İşsiz Kaldığınızda Ne Yapmalısınız?

Aralık 20, 2022 - 15:38
Aralık 20, 2022 - 15:50
 0  1
İşsiz Kaldığınızda Ne Yapmalısınız?

İşsizlik dünyanın sonu değildir. Belki kariyeriniz için harika bir fırsat olabilir. Durmayın, geleceğinizin ve hayallerinizin peşinden gidin. İşsizlik dünyanın sonu değil, belki de yeni kariyer için mükemmel bir başlangıç olabilir. Kariyerinizdeki yeni döneme hazırlanmak için bu önerilere kulak verin. İşsiz kalınca neler yapılmalı? İşsiz kalınca bunalıma girmeyin. İşsiz kalınca yapılacaklara gözatın.

İşsiz Kaldığınızda Yapmanız Gerekenler

 • Önceliklerinizi Belirleyin
 • Sakın Ama Sakın Panik Yapmayın
 • Yeni Bir Denge Kurmayı Başarın
 • Borç Yapmaktan Uzak Durun
 • Durumu Kabul Etmeyi Deneyin
 • Dış Dünyadan Uzaklaşmayın
 • Sağlığınızı İhmal Etmeyin
 • İlham Kaynağı Bulun

İşten çıkarılmak veya şartlar gereği işten ayrılmaya karar vermek hepimiz için endişe veren bir döneme işaret eder. Öncelikle işin ekonomik boyutu, kişiyi ve onun kazancına tabi olarak yaşayan ailesini yakından ilgilendirir ve herkes kendini bir tür hayatta kalma mücadelesi içinde bulur. Diğer yandanda insanın içini kariyeri konusunda çeşitli korkular sarar.

 • Aynı sektörde ve aynı konumda tekrar iş bulabilecek miyim?
 • Yeni iş bulmam ne kadar zaman alacak?
 • Bu sürede geçinebilecek miyim

Buna benzer başka sorular insanın beynini kemirir. Aslında her şey ille de kapkara olmak zorunda değil. Önce kendi kendinize acımayı veya korkularınıza yenik düşüp telaşa kapılmayı bir kenara bırakarak yeni hayatınızın ilk gününe başlayabilirsiniz. Sakin olun, derin nefes alın ve kendi durumunuzu mümkün olabildiğince objektif bir şekilde değerlendirmeye çalışın. Lifehacker.com sitesinin derlediğini yazıya göre uzmanlar, işsiz kalınınca neler yapmalı veya neler yapmamalı listesini basit öneriler halinde sizinle paylaşıyor.

İşsiz Olduğunuzda Panik Yapmayın

İşinizi kaybetme haberiyle büyük stres yaşamanız, bugününüz ve geleceğiniz için endişelenmeniz çok normal. Ancak bu duygulara tutunmak ve işinizi kaybetmenin yasını uzun süre tutmak size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Aksine kaybettiklerinizi bir an önce geri kazanmak için mücadeleci ruhunuzu beslemek için uygun bir ortam sağlanacaktır. Açık fikirli bir şekilde iş aramaya veya yeni iş fikirleri oluşturmaya odaklandığınızda, kişi işsizlik nedeniyle içinde bulunduğu karamsar ruh halinden çıkıp başarıya kilitlenecektir. Başarıyı istemek ve yılmadan çalışmak sonunda başarıyı getirecektir.

İşsiz kaldığınızda durumu kabul edin

Kendinize ve çevrenize açık olun. İşsiz kalmış olmaktan ötürü duyduğunuz olumsuz hisleri dışa vurun ve bağırın çağırın. Ağlayın ancak, duygularınızı açığa vurduktan sonra duyduğunuz rahatlama ile yeni bir sayfa açmaya hazır olun. Olumsuz duyguların fazlası zararlıdır. Duyduğunuz nefret ve mutsuzluk eninde sonunda gelip sizi vuracaktır. Deşarj olmak için kendinize zaman tanımalı, ancak bu süreyi uzun tutmamalısınız. Zaman kaybetmeden ben neler yapabilirim konusunda düşünmeye ve çözüm önerileri geliştirmeye başlamalısınız.

