Kobi Nedir?

250 kişiden az çalışanı istihdam eden yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosu 125 milyon lirayı aşmayan mikro bir işletmeye denir.

Kobi Nedir?


Türkiye'de küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeye kobi denir. " Yıllık 250 kişiden az çalışanı istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosu 125 milyon lirayı aşmayan; yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükte ki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birim." olarak tanımlanmıştır. KOBİ tanımı sadece üretim sektörünü değil aynı zamanda, tüm hizmet sektörünü de kapsar. Bu kalite güvence sistemlerinin önce üretim sektöründe başlayıp sonradan hizmet sektörüne de yayılması gibidir.

Kobi Nedir?

KOBİ işletme, K.O.S.G.E.B adı verilen devlet kuruluşuna bağlı ve bu kuruluş aracılığı ile devletin sunduğu, birçok hibe ve destekten faydalanır. Bu teşviklerin genel amacı iş hacmini genişletmek ve ekonominin geniş bir parçası olan birçok K.O.B.İ ile doğru orantıda büyüyen bir ekonomi elde etmektedir. KOBİ'lerin uzun yıllar nesilden nesile devam edecek bir yapıya ulaşması için kurumsal olması gerekir. Küçük işletme özel sektöre ait küçük şirket, korporasyon, ortaklık veya şahıs işletmesidir. Büyük işletme veya şirketlerden daha az çalışan veya daha az yıllık gelire sahip olur.

Genellikle mahalle, köy, kasaba ve aynı zamanda büyük şehir ve metropol gibi yerlerde bulunmakdadır. En yaygın küçük işletmeler arasında market, mahalle bakkalı, ekmek fırını, pastane veya şarküteri, kuaför, esnaf (marangoz ve elektrikçi vb.). Kahvehane, restoran, motel, fotoğraf stüdyosu, çok küçük ölçekli imalat, atölye, terzi ve teknik bakım hizmeti, web grafik tasarımı, yazılım bakımı ve program gibi ilgili işletmelerdir. Avukat, muhasebeci, diş hekimi ve tıp doktorları gibi meslek sahipleri de küçük işletme olarak faaliyet gösterir.