Dijital Pazarlamanın Faydaları

Dijital pazarlama, geniş bir kitleye ulaştığı için öne çıkmıştır, ancak bir dizi başka avantajlar da sunmaktadır. 

Dijital Pazarlamanın Faydaları

Dijital pazarlama, geniş bir kitleye ulaştığı için büyük ölçüde öne çıkmıştır. Ancak, bir dizi başka avantajlarda sunmaktadır. Mesela, geniş bir coğrafi erişim, bir reklamı çevrim içi yayınladığınızda; kullanıcılar nerede olurlarsa olsunlar, reklamınızı görebilir, Bu, işletmenizin pazardaki erişimini artırmanızı kolaylaştırır.

Maliyet verimliliği; Dijital pazarlama sadece, geleneksel pazarlamadan daha geniş bir kitleye ulaşmakla kalmaz. Aynı zamanda, daha düşük bir maliyet taşır. Gazete reklamları, televizyon spotları ve diğer geleneksel pazarlama fırsatları için genel maliyetler yüksek olabilir. Hedef kitlenizin bu mesajları, ilk etapta görüp görmeyeceği konusunda, size daha az kontrol sağlar. Dijital pazarlama, bir içerik parçası ile web sitenizi ziyaretçi akınına uğratabilir. Bir zamanlamaya göre hedeflenen, müşteri listelerine mesaj gönderen bir e-posta pazarlama kampanyası oluşturabilirsiniz. Gerektiğinde, planı veya içeriği değiştirmek kolaydır. Hepsini eklediğinizde, dijital pazarlama size reklam harcamalarınız için çok daha fazla, esneklik ve müşteri iletişimi sağlar.

Dijital Pazarlama Nedir?

Ölçülebilir sonuçlar; Pazarlama stratejinizin işe yarayıp yaramadığını bilmek için kaç müşteri çektiğini ve sonuçta ne kadar gelir sağladığını öğrenmelisiniz. Ancak, bunu dijital olmayan bir pazarlama stratejisiyle nasıl yaparsınız?

Her müşteriye, bizi nasıl buldunuz diye sormanın, geleneksel bir seçeneği her zaman vardır.✔

Ne yazık ki bu, tüm endüstrilerde işe yaramıyor. Birçok şirket, müşterileri ile bire bir görüşme yapamaz ve anketler, her zaman tam sonuç elde edemez. Dijital pazarlama ile sonuçların, izlenmesi basittir. Dijital pazarlama yazılımları ve platformları, ister e-posta açık oranları, ana sayfanıza ziyaretler, ister doğrudan satın almalar olsun, elde ettiğiniz dönüşümlerin sayısını otomatik olarak izler.

Daha kolay kişiselleştirme fırsatları sağlar.

Dijital pazarlama, çevrim dışı pazarlamanın yapamayacağı şekilde müşteri verilerini toplamanızı sağlar. Dijital olarak toplanan veriler, çok daha kesin ve spesifik olma eğilimindedir. Sunduğunuz ürünleri, inceleyen kişilere özel teklifler göndermek istediğinizi düşünün. Teklifi kişinin ilgisine hedeflerseniz, daha iyi sonuçlar elde edeceğinizi biliyorsunuz. Bu nedenle 2 kampanya hazırlamaya karar veriyorsunuz. Biri hayat sigortası ürünlerinizi inceleyen genç aileler, diğeri emeklilik planlarınızı düşünen bin yıllık girişimciler içindir.

  • Tüm bu verileri, otomatik izleme olmadan nasıl toplarsınız?
  • Kaç telefon kaydından geçmeniz gerekir?
  • Kaç, müşteri profili var?
  • Ve gönderdiğiniz broşürü, kimin okuduğunu veya okumadığını nereden biliyorsunuz?

Dijital pazarlama ile tüm bu bilgiler, zaten parmaklarınızın ucunda oluyor.

Müşterilerle, daha fazla bağlantı ve gerçek zamanlı iletişim kurmanızı sağlar. Daha önemlisi, sizinle iletişim kurmalarını sağlar. Sosyal medya stratejinizi düşünün. Hedef kitleniz, en son yayınınızı gördüğünde harika, ancak yorum yaptıklarında veya paylaştıklarında daha iyi olur. Bu, ürün veya hizmetinizi çevreleyen, daha fazla vızıltı ve bir kişi görüşmeye her katıldığında, daha fazla görünürlük anlamına gelir.

Etkileşim, müşterilerinize de fayda sağlar. Markanızın, hikâyesinde aktif katılımcılar olduklarında katılım düzeyleri artar. Bu sahiplenme duygusu, güçlü bir marka sadakati duygusu yaratabilir.

Kolay ve rahat dönüşümler alınabiliyor.

Müşterilerinizin, reklamınızı veya içeriğinizi görüntüledikten hemen sonra, harekete geçmesini sağlar. Geleneksel reklamlarda, umabileceğiniz en acil sonuç, birisi reklamınızı görüntüledikten kısa bir süre sonra, yapılan telefon görüşmesidir. Ancak, birisi bulaşıkları yıkarken, otoyolda ilerlerken veya işyerindeki kayıtları güncellerken, bir şirkete ulaşmak için ne kadar zamanı var?

Dijital pazarlama ile bir bağlantıyı tıklayabilir veya bir blog gönderisini, kaydedebilir ve hemen satış hunisinde ilerleyebilirler. Hemen, bir satın alma işlemi gerçekleştirmeyebilirler, ancak sizinle bağlantıda kalırlar ve onlarla daha fazla etkileşim kurma şansı verirler.

Pazarlama, büyüme oluşturuyor. Her işletmenin, genel pazarlama stratejisinin ana odak noktalarından biri olmalıdır. Daha önce hiç müşterilerinizle bu kadar tutarlı temasta kalmanın, bir yolu olmamıştı ve başka hiçbir şey, dijital verilerin sağlayabileceği kişiselleştirme seviyesini sunmuyor. Dijital pazarlamanın, olanaklarını ne kadar çok kucaklarsanız şirketinizin, büyüme potansiyelini o kadar çok fark edebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0