Bankalardan uzak durun

Birçoğumuz işsizliğin sadece bir veya iki aylık kısa bir dönem olacağına inanarak yaşam tarzından ödün vermeme yolunu seçeriz. Ailelerinden veya yakın çevrelerinden yardım istemek yerine kendi başının çaresine bakmayı ve herkese kendi ayakları üzerinde durabiliyor olduklarını göstermeyi isteriz. Bankadan kredi almak en kolay çözüm olarak görülür. Kredi almadan önce faiz oranlarına ve ödeme sürelerine dikkat edin. Ödeyemeyeceğiniz bir borca girmekten kaçının.

Önceliklerinizi gözde geçirin

Belli bir yaşam standardına alıştıktan sonra daha azla yetinmek ve gündelik hayatınıza yerleşmiş birtakım lükse kaçan şeylerden vazgeçmek pek de kolay olmayabilir. Ancak, yeni finansal duruma uygun bir yaşam tarzına geçmek sizin ve aileniz için en akıllıca çözüm olacaktır. Önceliklerinizi belirleyerek işe başlayın.

En önemli harcamalarınız neler?

Ne olmadan da hayatınızı büyük bir kayıp olmadan idame ettirebilirsiniz? Önce acil ihtiyaçları giderin. Olmasa da olur diyebileceğiniz şeyleri şu an için hayatınızdan çıkarın. Yarın iş bulduğunuzda bütçe planlamanızdan çıkardığınız bu aktiviteler size bir ödül olarak geri gelecektir.

Kendinizi dış dünyaya kapatmayın

İnsanların işlerini kaybettiklerinde yaptıkları en yaygın hatalardan biri, kendi kovuklarına çekilip sosyal çevrelerine kapılarını kapamalarıdır. Pek tabi ki işlerini kaybetmiş olmak, kişiye sıkıntı veren bir durumdur. Bu sıkıntılı durumu çevrelerine anlatırken aynı duyguları tekrar yaşarlar.

Bu tür durumlarla karşılaşmak istemediklerinden dolayı da, sosyal ortamlardan kaçmayı tercih ederler. Oysa, sosyal çevre insana önemli bir destek sağlamaktadır. Hem sağlıklı ilişkiler kurmak açısından hem de kendi sektörünüz içinde neler olup bittiğini öğrenmek ve potansiyel iş imkânlarından; henüz iş ilanı olarak herkesle paylaşılmadan haberdar olmak açısından önemli avantaj getirecektir. Kendi kovuğunuza çekilerek kendinizi yeni fikirlere, fırsatlara ve çevrenizle etkileşmeden doğan olumlu enerjiye kapamış olursunuz.

İşsiz kalındığında iş hayatından kopmamak için sizin kendi kendinize geliştirdiğiniz projelerin peşinde koşmaktır. Kendi kendinize değer yaratacağınız şeylerle uğraşmak çok önemlidir. Eğer zamanınızı kendinize acıyarak veya kaybettiğiniz işe hayıflanarak harcarsanız, kendi potansiyelinize yazık ediyorsunuz demektir. Bunu yapmayın.

Yeni durum içinde kendi dengenizi kurun

Psikolog Melanie Greenberg’un Psychology Today dergisinde yayınlanan makalesinde çalışanlara işsiz kaldıkları dönemde farkındalığı, yüksek bir yaklaşım sergilemelerini tavsiye eder. Yaşamlarının olumlu taraflarına konsantre olmak, pozitif enerji toplamak ve işsizlik kaynaklı stresle savaşmak için doğru bir stratejidir. Kendi kendinize dürüst olarak bu sürece başlayın. Kendi kontrolünüz dışında gelişen işten çıkarmalar için kendinizi yerden yere vurmanız doğru değildir. Birçoğumuz kendimize böyle dönemlerde oldukça acımasız davranırız.

