İşsiz Olduğunuzda Ne Yapmalısınız?

İşsizlik dünyanın sonu değil. Belki kariyerin için harika bir fırsat olabilir. Durma, geleceğinin ve hayallerinin peşinden git. İşsizlik dünyanın sonu değil, belki de yeni bir kariyer için mükemmel bir başlangıçtır.

Aralık 20, 2022 - 15:38
Mart 26, 2023 - 15:37
 0  15
İşsiz Olduğunuzda Ne Yapmalısınız?

İşsizlik dünyanın sonu değil. Belki kariyerin için harika bir fırsat olabilir. Durma, geleceğinin ve hayallerinin peşinden git. İşsizlik dünyanın sonu değil, belki de yeni bir kariyer için mükemmel bir başlangıçtır. Kariyerinizde yeni döneme hazırlanmak için bu önerilere kulak verin. İşsiz kalınca ne yapılır?

İşsiz kalınca depresyona girmeyin. İşsiz kalınca ne yapacağınıza bakın.

İşsiz Kaldığınızda Yapmanız Gerekenler

 • Önceliklerinizi Belirleyin
 • Ama Panik Yapma
 • Yeni Bir Dengeye Ulaşın
 • Borç Almaktan Uzak Durun
 • Durumu Kabul Etmeye Çalışın
 • Dış Dünyadan Uzaklaşmayın
 • Sağlığınızı İhmal Etmeyin
 • İlham Bul

Kovulmak veya şartlar nedeniyle ayrılmaya karar vermek hepimiz için endişe verici bir dönemdir. Öncelikle işin ekonomik yönü, kazancına konu olan kişi ve ailesini yakından ilgilendiriyor ve herkes kendini bir nevi hayatta kalma mücadelesi içinde buluyor. Öte yandan, insanların kariyerleriyle ilgili çeşitli korkuları vardır.

 • Aynı sektörde ve aynı konumda tekrar iş bulabilecek miyim?
 • Yeni iş bulmam ne kadar zaman alacak?
 • Bu sürede geçinebilecek miyim

Bunun gibi diğer sorular insanın aklını kemiriyor. Aslında her şey siyah olmak zorunda değil. Yeni hayatınızın ilk gününe kendinize acımayı bir kenara bırakarak ya da korkularınıza yenik düşerek ve önce paniğe kapılarak başlayabilirsiniz. Sakin olun, derin nefes alın ve kendi durumunuzu olabildiğince objektif bir şekilde değerlendirmeye çalışın. Lifehacker.com'un derlediği makaleye göre uzmanlar, işsiz kalındığında yapılması veya yapılmaması gerekenlerin listesini basit önerilerle sizlerle paylaşıyor.

İşsiz Olduğunuzda Panik Yapmayın

İşinizi kaybetme haberiyle büyük stres yaşamanız, bugününüz ve geleceğiniz için endişelenmeniz çok normal. Ancak bu duygulara tutunmak ve işinizi kaybetmenin yasını uzun süre tutmak size hiçbir şey kazandırmaz.

Aksine kaybettiklerinizi bir an önce geri kazanmak için mücadeleci ruhunuzu beslemek için uygun bir ortam sağlanacaktır. Açık fikirli bir şekilde iş aramaya veya yeni iş fikirleri oluşturmaya odaklandığınızda, işsizliğin yarattığı karamsar ruh halinden sıyrılıp başarıya kilitleneceksiniz. Başarıyı istemek, yeni başarılar getirecektir.

İşsiz kaldığınızda durumu kabul edin

Kendinize ve çevrenize açık olun. İşsiz olmakla ilgili olumsuz duygularınızı ifade edin ve haykırın. Ağla ama duygularını ifade ettikten sonra hissettiğin rahatlamayla yeni bir sayfa açmaya hazır ol. Çok fazla olumsuz duygu zararlıdır. Hissettiğin nefret ve mutsuzluk eninde sonunda gelip seni vuracaktır. Boşalmak için kendinize zaman tanımalısınız ama bu süreyi uzun tutmamalısınız. Vakit kaybetmeden ne yapabilirim diye düşünmeye ve çözümler geliştirmeye başlamalısınız.

