başta Burdur ve Isparta olmak üzere, Fethiye’den kuzeye doğru Denizli’ye kadar olan bölge içerisinde sıkça kullanılan yöresel bir müzik aletidir. Sipsi 15–25 cm uzunluğunda ince bir kamıştan yapılır.

Tek parça veya iki ayrı parça halinde olabilir ama iki parçalı sipsiler daha yaygın ve kullanışlıdır. Sesin çıkmasını sağlayan ağızlık kısmına cukcuk, gövde kısmına da gödlek denilmektedir.

Çam dallarının filizlerinden, söğüt dallarından, içi boş ot ve çavdarlardan ve kartalın kanat kemiğinden yapılan sipsilere de rastlanılmaktadır.

Üstte 5, altta 1 olmak üzere toplam 6 deliklidir.

Delikler yörede yaygın olan ezgileri çalacak şekilde Hüseyni dizisine göre açılmıştır ve ses alanı sınırlı olduğundan diğer dizilerin çoğunun çalınması mümkün değildir. Ses alanı yaklaşık 1 oktavdır ve diğer nefesli çalgılarda olduğu gibi sipside de akort yapılamadığından değişik boyda sipsiler kullanılır. Daha çok bir eşlik çalgısıdır ve gurbet havaları, zeybekler, Teke havaları gibi ezgileri çalarken cura bağlama, üç telli, kabak kemane gibi çalgılarla güzel bir uyum oluşturur.

Polonya’da bireysel çalgıda sipsi Dünya Birinciliği elde etti.

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun olmadığını varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. TAMAM Devamını okuyun.