Kendinize olan güveni yıkmayın. İşsizliğin hızla yaygınlaştığı zorlu bir ekonomide kaderinizi performansınız değil, çevresel faktörler belirler. Kontrol edemediğiniz şeylerden dolayı, kendinizi boşu boşuna suçlamayın. Enerjinizi yeni işler ve yeni bir düzen kurmak için harcayın. Bunu yaparken de elinizde olan olumlu faktörlere odaklanın.

Fiziksel ve duygusal sağlığınızı ihmal etmeyin

İşinizi kaybetmeniz yaşamınızda karşılaştığınız büyük travmalardan biri olabilir. Ancak ne kadar uzun süre bu konu ile ilgili sinirli ve endişeli olacaksınız? Duke Üniversitesinin gerçekleştirdiği bir çalışmada kalp krizi riskinin, işsizler arasında hayatı boyunca işsiz kalmamış insana göre oldukça yüksek olduğunu belirlemiş. İşsiz kalındığınızda ve iş arama sürecinde kişilerin bu yüksek stres seviyesi ile mücadele etmek için çeşitli stratejiler geliştirmesi gereklidir. Kimi spor yaparak, kimi film izleyerek veya kimi ise kitap okuyarak kendini daha mutlu ve huzurlu hisseder. Sizi neyin mutlu ettiğini bulup kendinizi rahatlatma yollarını rutinde uygular hale gelmelisiniz. Bu dönemde aktivitelerin eskisinden çok önemi olacaktır. Meditasyon ve yoga ile sistematik bir şekilde gevşeme ve stresten arınma yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Ünlülerin işsizlik hikayelerinden ilham alın

Bugün isimlerinden hayranlıkla bahsettiğimiz ve alanlarında başarılı ünlülerin bir kısmı işsiz kaldıkları zamanı kariyerlerindeki dönüm noktası olarak adlandırırlar. Dünyaca ünlü Walt Disney ilk işinden “yaratıcı olmadığı” için atılır. Eski New York Valisi Michael Bloomberg ortaklarından biri olduğu Salomon Brothers yatırım bankasından 62 kişilik bir ekiple beraber kovulmuştur. Oprah Winfrey’nin meşhur başarı hikâyesi 7 yıldır haber muhabiri olarak çalıştığı yerel televizyon kanalından atılmasıyla başlar. O dönem ki yöneticisi “hikâyelerine fazla duygusal yaklaştığından” Oprah’nın televizyon sektörüne uygun olmadığına karar vermiştir.

Amerikan Vogue’nun Genel Yayın Yönetmeni Anna Wintour, moda dünyasının ana kraliçesi olarak kabul edilir. Wintour kariyerinin başında Harper’s Bazaar’dan, editörü tarafından büyük eleştiriler alarak kovulmuştur. Tarihimizin en önemli mucitlerinden Thomas Edison, okulda öğretmenleri tarafından aptal bulunulmuş ilk işinde çalışmadığından amirleri şikâyetçi olmuşlardır. Harry Potter serisinin başarılı yazarı J.K. Rowling Amnesty International’da sekreter olarak çalışırken işine son verilmiş tazminatı ile hayatı boyunca hayal ettiği yazarlık mesleğine geçmeyi başarmıştır. İşsizlik herkesin kariyeri için harika bir fırsat olabilir.

İşten atılmak her zaman kötü bir şey olmayabilir. Tam tersi işsizlik, her zaman yapmak istediğiniz ancak, zaman kısıtlamasından veya var olan düzeninizi bozma ihtimalinden çekinerek bir türlü başlayamadığınız projeler için ideal bir dönem olabilir. Unutmayın, işsiz olduğunuzdan kaybedecek pek de bir şeyiniz yoktur. Belki de işsizlik hayatınızın en büyük fırsatına dönüşecektir. Büyük düşünün ve ertelediğiniz hayallerin peşinden gidin. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

BB Medya Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.