Çelik Kapı

Çelik Kapı Neden Tercih Edilmeli?

Evimizde ve iş yerimizde can ve mal güvenliğimiz çok için çelik kapı seçimi çok önemli bir konudur. Unutmayın bu seçim herhangi bir ev eşyası seçimi değildir, bu yüzden bir defada en doğru kararı vermelisiniz. Bunun için de seçimini yapacağınız çelik kapı da gerçekten güvenli ve kaliteli seçim yapmanız gerekmektedir. Bu doğrultuda alım yapacağınız ürünü çok doğru seçmeniz gerekir.

Çelik Kapı Neden Tercih Edilir?

Eski tahta kapıların güvenlik sağlamada zayıf olmasından dolayı ve dayanıklılık için takılması için kuşkusuz en büyük nedendir. Ayrıca çelik kapılar fiziki sağlamlıkları yanı sıra, modern ve gelişmiş kilit teknolojilerini de tüketicilere sunma avantajlarına sahiptir. Şık ve estetik görünümü mekanlara ayrı bir görsel oluşturmaktadır.

Çelik Kapı Alırken Dikkat Edilecek Detaylar?

Tüketicilerinin doğru tercih oluşturmalarına katkı sağlamak amacı ile montaj yaptırmadan önce belirleyici unsurlar maddeler halinde aşağıda sıralanmıştır.

• Çelik kapının geçmişi ve bu geçmişin derinliği tatmin edici düzeyde midir?
• Çelik kapı üreticisi, satıcı ya da bayisi satmış olduğu kapılara garanti verebilmekte midir?
• Üretim ile ilgili standart belgeleri, kalite belgeleri gibi kanıtlayıcı belgelere sahip midir?
• Olası arıza ve montaj hatalarına karşı servis sistemleri mevcut mudur?
• Kullanılan saçlar yeterli kalınlık düzeyine sahip midir?
• Mobilya aksamları arasında çelik saç mevcut mudur?
• Kullanılan kilitler garantili ve çelik kapıya uygun mudur?
• Servis personeli montaj esnasında terazileme yapmakta mıdır?
• Montaj elemanları yeterli tecrübeye sahip midir?
• Kalite ve fiyat arasındaki ilişkiyi nasıl açıklayabiliyorlar?

Tüm bu soruların yanıtları çelik kapı seçiminde tüketicilere rehber olacaktır. İlerleyen makaleleri de takip ederek bu yanıtlar hakkında daha detaylı fikir sahibi olabilirsiniz.

Çelik Kapıda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çelik kapının güvenliği, imalatçısının teknik bilgisine ve imalat yöntemine, kullanılan malzemenin kalitesine, dayanıklılığına ve uygulanan kapı kilidine göre farklılık gösterir, seçim yaparken öncelikle dikkat edilmesi gereken konu kapının iç iskeletini oluşturan yapıdır.

Gövde sacları genellikle 1.0 veya 1.2 mm saçtan imal edilir. Kasasında kullanılan sac kalınlıkları ise genellikle 1.5 veya 2.0 mm şeklindedir. Seçim yaparken asıl dikkat edilmesi gereken konu, kapının ana gövde sacını destekleyen çelik saçların kalınlığı ve imalat şeklidir.

Çelik kapı alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kullanılan kilit sistemleridir. Piyasada farklı markaların farklı kilitleri bulunmaktadır. Bu kilitler, genellikle çelik kapıcılar arasında kilit milleri sayısına göre adlandırılırlar (14 nokta, 21 nokta gibi). Aslında önemli olan nokta çelik kapının kaç noktadan değil kaç bölgeden kilitlediğidir. Bunun dışında aynı bölgeden ne kadar mil kilitlediğinden öte millerin ne kadar sağlam imal edildiği daha önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.