Kurban Bayramı Ne Zaman?

Yazar Buraya Bakınız
0 yorum

İnsanlar 2021 yılında dinî bayramlar ne zaman konusu hakkında merakla cevap arıyor. Üç ayların yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar kandil ve bayram tarihlerini merak ediyor. Bu yıl Kurban Bayramı ne zaman? Kurban bayramına kaç gün kaldı?

Bayram tatili planını bayram tarihlerine göre belirleyebilirsiniz. Dünyadaki Müslümanlar bayram nedeniyle namazın ardından ibadetlerini yerine getireceklerdir. Kurban Bayramı’nın ne zaman başlayacağı merak edilen konuların başında geliyor.

İşte, Diyanetin Takvimine Göre; 2021 Yılı Kurban Bayramı Tarihleri;

Kurban Bayramı 2021 yılında 20 Temmuz’da başlayacaktır.

19 Temmuz Arife Günü;

  1. Kurban Bayramı 1. Gün: 20 Temmuz Salı.
  2. Kurban Bayramı 2. Gün: 21 Temmuz Çarşamba.
  3. Kurban Bayramı 3. Gün: 22 Temmuz Perşembe.
  4. Kurban Bayramı 4. Gün: 23 Temmuz Cuma.

Dinî Bayramların Dünü ve Bugünü.

Dinî bayramlar kamerî takvime göre hesaplandığı için her yıl aynı tarihe denk gelmez. Günlük gerilemeye denk gelen Ramazan Şevval ayının ilk üç günü Kurban bayramı ise Zilhicce  ayının onuncu gününde kutlanır. Orta Asya Türk’leri İslamiyet döneminden önce “Gök Tanrı”ya inanarak Tanrı adına isteklerini yerine getirilmesi için; kurbanlarını keserek kutladıkları kurban bayramı zamanla İslamiyet’in yayılmasıyla İslam usullerine göre değiştirmişlerdir. Fakat Kırgız ya da Kazak Türk’leri eskiden beri süre gelen “Gök Tanrı” inanışlarını İslam inanışları ile harmanlayarak devam ettirmişler.

Sovyetler Döneminde Orta Asya Türk’leri ister istemez Rus kültürünün etkisinde kalarak dinî inanışlarından uzak kalmışlardır. Rus nüfusunun yoğun yaşadıkları  bölgelerde daha etkili olmuştur. Kazakistan’ın bundan daha fazla etkilendiğini söyleyebiliriz. Kırgızistan’ın Kuzey bölgesi bu durumdan daha çok etkilenirken güney bölgesi; Oş Batken Calalabad bölgeleri İslam dinînin etkilerini  daha yoğun devam ettirmişler. Özbekistan, Türkmenistan ise coğrafi olarak Fars kültürü ağırlıklı yaşanan Tacikistan ile iç içe yaşadıkları için; olaydan en az etkilenen bölgelerdir.

Buralarda İslam dinînin etkisi her zaman daha baskın olmuştur.

Dinî bayramlar inanışlar buradaki bölgelerde her zaman varlığını sürdürmüştür. 1917’den 1991 yılına kadar süren bu dönem sırasında İslam dinînden çok az haberi olan bir nesil yaşamıştır. Orta Asya Türk’leri dönemin siyasi ya da sosyal ideolojisine göre “Ateist” bir dönem yaşamışlardır.

1991 yılından itibaren Orta Asya Türk’leri; Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın bağımsızlıklarını ilan etmeleriyle birlikte yepyeni bir dönem başlamıştır. Bir dönem neredeyse kendi halklarının inanışlarından uzak kalan ülkeler; yeniden millî değerlerine manevi inanışlarına dönüş yaparak  dinî değerlerini canlandırmayı başarmışlardır. Türk Cumhuriyetleri belirli dönem içinde Türkiye ile kardeşlik bağlarını güçlendirerek; Siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda yeni gelişmelere yol açmıştır. Buradaki bölgelerde din yeniden canlanır, camiler din okulları din dernekleri artar.

Diyanet işleri başkanlığı ile birlikte müftülükler açılmıştır. Yeniden dinî inanışlara ilgi doğar. Buradaki gelişmeler beraberinde dinî bayramların da gündeme gelmesini sağlamıştır.

Bayramınız mübarek olsun. 2022 Yılı Ramazan Bayramı Ne Zaman Tıklayın.

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun olmadığını varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. TAMAM Devamını okuyun.