Çelik Kapı Neden Tercih Edilmeli?

Yazar Buraya Bakınız
0 yorum

Evde veya iş yerinde can ve mal güvenliği için çelik kapı seçimi çok önemli bir konudur. Unutmayın bu seçim herhangi bir sıradan ev eşyası olmadığından tek seferde en doğru karar verilmelidir. Bunun için de seçimini yapacağınız kapıda gerçekten güvenli ya da kaliteli seçim yapmak gerekmektedir. Bu doğrultuda alınması gereken ürünün çok doğru seçilmesi gerekir.

Çelik Kapı Neden Tercih Edilir?

Eskiden kullanılan kapıların güvenlik sağlamada zayıf olmasından dolayı, dayanıklılık için takılması kuşkusuz en büyük nedendi. Ayrıca çelik kapı fiziki sağlamlıkları yanı sıra modern gelişmiş kilit teknolojilerini de tüketicilere sunma avantajına sahiptir. Estetik görünüm açısından mekânlara ayrı bir görsel oluşturmaktadır.

Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüketicilerinin doğru tercih oluşturmalarına katkı sağlamak amacı ile montaj yaptırmadan önce belirleyici unsurlar maddeler halinde aşağıda sıralanmıştır.

  • Kapı üreticisi, satıcı ya da bayisi satmış olduğu kapılara garanti verebilmekte midir?
  • Üretim ile ilgili standart belgeleri, kalite belgeleri gibi kanıtlayıcı belgelere sahip midir?
  • Olası arıza ve montaj hatalarına karşı servis sistemleri mevcut mudur?
  • Kullanılan saçlar yeterli kalınlık düzeyine sahip midir?
  • Mobilya aksamları arasında çelik saç mevcut mudur?
  • Kullanılan kilitler garantili kapıya uygun mudur?
  • Servis personeli montaj esnasında terazileme yapıyor mu?
  • Montaj elemanları yeterli tecrübeye sahip mi?
  • Kalite ya da fiyat arasındaki ilişkiyi nasıl açıklanıyor?

Tüm soruların yanıtları çelik kapı seçiminde tüketicilere rehber olacaktır. İlerleyen makaleleri de takip ederek yanıtlar hakkında daha detaylı fikir sahibi olabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Çelik kapının güvenliği, imalatçısının teknik bilgisine, imalat yöntemine, kullanılan malzemenin kalitesine, dayanıklılığına ve uygulanan kapı kilidine göre farklılık gösterir. Seçim yaparken öncelikle dikkat edilmesi gereken konu kapının iç iskeletini oluşturan yapıdır.

Gövde sacları genellikle 1.0 veya 1.2 mm saçtan imal edilir. Kasasında kullanılan sac kalınlıkları ise genellikle 1.5 veya 2.0 mm şeklindedir. Seçim yaparken asıl dikkat edilmesi gereken konu, kapının ana gövde sacını destekleyen çelik saçların kalınlığı önemlidir.

Çelik kapı alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kullanılan kilit sistemleridir. Piyasada farklı markaların farklı kilitleri bulunmaktadır. Bu kilitler, genellikle çelik kapıcılar arasında kilit milleri sayısına göre adlandırılırlar (14 nokta, 21 nokta gibi). Aslında önemli olan nokta çelik kapının kaç noktadan değil kaç bölgeden kilitlediğidir. Bunun dışında aynı bölgeden ne kadar mil kilitlediğinden öte millerin ne kadar sağlam imal edildiği daha önemlidir.

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun olmadığını varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. TAMAM Devamını okuyun.