Fırında Kuzu Tandır

Yazar Buraya Bakınız
0 yorum

Kuzu tandır dendiğinde hepimizin aklına mis gibi kokan taze et ile hazırlanmış nefis et yemeği gelir. Bazı coğrafi bölgelerde özellikle yol üstlerinde yapan yerlere rastlamak münkündür. Birçoğumuz zaman zaman özel olarak arar, yemek için sabırsızlanırız. O halde fazla sabırsızlanmadan fırında kuzu tandır nasıl yapılır hemen tarifine geçelim.

Fırında Kuzu Tandır Yapılışı

Fırında kuzu tandırda ilk adım eti marine etmek. İlk önce eti bir kaba koyun. Kabın içine zeytinyağı, tuz, karabiber, kekik ve defne yapraklarını koyun. Tandırın etini 2 saat dinlenmesi için buzdolabına koyun. 2 saat sonunda etleri buzdolabından çıkarın. Eti tepsiye koyun. Eti marine etmede hazırladığınız sosu da etin üzerine koyun. Daha sonra buharlı fırını 100 dereceye ayarlayıp 2,5 saat eti pişirin. Eğer buharlı fırınınız yoksa eti pişirdiğiniz tepsiye su koyup o şekilde pişirebilirsiniz.

Püf Noktaları

Kuzu Tandır yaparken en önemli püf noktalardan biri et seçimi. Orta sertlikte ve orta yağlı etler tercih etmeye özen gösterin. Aynı zamanda etleri pişirirken önceden tuzla ovalayabilirsiniz. Eti pişirirken yüksek ısı tercih edilmemeli çünkü, yüksek ısı etin kasılmasına sertleşmesine neden olacaktır. Bunun yerine uzun süreli nispeten düşük ısılı pişirme tekniğini uygulayın.

Fırında Kuzu Tandır Kaç Saatte Pişer?

Önce fırını 180 dereceye ayarlayın ve ısıtın. Tepsiyi fırına verip 2,5 saat pişirin. Tandırı fırına vermeden tepsiyi folyo ile kaplarsanız etiniz kendi buharında daha güzel pişer. Dilerseniz son yarım saat folyoyu açıp etlerin nar gibi kızarmasını sağlanabilir. Bu süre sonunda etler kemikten ayrılacak duruma gelecektir. En sonunda folyoyu etin üzerinden alın. 2,5 saat sonunda etiniz pişince fırından çıkarın. Etten parçalar koparıp servis edebilirsiniz.

Kuzudan Yapılan Tandır İçin Malzeme Listesidir.
  • 1 kg Kuzu Kol Veya But.
  • Birkaç tane defne yaprağı.
  • Zeytinyağı.
  • Karabiber, Kekik.
  • Tuz.

Daha önce tandır yediyseniz kokusu gelmeye başlamıştır bile öyle değil mi? Tandır Kebabı kuzu etinin sinir ve yağlarından arındırılarak büyük parçalara bölünmesinden sonra etlerin tuza batırılması ile 24 saat buzdolabında bekletilmesi sonucu elde edilen etten yapılır. Daha önce bir kez yediyseniz tandırın lezzetini çok iyi derecede bilirsiniz.

Bie Sonraki Konu: Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun olmadığını varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. TAMAM Devamını okuyun.