Geri Dönüşüm Nedir?

Yazar Buraya Bakınız
0 yorum

Demir, çelik, bakır, kurşun, kâğıt, plastik, kauçuk ve cam gibi maddelerin yeniden kazanılması ya da tekrar kullanılmasına denir. Tabii kaynakların tükenmesini önleyeceği gibi; Ülke ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ithal edilen hurda malzemeye ödenen döviz miktarını azaltacaktır.

Geri dönüşüm ile kullanılan enerjiden büyük ölçüde tasarruf edilecektir. En az yukarıda sayılanlar kadar önemli olan diğer hususta uzaklaştırılacak katı miktarlarında ki büyük azalma; dolayısıyla çevre kirliliğinin önemli ölçüde önlenmesidir. Geri dönüşüm, kullanmayı bitirdiğiniz ürünlerden malzeme alıp onlarla yepyeni ürünler yapmak demektir.

Örneğin, alüminyum kutuların çoğu dönüştürülmüş alüminyumdan yapılmıştır. Bu nedenle bir kutudan meyve suyu veya soda içiyorsanız; onu çöpe atmak yerine geri dönüştürün. Bu, geri dönüşüm döngüsünde veya çöp sahasının dışında kalabilir. Özellikle katı atıkları düzenli bir şekilde bertaraf edebilmek açısından; yeterli alan bulunmayan ülkeler için katı atık miktarının ya da hacminin azalması büyük avantajdır.

Geri dönüşüm pek çok yönden harika olsa da nihai hedef, insanların en başta israfı önlemesini sağlamaktır. MCKENZIE JONES

Geri dönüşüm İşleminin Sayısız Faydası Vardır.

Geri dönüşümle daha fazla materyali geri dönüştürülebilir hale getiren, pek çok yeni teknoloji sayesinde herkesin yardımıyla dünyamızı temizleyebiliriz.

Sadece çevreye fayda sağlamakla kalmaz.

Aynı zamanda ekonomi üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Dönüşüm, insanlık tarihi boyunca bildirilmiştir. Ancak Platon’un, malzemelerin kıt olduğu zamanlarda insanların kırılmış aletleri ve çömlekleri yeniden kullandıkları zamandan beri uzun yol kat etmiştir.

Geri Dönüşüm Nedir?

Araştırmalara göre metallerin yeniden kazanılması için harcanan enerji metallerin madenlerden çıkartılması için gereken enerjiden çok daha azdır. Kazanılmış metalden 1 ton alüminyum yapmak için gereken enerji cevherden yapılacak alüminyum için harcanan enerjinin %4’üdür.

Aynı şekilde bakır bileşimlerin kazanılması için gereken enerji bu metalin madenlerden çıkartılması için gereken enerjinin sadece; %13, ve demir/çelik için %19’u kadardır. 1 ton kullanılmış kağıdın yeniden kazanılması ile 17 ağaç kurtarılmakta veya 4100 kilovat saatlik enerji tasarruf edilmektedir. Bu miktar bir ailenin ortalama olarak 1 yılda kullandıkları elektrik enerjisidir. Atıkların önemli miktarı dönüştürülerek ve yeniden kullanılabilir malzemeler yapılmaktadır.

Örneğin; atıkları içindeki cam, metal, plastik ve kâğıt/karton gibi atılar çeşitli işlemlerden geçirilerek yeni bir ham madde olarak değerlendirilebilmektedir. Bu atıkların ham madde gibi kullanılarak şişe, kutu, plastik, kâğıt, gübre gibi yeni maddeye dönüştürülmelerine geri dönüşüm denir.

Sağlıklı geri dönüşüm sisteminin ilk basamağı ise bu malzemelerin kaynağında ayırmak suretiyle toplanmasıdır. Geri dönüştürülebilir nitelikteki atıklar normal çöple karıştığında bu malzemelerden üretilen; İkincil malzemeler düşük nitelikte olmakta ve temizlik işlerinde sorunlar olabilmektedir. Dönüşüm işleminin en önemli basamağını kaynakta ayırma ve ayrı toplama oluşturur.

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun olmadığını varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. TAMAM Devamını okuyun.