GSM Tarifesi Seçerken Dikkat Edin

Hayatımızın, olmazsa olmaz abonelik seçeneklerinde GSM tarifesi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

GSM Tarifesi Seçerken Dikkat Edin

GSM tarifesi seçerken, nelere dikkat edilmelidir? Cep telefonlarının abonelik seçeneklerinde cep telefonu hattı, diğer adıyla GSM aboneliği oldukça önemli oldu. Cep telefonu hayatımıza gireli, neredeyse 50 yıl olacak. Yarım asırdır, katlanarak artan bir kullanımla hepimizin vazgeçilmez iletişim aracı oldu.

En iyi kampanya diye bir şey yoktur, size uygun kampanya vardır.

İlk cep telefonu 1973 yılında Michael Cooper, çalıştığı Motorola firmasında geliştirmiştir. Ülkemizde ise ilk cep telefonu kullanımı, icat edilmesinden 20 yıl sonra 23 Şubat 1994 yapıldı. Motorola’nın ilk modeli Dyna-Tac'dir. GSM Tarihçesi 1973 yılında ilk cep telefonunun mucidi olan Martin Cooper GSM teknolojisinde pek çok yenilik eklemeye devam etmiştir.

IBM, ilk akıllı telefonu 1994 yılının, Ağustos ayında icat etti ve telefona Simon adını verdi.

Martin Cooper’a dönerek birkaç bilgi vermek istiyorum.  Söylentilere göre Cooper eşi ile Karayip’te tatildeyken çocuklarına telefonla ulaşamayan eşinin haklı sitemleriyle döner dönmez CEO’su olduğu Motorola’da cep telefonunun ilk tasarımlarını yapmaya başlamış. Bazı kaynaklardan alınan telefonun icadı hikâyesi bu şekilde olurken, cep telefonunu kim buldu sorularında eşinin de düşünce katkısı olduğu söylenebilir.

İlk cep telefonu, insanlar için lüks bir seçimdi. Artı kablosu olmayan bir telefon kullanmak mümkün olacaktı. Hatta bazı bölgelerde, telefonlar piyasaya sürülmeden ortaya çıkan haberlere inanmayanlar bile olmuştu. Bu durum, cep telefonlarına gösterilen rağbeti artırırken, fiyatının oldukça uçuk olacağı beklendi. Böylece, ilk cep telefonu 3.995 $ fiyat ile tüketicilerine sunuldu.

Bu fiyattan, satışa sunulan cep telefonun özellikleri ise 850 gram ağırlığa ve 300x 44X89 mm boyutlarında tasarlanmıştı. Bu telefonda ise sadece, LED göstergesi bulunmaktaydı. Bu henüz, ekranı olan bir telefon değildi. Maalesef bu telefonun, göze çarpan bir özelliği vardı ki o da anteninin olmasıydı. Bu anten, yaklaşık olarak 15 cm olması ile kullanımı zor hale getirebiliyordu.

Bugün, akıllı telefonlar ağırlıklı olarak 2’ye ayrılıyor. IPhone ve IPhone olmayan ama çok yetenekli olan ve daha çok uzak doğu ülkeleri tarafından üretilen Android telefonlar. Samsung, Xiaomi, Huawei, Oppo, Lg gibi bir çok markanın modelleri kullanılmaktadır. Yetenekleri ile öne çıkan telefonları kullanırken, asıl karar vereceğimiz husus, bu yetenekleri parlatacak doğru bir GSM operatörü paketi seçmektir.

GSM Tarifesi Seçerken, Aşağıdaki 3 başlığa dikkat etmelisiniz.

Ülkemizde, 3 operatör hizmet veriyor. Bunlar, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone operatörleridir.

Operatörlerden yararlanarak, kendi markaları altında hizmet veren markalar vardır. Örneğin: Bimcell, Teknosacell, Pttcell vs olmaktadır.

1.Çekim Gücü.

Seçeceğiniz servis sağlayıcının çekim alanını ve gücünü mutlaka sorgulamanız gerekiyor. Operatörler dediğimiz servis sağlayıcıların web sayfalarında rahatlıkla çekim gücü haritasını görebilirsiniz.

2. Tarife Özellikleri.

Seçeceğiniz paketin tarife özelikleri çok önemlidir.

Taahhüt süresi ne kadar? (Genelde 12 ay oluyor).

Taahhütsüz fiyatı nedir?

Tarife Durma Özelliği var mı?

Tarifenizin, sosyal medya paketi var mı?

3. Uygunluk.

“En iyi kampanya diye bir şey yoktur, size uygun kampanya vardır.”  Tarifenin, sizin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını, çok iyi incelemeniz gerekiyor.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0