Avrupa'nın En Büyük Ayakkabı Fuarı İstanbul'da Başladı
Avrupa'nın en büyük ve bugüne kadarki en yüksek katılımla gerçekleştirilen 67. Uluslararası Ayakkabı Modası (AYMOD) Fuarı başladı.

Avrupa'nın en yüksek katılımıyla gerçekleştirilen 67. Uluslararası Ayakkabı Modası Fuarı 1 Ekim'de sona erecek.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, küresel salgın sırasında Avrupa'nın yıllardır bildiği Türk ayakkabılarını yeniden keşfetti. TASD Başkanı Berke İçten, fuara bugüne kadar 7 bin yabancının kayıt yaptırdığını söyledi. Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) tarafından Ticaret Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin (İDMİB) destekleriyle düzenlenen 67. AYMOD Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi'nde açıldı.

Uluslararası Ayakkabı Modası Fuarı 428 firmanın katılımıyla düzenleniyor. Alanında Avrupa'nın en büyük organizasyonu olan AYMOD'a 50'ye yakın ülkeden 7 bin civarında yabancı alıcı katılırken, toplamda 25 bin ziyaretçi bekleniyor. Spordan deriye, çocuklardan kadınlara her tür ve yaştan ayakkabı sergilenirken, 2023 ilkbahar-yaz sezonunun ürünleri ilk kez görücüye çıktı.

Cari fazla veren sektörlerin sayısını artırmak istiyoruz

Fuarın açılışında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, ayakkabı üretiminde Avrupa'nın en yüksek kapasitesine sahip olduklarını belirterek; sektörün geçen yıl ilk kez 1 milyar doları aştığını ve orta vadede 3 milyar dolar ihracat yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Cari fazla veren sektörlerin sayısını artırmak istediklerini ifade eden Gültepe, "Daha çok üretmemiz, teknolojinin olanaklarını kullanmamız, ürettiğimize değer katmamız ve sürdürülebilir çevre dostunun payını artırmamız gerekiyor. Avrupa'nın yıllardır bildiği Türk ayakkabılarını küresel salgın sürecinde yeniden keşfetti. Almanya bu yıl ayakkabı ihracatı yapılan ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor. AB ülkelerine ihracatımızdaki artış umut veriyor. Avrupalı ​​alıcılar AYMOD'a da çok ilgi var. Avrupalıların İstanbul'a gelmeleri çok önemli ancak bu ilginin ilerleyen dönemlerde işbirliklerine ve ticarete döneceğine inanıyorum.'' dedi.

Avrupa dışındaki pazarları da unutmayacağız

Avrupa'ya odaklanırken diğer pazarları da unutmayacaklarını ifade eden Gültepe, TİM olarak ihracatçılara her türlü desteği vereceklerini söyledi. Önümüzdeki yıl her ay bir ticaret heyeti düzenleyeceklerini ve uzak ülkelere bir ay daha gerçekleştireceklerini ifade eden Gültepe; "Bildiğiniz gibi önümüzdeki yıl küresel pazarların daralması bekleniyor. İhracatçılarımızın bunu zararsız atlatmasını istiyoruz." dedi.

Ayakkabı sektörü Türkiye ve İstanbul için çok önemli

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, 67 kez organizasyon yapmanın zorluklarına dikkat çekerek, fuarın geniş bir tabana yayılmasından gurur duyması gerektiğini söyledi. Ayakkabı sektörünün hem Türkiye hem de İstanbul için önemine değinen Bahçıvan, sektörün İSO'da son derece hareketli olduğunu ifade etti.

Bahçıvan, böylesine güçlü bir ekip çalışmasının ve bir aile gibi organize olmanın uluslararası başarıya giden yolda önemli katkılar sağladığını anlattı. Dünyadaki zorlu sürece değinen Bahçıvan, "Türkiye dinamik gücü ve sanayicisiyle bu zorlukları tehditten fırsata götürme imkanına sahip. Her zorluğun üstesinden gelebilecek bir kapasiteye sahibiz. Sadece bunu söylememeliyiz. Bu hedef doğrultusunda neler yapabileceğimizi düşünmemiz gerekiyor." dedi.

"2022 ihracat beklentimiz 1,3 milyar dolar"

TASD Başkanı Berke İçten ise ayakkabı ihracatında 2014 yılından sonra büyük bir sıçrama olduğunu, salgınla birlikte AB ülkelerinde Türk ayakkabısına olan ilginin arttığını ve pazarın çeşitlendiğini belirtti. 8 yıl önce 350 milyon dolar cari açık veren sektörün, 2021'i 500 milyon dolar cari fazla vererek kapattığını kaydederek, şu açıklamalarda bulundu.

Almanya ve İngiltere başta olmak üzere AB ülkelerinden yoğun talep ile karşı karşıyayız. 2022 yılında en büyük 5 pazarımızın 4'ünü AB ülkeleri oluşturuyor. En büyük pazar haline gelen Almanya'ya ihracatımızı yüzde 44.3 artışla artırdık. Ocak-Ağustos döneminde 65.7 milyon dolara çıktı. Aynı dönemde İtalya'ya yüzde 68.8, "Romanya'ya 36,3 daha fazla ihracat yaptık. 2022'ye 1.3 milyar dolar ihracat hedefiyle başladık. 8 ayda 800 milyon dolara yaklaştık. Yıl sonunda hedefimize ulaşacağımızı düşünüyoruz."

"Avrupalı ​​alıcılar rotayı Türkiye'ye çevirdi"

AYMOD'un sağlayacağı sinerji ile yılın son çeyreğine başlayacaklarını belirten Berke İçten, Avrupalı ​​alıcıların kısa bir süre önce İtalya'da düzenlenen MICAM ayakkabı fuarından istediklerini bulamadı. "Avrupalı ​​alıcılar rotayı MICAM'dan AYMOD'a çevirerek İstanbul'a geldi. Yeni işbirliklerinin oluşturacağı moralle bu yıl 1,3 milyar dolar hedefimize ulaşacağımızı öngörüyorum. Fuar süresince firmalarımız ile alıcılar arasında 1,5 milyar doları rahatlıkla geçebiliriz.” Orta vadede ayakkabı ihracatını 3 milyar dolara çıkarmak istediklerini ifade eden İçten, küresel pazardan daha fazla pay almayı hedeflediklerini belirtti.

Şimdiye kadarki en büyük fuarı düzenliyoruz

Fuara bugüne kadar 7 bin yabancının kayıt yaptırdığını belirten TASD İçten Başkanı, "Toplam ziyaretçi sayısında 25 bini aşacağımızı düşünüyoruz. 60 bin metrekare brüt alanda 50'ye yakın ülkeden alım heyetleri geliyor. Bugüne kadarki en büyük fuarımızı düzenliyoruz. Bu yıl da derneğimizin organizasyonuyla 600 VIP müşterimizi ağırlıyoruz." dedi.

Dünya Haber Merkezi

Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.

Üyeler Ne Diyor?

https://www.burayabakiniz.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!