Kemik Erimesi Nedir?

Kemik erimesi, her yıl 1,5 milyon kırığa neden olmaktadır. Omur basısına bağlı kırıklar, sık rastlanan tipidir.

Kemik Erimesi Nedir?

Vücutta, iki türlü kemik bulunur. Bunlar, kortikal ve trabeküler kemiklerdir. Trabeküler kemik, kortikal kemiğe göre daha azdır, kemiklerin uç kısmında ve omurgada bulunur. Ayrıca, kemiğin yapım ve yıkım hızı daha fazladır. Burada, kırılganlığı hassas olan kemik trabeküler kemiktir.

Kemik erimesi nedir, kısaca göz atalım.

Erime en çok omurlar, kalça kemiği veya bileklerde görülür. Diğer kemiklerde görülme olasılığı vardır. Bunun sonucunda boy kısalığından hayati önem arz eden kırıklar oluşabilir. Menopoz döneminde kemik erimesi artar. Bu artış ne kadar fazla olursa, ileri yaşlarda kemik kırığıyla karşılaşma ihtimali o kadar artar. Çünkü, buradaki hızlı kayıp menopoza başladıktan sonra 15 yıla kadar sürer; daha sonra kayıp azalır. İşte, ara dönemdeki kayıp o yüzden önemlidir. Bunu minimum zararla atlatmak, ileride oluşacak kemik kırıklarının önüne geçmek için şarttır.

Kemik erimesi (Osteoporoz) nedir?

Kemik erimesi 'kemiklerin gözenekli hale gelmesi' şeklinde ifade edilebilir. Kemiklerimizin en güçlü olduğu dönem 30 yaş civarıdır; daha sonra yoğunluklarını kaybetmeye başlarlar. 50 yaş ya da üzerindeki kadınların yarısı yaşam süreleri içerisinde erime ile ilişkili kırıklar yaşayacaktır.

Belirtileri Nelerdir?

Kemiklerinizin eridiğini fark etmeyebilirsiniz, bir kırıkla karşılaştığınızda ya da vücudunuzun duruşunda belirgin bir değişiklik olduğunda ortaya çıkabilir. Omurlardaki değişimlerin nedeni olduğu sırt ağrısı kemiklerdeki erimenin ilk işareti olabilir.

Kemik Erimesi Kırıklar.

Kemiklerin erimesi her yıl 1,5 milyon kırığa neden olmaktadır. Omur basısına bağlı kırıklar sık rastlanan tipidir. Omurlarda oluşan çok küçük kırıklar sonucunda omurda çökme olabilir, bu nedenle omurganın biçimi değişebilir. Kalça kırıkları uzun süren hareket sorunlarına neden olup ölüm riskini artırabilir. El bileği kemikleri, leğen kemiği ya da diğer kemiklerde kırıklara sık rastlanır.

Sağlıklı yaşam yaşlılık açısından doğru veya dengeli beslenme önemlidir. Asitli içecek gıdalarından uzak durulması gerektiğinin yanında '' Yanlış beslenme ve asitli içeceklerle erimeye neden olan; önemli faktörlerden biri de yetersiz güneş ışığı yani D vitamininin yeteri kadar alınamamasıdır.

Aynı zamanda hareketsiz yaşam kalsiyum, magnezyum, potasyum, C - A - B6 - B12 vitamini eksiklikleri; yetersiz çinko, folik asit alımı, stres, insülin direnci ve artan ilaç kullanımı erimeye yol açmaktadır. Osteoporoz başlangıç evresinde herhangi bir şikayet yapmadığı için sinsi seyretmektedir. İlerledikçe dokusu zayıflamakta kırık oluşumu omurgada çökme sonucu boy kısalığı, kamburluk ve kemiklerin ağrısı gelişmektedir''.

Günümüzde asitli içeceklerin yanında, yanlış beslenmeyle birlikte; sinsi ilerleyen erimeye neden olan önemli faktörlerden birisi de yetersiz güneş ışığı yani D vitamininin yeteri kadar alınamamasıdır. Aynı zamanda hareketsiz yaşam bazı vitamin eksiklikleri, yetersiz çinko, folik asit alımı; stres, insülin direnci ve artan ilaç kullanımı kemiklerin büyük düşmanıdır.

Adet gecikmeleri hakkındaki bilgileri okuyun.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0