Sipsi Dünya Birincisi Oldu

Sipsi Dünya Birincisi Oldu
Burdur ve Teke yöresine ait olan sipsi, Polonya'da Ali Bedel'in şöleni ile ferdi enstrüman olarak Dünya Şampiyonası'nı kazandı.

Bireysel Çalgıda Sipsi Dünya Birincisi Oldu

Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuarı öğretim görevlisi olan Türk Halk Müziği ses ve Enstrüman Sanatçısı Burdurlu Ali BEDEL, Antalya 1. Uluslararası Kültür Sempozyumu'nda Sipsi'yi tanıttı ve muhteşem bir resital verdi. 2018 yılında Polonya'da bireysel enstrümanda sipsi'si ile dünya birincisi oldu. Yörenin nefesli çalgılarından biri olan Türk halk müziği çalgısı sipsi, Teke yöresinin ünlü bir çalgısıdır. Kabak Kemane gibi Teke yöresinin gurbet havasında da sıkça duyulabilir. Fethiye'den kuzeye kadar olan bölgede ve Denizli'de özellikle Burdur ve Isparta'da kullanılan Teke yöresine ait bir müzik aletidir.

Sipsi 15–25 cm uzunluğunda ince bir kamıştan yapılır. Tek parça veya iki ayrı parça olabilir ama iki parçalı yudumlar daha yaygın ve kullanışlıdır. Sesin çıkmasını sağlayan ağızlığa cukcuk, gövde kısmına ise godlek denir. Çam dallarından, söğüt dallarından, içi boş ot veya çavdar filizlerinden ve kartalın kanat kemiğinden yapılan sipsiler de vardır.

Sipsi, Üstte 5 altta 1 olmak üzere toplam 6 deliklidir.

Bölgede yaygın olan ezgilerin çalınması için delikler Hüseyni dizisine göre açılmıştır. Ses alanı sınırlı olduğu için diğer dizilerin çoğunu çalmak mümkün değildir. Ses alanı yaklaşık 1 oktavdır ve diğer nefesli çalgılarda olduğu gibi sipside akort yapılamadığından farklı boyutlarda sipsis kullanılır. Çoğunlukla bir eşlik çalgısıdır ve cura, bağlama, gurbet havası, zeybek ve Teke türküleri gibi ezgileri çalarken Kabak kemanı gibi üç telli çalgılarla güzel bir armoni oluşturur. Polonya'da sipsi, bireysel bir enstrüman olarak Dünya Şampiyonasını kazandı.

Bir karış Sipsi'den çıkan sese bakın.

Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.

Üyeler Ne Diyor?

https://www.burayabakiniz.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!