Cinsel İlişki Vajina Genişlemesine Sebep Olur Mu?

Cinsel ilişki vajina genişlemesine sebep olur mu? konusunda merak edilenler, detaylı olarak açıklanmış. Genellikle, doğumdan sonra görülen vajina genişlemesi, oldukça fazla rastlanılan bir durumdur. Doğum; Doku kas ve içerisinde bulunan bağları zedeler.

Özellikle, kadını zorlayan doğumlar ve büyük bebekler, bu zararları artıran faktörlerdir. Doğumdan önce, hamilelik sırasında görülen genişleme, kilo artışına bağlı olarak görülebilmektedir.

Cinsel İlişki Vajina genişlemesinin sebepleri nelerdir?

Organda genişlemeye yol açabilecek yaygın sebepler şunlardır:

1.Menopoz

Östrojen; karın destek yapılarının (kas ve dokuları) kombine eden ve güçlü kalmalarını sağlayan destekleyici bir hormondur. Menopoz döneminden sonra, bu hormondaki düşüş, kas ve dokuların güçlerini kaybetmesine neden olabilir.

2. Histerektom

Rahim; Vajinanın üst bölgesinde bulunur, destek kombininin olan önemli bir yapısıdır. Histerektomi; İşlemi uterusun alınmasıdır. Rahmin, vajina üzerinde bulunduğunu söylemiştik. Rahim olmadığında vajinanın üstü aşağı açıklığa doğru düşebilir. Bu durum, vajinal kubbe sarkması olarak adlandırılır.

3. Diğer nedenler

Vajina genişlemesinin diğer nedenleri ise şunlardır:

  • İlerleyen yaş
  • Kilo artışı ve obezite
  • Sinir ve dokuların işlevsel bozukluğu
  • Bağ dokusu anormallikleri
  • Daha önceden geçirilen pelvik cerrahi
  • Sigara içilmesi

Adet döneminde görülen genişleme:

Adet döneminde kan akışının sağlanması için 1 ila 2 santimetre arasında genişleyebilir. Ama, bu durum adet bitiminde düzelir ve genişleyen bu açıklık kapanarak eski haline yeniden döner.

Vajina genişlemesi hakkında gerçekler

-Vajina seks sırasında genişler ancak orjinal haline anında geri döner.
-İlk cinsel ilişkiniz, şeklinde kalıcı bir değişikliğe yol açabilir.
-Vajina genişliği, kadından kadına değişir. Ortalama ölçü 2 ila 3.5 cm arasındadır.
-Doğum, şeklini kalıcı olarak değiştirebilir.

Cinsel ilişki vajina genişlemesine sebep olur mu?

Aklınızda ”cinsel ilişki vajina genişlemesine neden olur mu?” ya da ”cinsel ilişki sonrasında vajina genişler mi?” gibi sorular olabilir. Vajina, elastik bir yapıya sahiptir. Herhangi bir boyutta olan penisin içerisine girebilmesi ve doğum sırasında da olabildiği kadar açılacağı şekildedir.

Cinsel ilişki sırasında, kadının vajinasında bir takım değişiklikler görülür. Vajinanın, engebeli olan iç duvarları ıslanır ve rugae gevşer. Daha sonra duvarlar açılır ve cinsel birliktelik için uygun şartlar hazırlanmış olur. Yani, birliktelik esnasında, genişleme olması gereken normal bir durumdur.

Birliktelikten sonra ise vajina ilk haline geri döner.

Ünlü bir, kadın doğum doktoru olan Lauren Streicher: ”Dünyadaki en büyük penis bile bebeğin büyüklüğüyle karşılaştırılamayacağından vajinanın boyutunu etkilemeyecektir” demektedir.

Bu söze istinaden ”çok birlikteliğe girmiş vajina nasıl olur?” sorusunun da kesin bir yanıtı yoktur. Çünkü, yapılacak klinik muayeneler sonucunda yada herhangi bir şekilde, bir kadının kaç kez ilişkiye girmiş olduğu belirlenemez. Bunun dışında ”parmak ile vajina genişler mi?” sorusununda cevabı böyle bir durumun mümkün olmadığıdır.

Vajina Genişlemesi Nasıl Önlenir?

Cinsel organın genişlemesini önlemek için, evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz yöntemler

Kegel egzersizleri: Kegel; rahim, mesane, ince bağırsak ve rektumu destekleyen pelvik taban kaslarını güçlendiren, bir egzersiz yöntemidir ve bu egzersizi her an her yerde yapabilirsiniz.

Uygulayabilmek için, önce doğru kasları bulmalısınız. Pelvik taban kaslarınızı tanımlamak için, tuvaletinizi yaparken idrarınızı bir an için durdurmaya çalışın.

Eğer bunu yapabiliyorsanız doğru kasları buldunuz demektir. Pelvik, taban kaslarınızı tanımladıktan sonra, egzersizleri herhangi bir yerde ve konumda yapabilirsiniz ancak, uzanarak yapmanız tavsiye edilir. Uygulama için, pelvik kaslarınızı sıkın, beş saniye boyunca sıkılı tutun ve ardından beş saniye rahat bırakın. Dört ya da beş defa üst üste deneyin.

En iyi sonuç için, sadece pelvik taban kaslarınızı sıkmaya odaklanın. Karnınızı, kalçanızı veya kalçanızdaki kasları esnetmemeye özen gösterin. Nefesinizi tutmaktan kaçının.

Aksine, egzersizler sırasında serbestçe nefes alın ve bunu günde üç kez tekrarlayın.

Ancak, idrarınızı yaparken kegel egzersizi yapmamaya dikkat edin, bu sadece kaslarınızın yerini öğrenmeniz içindir. Mesanenizi boşaltırken, bu egzersizleri yapmak, idrar yolu enfeksiyonu riskini artırabilir, mesanenin eksik bir şekilde boşalmasına neden olabilir.

Diğer bilgiler için buraya bakınız

Kaynak: https://www.okanhastanesi.com.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.