Fırında kuzu tandır

Fırında Kuzu Tandır

Kuzu tandır dendiğinde hepimizin aklına mis gibi kokan taze et ile hazırlanmış nefis et yemeği gelir. Bir çoğumuz zaman zaman özel olarak arar ver yemek için sabırsızlanırız. O halde fazla sabırsızlanmadan fırında kuzu tandır nasıl yapılır hemen tarifine geçelim.

Fırında Kuzu Tandır Yapılışı

Fırında kuzu tandırda ilk adım eti marine etmek. İlk önce eti bir kaba koyun. Kabın içine zeytinyağı, tuz, karabiber, kekik ve defne yapraklarını koyun. Kuzu tandırın etini 2 saat dinlenmesi için buzdolabına koyun.

2 saat sonunda eti buzdolabından çıkarın. Eti tepsiye koyun. Eti marine etmede hazırladığınız sosu da etin üzerine koyun. Daha sonra buharlı fırını 100 dereceye ayarlayıp 2,5 saat eti pişirin. Eğer buharlı fırınınız yoksa eti pişirdiğiniz tepsiye su koyup o şekilde pişirebilirsiniz.

Fırında Kuzu Tandır Kaç Saatte Pişer?
Önce fırını 180 dereceye ayarlayın ve ısıtın. Tepsiyi fırına verip 2,5 saat pişirin. Bu süre sonunda etler kemikten ayrılacak duruma gelecektir. En sonunda folyoyu etin üzerinden alın.

2,5 saat sonunda etiniz pişince fırından çıkarın. Etten parçalar koparıp servis edebilirsiniz.

Kuzu Tandır İçin Malzeme Listesi

1 kg kuzu kol veya kuzu but
Birkaç tane defne yaprağı
Zeytinyağı
Karabiber
Kekik
Tuz

Daha önce kuzu tandır yediyseniz kokusu gelmeye başlamıştır bile öyle değil mi?

Tandır Kebabı kuzu etinin sinir ve yağlarından arındırılarak büyük parçalara bölünmesinden sonra kuzu etlerinin tuza batırılması ve yirmi dört saat buzdolabında bekletilmesi sonucu elde edilen etten yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.