Bankalardan uzak durun

Pek çoğumuz işsizliğin bir iki ay gibi kısa bir süre kalacağına inanarak yaşam tarzından taviz vermemeyi seçiyoruz. Ailelerinden veya yakın çevrelerinden yardım istemek yerine kendimize bakmak ve herkese kendi ayakları üzerinde durabileceğini göstermek istiyoruz. Bankadan kredi almak en kolay çözüm olarak görülüyor. Kredi çekmeden önce faiz oranlarına ve ödeme koşullarına dikkat edin. Ödeyemeyeceğiniz borca ​​girmekten kaçının.

Önceliklerinizi gözde geçirin

Belli bir yaşam standardına alıştıktan sonra daha azıyla yetinmek ve günlük yaşamınıza yerleşen lükslerin bir kısmından vazgeçmek kolay olmayabilir. Ancak yeni ekonomik duruma uygun bir yaşam tarzına geçmek siz ve aileniz için en akıllıca çözüm olacaktır. Önceliklerinizi belirleyerek başlayın.

En önemli harcamalarınız neler?

Büyük kayıplar yaşamadan ne yapabilirsiniz?

Önce acil ihtiyaçları ele alın. Olmasa bile olur dediğiniz şeyleri hayatınızdan şimdilik çıkarın. Yarın bir iş bulduğunuzda, bütçe planlamanızdan çıkardığınız bu faaliyetler size ödül olarak geri dönecektir.

Kendinizi dış dünyaya kapatmayın

İnsanların işlerini kaybettiklerinde yaptıkları en yaygın hatalardan biri, kendi kovuklarına çekilip sosyal çevrelerine kapılarını kapamalarıdır. Pek tabi ki işlerini kaybetmiş olmak, kişiye sıkıntı veren bir durumdur.

Bu sıkıntılı durumu çevrelerine anlatırken aynı duyguları tekrar yaşarlar.

Bu tür durumlarla karşılaşmak istemediklerinden dolayı da, sosyal ortamlardan kaçmayı tercih ederler. Oysa, sosyal çevre insana önemli bir destek sağlamaktadır. Hem sağlıklı ilişkiler kurmak açısından hem de kendi sektörünüz içinde neler olup bittiğini öğrenmek ve potansiyel iş imkânlarından; henüz iş ilanı olarak herkesle paylaşılmadan haberdar olmak açısından önemli avantaj getirecektir. Kendi kovuğunuza çekilerek kendinizi yeni fikirlere, fırsatlara ve çevrenizle etkileşmeden doğan olumlu enerjiye kapamış olursunuz.

İşsiz kalındığında iş hayatından kopmamak için sizin kendi kendinize geliştirdiğiniz projelerin peşinde koşmaktır. Kendi kendinize değer yaratacağınız şeylerle uğraşmak çok önemlidir. Eğer zamanınızı kendinize acıyarak veya kaybettiğiniz işe hayıflanarak harcarsanız, kendi potansiyelinize yazık ediyorsunuz demektir. Bunu yapmayın.

Yeni durum içinde kendi dengenizi kurun

Psikolog Melanie Greenberg’un Psychology Today dergisinde yayınlanan makalesinde çalışanlara işsiz kaldıkları dönemde farkındalığı, yüksek bir yaklaşım sergilemelerini tavsiye eder. Yaşamlarının olumlu taraflarına konsantre olmak, pozitif enerji toplamak ve işsizlik kaynaklı stresle savaşmak için doğru bir stratejidir. Kendi kendinize dürüst olarak bu sürece başlayın. Kendi kontrolünüz dışında gelişen işten çıkarmalar için kendinizi yerden yere vurmanız doğru değildir. Birçoğumuz kendimize böyle dönemlerde oldukça acımasız davranırız.

