Fırında Kuzu Tandır

Fırında, kuzu tandır nasıl yapılır, Kuzu tandır yapımında ilk adım, eti marine etmek için eti bir kaba koyun.

Fırında Kuzu Tandır

Kuzu tandır dendiğinde, hepimizin aklına mis gibi kokan taze et ile hazırlanmış nefis et yemeği gelir. Bazı coğrafi bölgelerde, yol üstlerinde tandır yapan yerlere rastlamak mümkündür. Birçoğumuz, zaman zaman özel olarak arar, yemek için sabırsızlanırız. O halde, fazla sabırsızlanmadan fırında kuzu tandır nasıl yapılır tarifine geçelim.

Yapılışı

Fırında pişirmek için eti önce marine edin. Eti, bir kaba ve kabın içine zeytinyağı, tuz, karabiber, kekik ve defne yapraklarını koyun. Tandır etinin, 2 saat dinlenmesi için buzdolabına koyun. 2 saatin sonunda, etleri buzdolabından çıkarın ve tepsiye koyduktan sonra, Marine etmede hazırladığınız sosu etin üzerine koyun.

Daha sonra, buharlı fırını 100 dereceye ayarlayıp 2,5 saat eti pişirin. Eğer, buharlı fırınınız yoksa, eti pişirdiğiniz tepsiye su koyarak pişirebilirsiniz.

Püf Noktaları

Kuzu Tandır yaparken, en önemli püf noktalardan biri et seçimidir. Orta sertlikte ve orta yağlı, et tercih etmeye özen gösterin. Aynı zamanda, etleri pişirirken önceden tuzla ovalayabilirsiniz. Eti pişirirken, yüksek ısı tercih edilmemeli çünkü, yüksek ısı etin kasılmasına ya da sertleşmesine neden olacaktır. Bunun yerine, uzun süreli nispeten düşük ısılı pişirme tekniğini uygulayın.

Kaç Saatte Pişer?

Önce, fırını 180 dereceye ayarlayın ve ısıtın. Tepsiyi fırına verip 2,5 saat pişirin. Tandırı fırına vermeden, tepsiyi folyo ile kaplarsanız etiniz kendi buharında daha güzel pişer. Dilerseniz, son yarım saat folyoyu açıp etlerin, nar gibi kızarmasını sağlanabilir. Bu süre sonunda etler, kemikten ayrılacak duruma gelecektir. En sonunda, folyoyu etin üzerinden alın. 2,5 saat sonunda, etiniz pişince fırından çıkarın. Etten, parçalar kopararak servis edebilirsiniz.

 Malzeme Listesi
  • 1 kg Kuzu Kol Veya But.
  • Birkaç tane defne yaprağı.
  • Zeytinyağı.
  • Karabiber, Kekik.
  • Tuz.

Artık, kokusu gelmeye başlamıştır, öyle değil mi? Tandır Kebabı, kuzu etinin sinir ve yağlarından arındırılarak, büyük parçalara bölünmesinden sonra; etlerin tuza batırılması ile 24 saat buzdolabında bekletilmesi sonucu, elde edilen etten yapılır. Daha önce yediyseniz, tandırın lezzetini iyi bilirsiniz.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0