Kemik Erimesi

Kemik Erimesi Nedir?

Vücutta iki tür kemik vardır. Bunlar kortikal ve trabeküler kemiklerdir. Trabeküler kemik kortikal kemiğe göre daha azdır, kemiklerin uç kısmında ve omurgada bulunur. Ayrıca bu kemiğin yapım ve yıkım hızı daha fazladır. Bu yüzden kırılganlığa hassas olan kemik trabeküler kemiktir. Erimesi en çok omurlar, kalça kemiği ve bileklerde görülür. Kemik erimesi nedir okuyalım.

Diğer kemiklerde görülme olasılığı da vardır.

Bunun sonucunda boy kısalığı ya da hayati önem arz eden kırıklar oluşabilir. Menopoz döneminde kemik erimesi artar. Bu artış ne kadar fazla olursa ileri yaşlarda kemik kırığıyla karşılaşma ihtimali o kadar artar. Çünkü bu hızlı kaybı menopoza başladıktan sonra 15 yıla kadar sürer. Daha sonra bu kayıp azalır. İşte bu ara dönemdeki kayıp o yüzden bu kadar önemlidir. Bunu minimum zararla atlatmak ileride oluşacak kemik kırıklarının önüne geçmek için şarttır.

Kemik erimesi (Osteoporoz) nedir?

Kemik erimesi “kemiklerin gözenekli hale gelmesi” şeklinde de ifade edilebilir. Kemiklerimizin en güçlü olduğu dönem 30 yaş civarındadır daha sonra yoğunluklarını kaybetmeye başlarlar. 50 yaş ve üzerindeki kadınların yarısı yaşam süreleri içerisinde erime ile ilişkili bir kırık yaşayacaktır.

Belirtiler

Kemiklerinizin eridiğini fark etmeyebilirsiniz, bir kırıkla karşılaştığınızda yada vücudunuzun duruşunda belirgin bir değişiklik olduğunda ortaya çıkabilir. Omurlardaki değişimlerin neden olduğu sırt ağrısı kemiklerdeki erimenin ilk işareti olabilir.

Kemik Erimesi ve Kırıklar

Kemiklerin erimesi her yıl 1,5 milyon kırığa neden olmaktadır. Omur basısına bağlı kırıklar en sık rastlanan tipidir. Omurlarda oluşan çok küçük kırıklar sonucunda omurda çökme olabilir, bu nedenle omurganın biçimi değişebilir. Kalça kırıkları uzun süren hareket sorunlarına neden olup ölüm riskini artırabilir. El bileği kemikleri, leğen kemiği ve diğer kemiklerde de kırıklara sık rastlanır.

Kemik Erimesi Neden Olur?

Sağlıklı bir yaşam ve yaşlılık için doğru ve dengeli beslenme önemlidir.

Asitli içecek ve gıdalardan uzak durulması gerektiğinin yanında ”Yanlış beslenme ve asitli içeceklerle erimeye neden olan en önemli faktörlerden biri de yetersiz güneş ışığı yani D vitamininin yeteri kadar alınamamasıdır. Aynı zamanda hareketsiz yaşam kalsiyum, magnezyum, potasyum, C – A – B6 – B12 vitamini eksiklikleri, yetersiz çinko ve folik asit alımı, stres, insülin direnci ve artan ilaç kullanımı da erimeye yol açmaktadır. Osteoporoz başlangıç evresinde herhangi bir şikayet yapmadığı için sinsi seyretmektedir. İlerledikçe dokusu zayıflamakta kırık oluşumu omurgada çökme sonucu boy kısalığı, kamburluk ve kemiklerin ağrısı gelişmektedir”

Günümüzde asitli içeceklerin yanında yanlış beslenmeyle birlikte sinsi ilerleyen ve erimeye neden olan; En önemli faktörlerden biri de yetersiz güneş ışığı yani D vitamininin yeteri kadar alınamamasıdır. Aynı zamanda hareketsiz yaşam bazı vitamin eksiklikleri, yetersiz çinko ve folik asit alımı; stres, insülin direnci ve artan ilaç kullanımı da kemiklerin en büyük düşmanıdır.

Adet gecikmeleri hakkındaki bilgileri okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.