E Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı, yıllık cirosu 10 Milyon TL'yi geçen firmalar için E Fatura zorunluluğu getirmişti.

E Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelir idaresi başkanlığı, yıllık cirosu 10 Milyon TL'yi geçen firmalar için E-Fatura zorunluluğu getirmişti. E Fatura ve E Deftere Geçiş için ciro limitleri nelerdir? Gelir idaresi başkanlığı idaresi, yıllık cirosu 10 milyon TL'yi geçen firmaların; zorunlu olarak e fatura ve e defter alt yapısına geçmeyi zorunlu kıldı.

Mükelleflerden, İnternet ortamında Sanal pos ile satış yaparak tahsilat alan; kargo ile gönderim yapan firmalar için ise bu zorunluluğun limiti 5 Milyon TL olarak belirlendi. Yani, bir mükellef e ticaret üzerinden satış yapıyorsa, 5 Milyon TL ciro ile birlikte zorunlu e fatura mükellefi olurken; e ticaret yapmayan bir mükellef 10 Milyon TL ciroyu aşması durumunda, zorunlu olarak e fatura ve e defter mükellefi olmak zorundadır.

Kâğıt Fatura Arasında Ne Fark Var?

E-Fatura ile kâğıt fatura arasında, yükümlülük açısından hiçbir fark yoktur. Sadece, faturalama işleminin dijital ortama taşınması ve saklanması konusunda farklılık vardır.

Gönüllü Mükellef Olabilir miyim?

E-Fatura mükellefi olmak, zorunlu hal dışında da mümkündür. Herhangi bir mükellef, gönüllü olarak  E-Fatura mükellefi olabilir. E-Fatura mükellefliğine gönüllü geçen, firmalar için E-Defter geçişi zorunlu değildir.

Başvuru Nasıl Yapılır?

E-Fatura veya E-Defter mükellefi olmak için öncelikle, firmanıza ait Mali Mühür olmak zorundadır. Mali Mührünüz yoksa: https://kamusm.bilgem.tubitak.gov.tr/ adresinden, mali mühür başvurusunda bulunmalısınız. Mali mühür ile ilgili ödeme işlemleri yapıldıktan birkaç gün sonra, mali mühür adresinize ulaşacaktır.

Mali mühür başvurusu sırasında, formları eksiksiz ve doğru doldurmanız çok önem arzetmektedir. Aksi halde, tüm uğraşlarınız boşa gidebilir. Mali mühür, size ulaştıktan sonra yapmanız gereken: https://ebelge.gib.gov.tr/anasayfa.html adresinden formu doldurup, mali mühür ile imzalayıp göndermektir. İlgili başvuru yapıldıktan sonra, zorunluluk kapsamında e-fatura geçişi yapıyorsanız, e-defter başvurusu için: http://edefter.gov.tr/anasayfa.html adresinden, e-defter başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Mükellef Olduktan Sonra, Nasıl E-Fatura Keserim?

E-Fatura mükellefi olduktan sonra yapmanız gereken işlem, öncelikle nasıl bir sistem kullanacağınıza karar vermektir. Gelir idaresi başkanlığı, herhangi bir muhasebe sistemi kullanmayan mükellefler için e-fatura portalından mükelleflerin, gelen ve giden faturalarını yönetme imkanı sağlamıştır.

Fakat, saklama ile ilgili herhangi bir hizmet vermemektedir. Bu sebeple, E-Fatura işlemlerini site üzerinden gerçekleştirecek firmaların, E-Fatura kayıtlarını yasal süre boyunca saklama zorunluluğu vardır.

Muhasebe Sistem Entegrasyonu

Muhasebe sistemi ile e-fatura kullanmak akıllıca bir yoldur. Mükellefe maliyet yüklese de getirmiş olduğu kolaylıklar, kısa zamanda firmayı hem maddi, hem de iş akışı yönüyle çok rahatlatacaktır.

E Fatura, Entegratör firmaları ile kesilen e faturaların, saklama hizmetini de entegratöre yükleyebilirsiniz. E-Fatura Entegratörü olarak, Logo Yazılım A.Ş. ise lider pazar payına sahiptir. Logo Yazılım A.Ş. yi pazar payında lider kılan değerler, şüphesiz kusursuz bir süreç yönetimi sağlamasıdır.

Logo Yazılım Ürünlerinde E Devlet Süreçlerinin Avantajları

Logo yazılım, küçük işletmeler için muhasebe programı olmaksızın, sadece Logo sitesini kullandırarak; aylık fatura gönderme alma sayısı az olan firmalar için çok uygun fiyatlı çözümler sunmaktadır. Kolay arayüze sahip olan, Logo E-Fatura portalından E Fatura, E Arşiv, E İrsaliye kesim ve gönderim işlemleri yapılabildiği gibi E Defter kayıtlarının saklanması mümkündür.

E Fatura alt yapısında kontör mantığı kullanan Logo yazılım, sabit bir ücret olmaksızın müşteri kullandığı kadar ücret ödüyor. Ay sonunda, sıfırlanmayan kontör yapısı ile maliyet çok uygun fiyata sağlanmaktadır. Birçok firmanın, uygulamada kullandığı zorunlu gönderim sayısı ve ay sonunda taahhüt edilen sayıda; faturanın kesilmemesi gibi durumlarda uygulanan haksız ücretler firmaları mağdur etmektedir.

Logo Muhasebe Entegrasyonu ile Kullanım

Logo yazılım, Go3 ürünü itibari ile e-fatura alt yapısını desteklemektedir. Go 3 ürününe alınacak olan e-fatura, e-defter, e-irsaliye ve e-arşiv gibi modüller ile tüm e-dönüşüm süreçleri; kusursuz olarak tek programdan yönetilmektedir. Kolay faturalama imkânı sağlayan Logo Go 3, gelen e faturaların otomatik işlenmesini sağlıyor. Bu durumda, muhasebe işlemleri süreç içerisinde bir nevi otomatiğe bağlandığından, işletmeler az personel ile çok daha fazla, hatasız iş yapabilmektedir.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0