Sanayici Maliyet Hesaplayamıyor

Sanayici Maliyet Hesaplayamıyor
EPDK'nın sanayide kullanılan elektriğe %50,8, BOTAŞ tarafından sanayide kullanılan doğalgazda ise yüzde 49,5 oranında artış

EPDK'nın sanayide kullanılan elektriğe %50,8, BOTAŞ tarafından sanayide kullanılan doğalgazda ise yüzde 49,5 oranında artış olacağını açıklaması sanayiciyi zor durumda bıraktı. Sektör temsilcileri, sanayicilerin artık maliyet hesaplama konusunda çaresiz kaldıklarını söyledi.

EPDK ve BOTAŞ, 1 Eylül'den itibaren geçerli olmak üzere açıkladıkları tarifelerle elektrik ve doğalgaz fiyatlarını artırdı. BOTAŞ Eylül 2022 tarifesinde konutlara dağıtılan doğal gaz yüzde 20,4, sanayiye dağıtım yüzde 50,8 ve elektrik üretiminde kullanılan doğal gaz yüzde 49,5 arttı. KOBİ'lerin kullandığı gaza uygulanan artış yüzde 47,6 olarak belirlendi.

Uluslararası enerji fiyatları

Fiyat artışlarının nedeni olarak uluslararası enerji fiyatlarındaki artış gösterildi. EPDK ise konut elektriğini yüzde 20, sanayi abone grubunu yüzde 50 artırdı. EPDK'dan yapılan açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşının enerji fiyatlarında neden olduğu artışa dikkat çekildi.

EPDK kararı ile konut elektriğinde Ocak ve Haziran aylarında sırasıyla yüzde 50 ve yüzde 15 artış yaşandı. Elektrikte tüketim düzeyine göre farklı tarifeler uygulanmaktadır. Konutlarda günlük 8 kwh, aylık 240 kwh en düşük tarife ile uygulanır. EPDK'dan yapılan açıklamada, ayda 100 kWh elektrik tüketen bir abonenin faturasının 173,46 TL olacağı belirtildi.

EPDK, fiyat artışına ilişkin yaptığı açıklamada, uluslararası enerji fiyat artışlarının "küresel enerji krizi" olarak nitelendirildiğini vurguladı. Açıklamada, Küresel piyasalarda enerji hammadde fiyatlarındaki artış nedeniyle özellikle son aylarda nihai elektrik tarifeleri;

  • Mesken ve tarımsal faaliyetler abone grupları için yüzde 20,
  • Kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için %30,
  • Sanayi abone grubu için yüzde 50

Doğalgaza da zam yapıldı

BOTAŞ tarafından yayımlanan eylül tarifesinde de fiyat artışına gidildiği duyuruldu. Açıklamada konutlarda tüketilen gazın yüzde 80 oranında sübvansiyonlu olduğu belirtildi. BOTAŞ zammın gerekçesine ilişkin olarak ise salgın sonrası talep artışıyla başlayan doğalgaz fiyat artışına işaret edilerek, bu duruma Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkisinin de eklendiği ileri sürüldü.

“Müşterilere fiyat veremiyoruz”

Son zamları yorumlayan sektör temsilcileri ve sanayiciler, maliyet hesabı yapmakta zorlandıklarını ve müşterilerine de fiyat veremediklerini ifade ettiler. Enerji zamlarının sanayiciye ağır bir yük olduğuna dikkat çeken sektör temsilcileri, güncellemelerin yeniden değerlendirilmesini istedi.

TOBB Türkiye Gıda Sanayi Meclisi Başkanı Necdet Buzbaş: “Sanayinin olmazlarsa olmazları elektrik ve doğalgaz. Gıda sanayinde bisküvi ve makarna gibi bazı alt sektörler doğrudan doğruya doğalgaza bağımlı. Doğalgaza yapılan her bir zam muhakkak ki ürünlere yansıyacak ve bu kaçınılmaz. Zamların eylül sonu itibariyle ürünlere artarak yansıyacağını düşünüyoruz. Bunun sebebi ise kış sezonuna girerken doğalgazın fabrikalarda ısıtma olarak kullanılması. Doğalgaz sarfiyatı artacak ve zamlı kullandığınız için de maliyetler de artacak.”

Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.

Üyeler Ne Diyor?

https://www.burayabakiniz.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!