Dijital Reklam ve E-Ticaret Rekabet Karşılaştırması
Gelişen teknoloji ile birlikte sektörlerin yatırımları dijital alana kaymıştır. Dijital reklamcılıkta rekabet her yıl daha da kızışıyor.

Dijital Reklamcılıkta Rakip Karşılaştırması

Dijital pazarlama profesyonellerinin popüler tercihi Ocak-Mart 2022 dönemini kapsayan verilere göre e-ticaret, GRP skorlarına göre lider sektör oldu. Açıkçası bu sonuç sürpriz olmadı. Giderek daha fazla ziyaretçinin çevrimiçi alışveriş yapması ve perakende işletmelerinin dijital dünyaya tam olarak uyum sağlamasıyla birlikte satışlar önemli ölçüde arttı.

GPR Nedir? (Gross rating point)

GPR, reklamcılık sektöründe brüt derecelendirme puanını ve etkisini ölçen bir değerdir. GRP'ler, istenen sonuç ortaya çıkmadan önce "birinin onu kolayca hatırlamadan önce ne sıklıkta görmesi gerektiğini" ve "kaç kez" yanıtlamaya yardımcı olur.

E-Ticaret GRP Lideri Oldu

Bu gerçeğin farkında olan dev şirketler daha çok reklam gösterimlerine odaklandı. Buna göre e-ticaret sektörü, Ocak - Mart 2022 döneminde toplam erişimde 90 bin GRP ile açık ara birinci sırada yer aldı ve erişimiyle listenin en üstüne çıkmayı başardı. E-ticareti yaklaşık 27.000 GRP ile medya, kitap ve CD&DVD sektörü takip ediyor. Erişim açısından sektör, e-ticaret sektörü ile hemen hemen aynı erişime sahiptir. Ancak e-ticaret sektörünün GRP puanlarına göre diğer tüm sektörleri geride bıraktığı da gözden kaçmadı.

Otomotiv sektörü 14 bin GRP'ye ulaştı

Otomotivi 13,5 bin GRP ile Finans sektörü izledi. Yaz tatili rezervasyon sezonunda 12,2 bin GRP'ye ulaşan Seyahat ve Turizm sektörü, 12 bin GRP ile Giyim ve Aksesuar sektörü, 11,6 bin GRP ile Elektronik Ev Aletleri ve Mobilya ve Ev Dekorasyonu sektörleri, 10,4 GRP ile Gıda sektörü, Telekomünikasyon sektörlerini takip etti.

  • 10,1 bin GRP ile Kişisel Bakım ve Hijyen
  • 9,1 bin GRP ile Bilgisayar ve Ses Cihazları
  • 8 bin GRP ile ilaç sektörü
  • 7,8 bin GRP, Gayrimenkul
  • 4.5 bin GRP, Ev Eşyaları Pazarı
  • 3,2 bin GPR ve İçecek

1600 GRP. İçecek sektörü, %87,9 erişim oranı ve GRP 1600 ile diğer tüm sektörlerin üzerinde performans göstererek listenin en sonunda yer aldı. Ayrıca sektör izlenim verileri de benzer bir tablo çizdi. E-ticaret sektörü 53 milyara ulaşarak ilk sırada yer alırken, listedeki diğer sektörler de dahil olmak üzere toplam gösterimde en yüksek ağırlığa yaklaşık %35'lik bir SOV ile sahip oldu.

E-ticaret sektörünü 16 milyar gösterim ile Medya, Kitap ve CD&DVD sektörü takip ederken, İçecek sektörü 926 milyar gösterim ile listenin en sonunda yer aldı. SOV verilerine göre yine İçecek sektörü bu kategoride en az ağırlığa sahipti.

Telekomünikasyon insanları ekranlara yapıştırdı

Yeni yılda şirketler yaratıcı bir şekilde reklam verdi ve aynı zamanda reklam videolarının erişimini ve görüntülenebilirliğini mümkün olduğunca en üst düzeye çıkarmaya çalıştı. Ocak - Mart 2022 dönemini kapsayan video reklam verilerine göre izlenme süresi kategorisinde en yüksek performansı gösteren telekom sektörü, ortalama 9,6 saniye ile kullanıcıları ekrana daha uzun süre bağlı tutmayı başardı. Ancak, görüntüleme süresi sıralamasından farklı olarak Telekomünikasyon sektörü, görüntülenebilirlik listesinin en altında yer aldı. Elektronik Ev Aletleri, Mobilya ve Ev Dekorasyonu sektörü 5,30 saniye ortalama izlenme süresi ile 10. sırada yer alırken, %71,64 görüntülenebilirlik ile diğer sektörleri geride bıraktı.

Youtube en büyük kitleye ulaştı

Ayrıca Gemius, Ocak - Mart 2022 dönemi için reklamların en geniş kitleye ulaştığı platformları belirledi. Buna göre Google'ın popüler video platformu YouTube, hem uygulaması hem de web portalı ile büyük bir başarıya imza attı. YouTube uygulaması ve YouTube, sırasıyla 54,3 milyon ve 39,6 milyon gerçek ziyaretçiye ulaşarak farklarını kanıtladı.

YouTube'un sahibi Google 47 milyon kullanıcıya ulaşarak ilk üçe girdi. Instagram 47 milyondan fazla gerçek kullanıcıyla ikinci sıraya yükseldi. YouTube, Google ve Instagram'dan sonra haber portalları da reklamların geniş kitlelere ulaştığı başarılı platformlar olmuştur. Buna göre Milliyet 36,3 milyon, Hürriyet 36,2 milyon, Mynet 28,5 milyon ve Habertürk 27,2 milyon gerçek kullanıcıya ulaştı. Instagram'ın ağabeyi Facebook, efsaneler liginde yerini alarak 32.4 milyon ziyaretçiye ulaşarak Instagram ve Hürriyetin ardından üçüncü sırada yer aldı.

Gemius Adreal, tüm markaların hem dijital hem de çapraz medya dünyalarındaki faaliyetlerini ortaya çıkaran bir pazar istihbarat aracıdır. Çalışma, yalnızca en iyi uygulama Facebook, Instagram ve YouTube değil, aynı zamanda web tarayıcıları: Chrome, Firefox ve diğerleri dahil olmak üzere TV, PC ve mobil olmak üzere üç platformda rakiplerin medya faaliyetlerine ilişkin derinlemesine bilgiler sağlar. Gemius tarafından sağlanan kapsamlı reklam pazarı bilgisi, marka sahipleri, medya ajansları ve yayıncılar gibi tüm medya aktörlerinin pazarlama stratejilerini daha iyi planlamalarına ve medya karışımlarını optimize etmelerine yardımcı olur.

Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.

Üyeler Ne Diyor?

https://www.burayabakiniz.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!