Kurban Bayramı Ne Zaman?
Kurban Bayramı Ne Zaman?

Kurban Bayramı Ne Zaman?

İnsanlar 2021 yılında dini bayramlar ne zaman konusu hakkında merakla yanıt arıyor. Üç ayların yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar kandil ve bayram tarihlerini merak ediyor. Bu yıl Kurban Bayramı ne zaman? Kaç gün kaldı? İşte, Diyanet’in takvimine göre bayram tarihleri…

Bayram tatili planınınızı bu tarihlere göre belirleyebilirsiniz.

Dünyadaki Müslümanlar bayram nedeniyle namazın ardından kurban ibadetlerini yerine getirecek. Kurban Bayramı’nın ne zaman başlayacağı en fazla merak edilen konuların başında geliyor…

2021 Yılı Kurban Bayramı Ne Zaman?

Bayram 2021 yılında 20 Temmuz’da başlayacak.

19 Temmuz arefe günü;

  1. Kurban Bayramı 1. Gün: 20 Temmuz Salı
  2. Kurban Bayramı 2. Gün: 21 Temmuz Çarşamba
  3. Kurban Bayramı 3. Gün: 22 Temmuz Perşembe
  4. Kurban Bayramı 4. Gün: 23 Temmuz Cuma sona erecek…

Diyanet İşleri Başkanlığının 2021 dini günler takviminde yer alan bilgilere göre;

Dini Bayramların Dünü ve Bugünü

Dini bayramlar “kameri takvim”e göre hesaplandığı için her yıl aynı tarihe denk gelmez.

Günlük gerilemeye denk gelen Ramazan  Şevval ayının ilk üç günü, Kurban bayramı ise Zilhicce  ayının onuncu gününde kutlanır.

Orta Asya Türkleri İslamiyet döneminden önce “Gök Tanrı”ya inanarak Tanrı adına dilek ve isteklerini yerine getirilmesi için; kurban keserek kutladıkları bayramı zamanla İslamiyet’in yayılmasıyla, İslam usullerine göre değiştirmişlerdir. Fakat Kırgız ve Kazak Türkleri eskiden beri süre gelen “Gök Tanrı” inanışlarını  İslam inanışları ile harmanlayarak devam ettirmişler.

Sovyetler Döneminde Orta Asya Türkleri ister istemez Rus kültürünün etkisinde kalarak dinden ve dini inanışlarından uzak kalmışlardır. Bu Rus nüfusunun yoğun yaşadıkları  bölgelerde daha etkili olmuştur. Kazakistan’ın bundan daha fazla etkilendiğini söyleyebiliriz.

Kırgızistan’ın Kuzey bölgesi bu durumdan daha çok etkilenirken, güney bölgesi; Oş ,Batken, Calalabad bölgeleri İslam dininin etkilerini  daha yoğun devam ettirmişler.

Özbekistan ve Türkmenistan ise coğrafi olarak Fars kültürü ağırlıklı yaşanan Tacikistan’la iç içe yaşadıkları için; Bu olaydan en az etkilenen bölgelerdir.

Buralarda İslam dininin etkisi her zaman daha baskın olmuştur.

Dini bayramlar ve inanışlar bu bölgelerde her zaman varlığını sürdürmüştür. 1917’den 1991 yılına kadar süren bu dönem sırasında İslam dininden çok az haberi olan bir nesil yaşamıştır. Orta Asya Türkleri dönemin siyasi ve sosyal ideolojisine göre “Ateist” bir dönem yaşamışlardır.

1991 yılından itibaren Orta Asya Türkleri; Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistanın bağımsızlıklarını ilan etmeleriyle birlikte yepyeni bir dönem başlamıştır.

Bir dönem neredeyse kendi halklarının inanışlarından uzak kalan bu ülkeler; Yeniden milli diğerlerine ve manevi inanışlarına dönüş yaparak,  dini değerlerini canlandırmayı başarmışlardır.

Türk Cumhuriyetleri bu  dönem içinde Türkiye ile de kardeşlik bağlarını güçlendirerek; Siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda da yeni gelişmelere yol açmışlardır.

Bu bölgelerde din yeniden canlanır; camiler, din okulları, din dernekleri artar.

Diyanet işleri başkanlığı ve müftülükler açılmıştır. Yeniden dine ve dini inanışlara ilgi doğar. Bu gelişmeler beraberinde dini bayramların da gündeme gelmesini sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.