Kendinize olan güveni yıkmayın. İşsizliğin hızla yaygınlaştığı zorlu bir ekonomide kaderinizi performansınız değil, çevresel faktörler belirler. Kontrol edemediğiniz şeylerden dolayı, kendinizi boşu boşuna suçlamayın. Enerjinizi yeni işler ve yeni bir düzen kurmak için harcayın. Bunu yaparken de elinizde olan olumlu faktörlere odaklanın.

Fiziksel ve duygusal sağlığınızı ihmal etmeyin

İşinizi kaybetmek hayatınızdaki en büyük travmalardan biri olabilir. Ama daha ne kadar gergin olacaksın ve bu konuda endişeli olacaksın? Duke Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada işsizlerde kalp krizi riskinin hayatı boyunca işsiz olmayanlara göre anlamlı derecede yüksek olduğu belirlendi.

İşsiz olduğunuzda ve iş arama sürecinde, insanların bu yüksek stresle mücadele etmek için çeşitli stratejiler geliştirmesi gerekir. Bazı insanlar spor yaparak, film izleyerek ya da kitap okuyarak kendilerini daha mutlu ve huzurlu hissederler. Sizi neyin mutlu ettiğini bulmalı ve kendinizi rahatlatmanın ve rutin bir uygulama haline gelmenin yollarını bulmalısınız. Bu dönemde faaliyetler eskisinden daha önemli olacaktır. Meditasyon ve yoga ile rahatlama ve stres atma yöntemlerini sistematik bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Ünlülerin işsizlik hikayelerinden ilham alın

Bugün isimlerinden hayranlıkla bahsettiğimiz başarılı ünlülerden bazıları, işsiz kaldıkları dönemleri kariyerlerinde dönüm noktası olarak nitelendiriyor. Dünyaca ünlü Walt Disney, "yaratıcı olmadığı" gerekçesiyle ilk işinden atılır. Eski New York Valisi Michael Bloomberg, ortağı olduğu Salomon Brothers yatırım bankasından 62 kişilik bir ekiple birlikte kovuldu. Oprah Winfrey'in ünlü başarı öyküsü, 7 yıl haber muhabiri olarak çalıştığı yerel televizyon kanalından kovulmasıyla başlar. O zamanki yönetici, Oprah'ın "hikayeleri hakkında çok duygusal" olduğu için televizyon endüstrisi için uygun olmadığına karar verdi.

American Vogue'un Genel Yayın Yönetmeni Anna Wintour, moda dünyasının ana kraliçesi olarak kabul ediliyor. Wintour, kariyerinin başında Harper's Bazaar'dan kovuldu ve editöründen büyük eleştiriler aldı. Tarihimizin en önemli mucitlerinden biri olan Thomas Edison, okuldaki öğretmenleri tarafından aptal bulundu ve üstleri onun ilk işinde çalışmadığından şikayet ettiler. Harry Potter serisinin başarılı yazarı J.K. Rowling Uluslararası Af Örgütü'nde sekreter olarak çalışırken aldığı işten çıkarma tazminatı ile hayatı boyunca hayalini kurduğu yazarlık mesleğine geçmeyi başardı. İşsizlik, herkesin kariyeri için harika bir fırsat olabilir.

Kovulmak her zaman kötü bir şey değildir. Tam tersine, hep yapmak isteyip de zaman darlığı ya da var olan düzeni bozma ihtimali nedeniyle başlatamadığınız projeler için işsizlik ideal bir dönem olabilir.

Unutmayın, işsiz olduğunuz için kaybedecek bir şeyiniz yok. Belki de işsizlik hayatınızın en büyük fırsatına dönüşecek. Büyük düşün ve hayallerinin peşinden git.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal paylaşım ve medya platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler, sosyal medya ve internet haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız.