Pazar , 22 Eylül 2019
Ana Sayfa / 5N1K / Ne Zaman / Kurban Bayramı Ne Zaman? 2019 Kurban Bayramı
Kurban Bayramı Ne Zaman

Kurban Bayramı Ne Zaman? 2019 Kurban Bayramı

İnsanlar 2019 yılında dini bayramlar ne zaman konusu hakkında merakla yanıt arıyor. Üç ayların yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar kandil ve bayram tarihlerini merak ediyor. Bu yıl Kurban Bayramı ne zaman? Kaç gün kaldı? İşte, Diyanet’in takvimine göre Kurban Bayramı tarihleri…

2019 Yılı Kurban Bayramı Ne Zaman?

Ramazan ayının yaklaşması ile beraber oruç ibadetinin idrak edileceği Ramazan ayına da kısa bir süre kaldı. Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün olarak sonuçlanmasından sonra, vatandaşlar Kurban Bayramı tarihlerini de İnternet’ten sorgulamaya başladı.

Kurban Bayramı Tarihi!

Diyanet İşleri Başkanlığının 2019 dini günler takviminde yer alan bilgilere göre; Kurban Bayramı 2019 yılında Ağustos ayına denk geliyor. Kurban Bayramının birinci günü 11 Ağustos’ta dördüncü ve son günü ise 14 Ağustos olarak sona eriyor.

10 Ağustos 2019 Cumartesi Arefe Günü
11 Ağustos 2019 Pazar Kurban Bayramı (1.Gün)
12 Ağustos 2019 Pazartesi Kurban Bayramı (2.Gün)
13 Ağustos 2019 Salı Kurban Bayramı (3.Gün)
14 Ağustos 2019 Çarşamba Kurban Bayramı (4.Gün)

Dini Bayramların Dünü ve Bugünü

Dini bayramlar “kameri takvim”e göre hesaplandığı için her yıl aynı tarihe denk gelmez. Günlük gerilemeye denk gelen Ramazan  Şevval ayının ilk üç günü, Kurban bayramı ise Zilhicce  ayının onuncu gününde kutlanır. Orta Asya Türkleri İslamiyet döneminden önce “Gök Tanrı”ya inanarak Tanrı adına dilek ve isteklerini yerine getirilmesi için; kurban keserek kutladıkları bayramı zamanla İslamiyet’in yayılmasıyla, İslam usullerine göre değiştirmişlerdir. Fakat Kırgız ve Kazak Türkleri eskiden beri süre gelen “Gök Tanrı” inanışlarını  İslam inanışları ile harmanlayarak devam ettirmişler.

Sovyetler Döneminde Orta Asya Türkleri ister istemez Rus kültürünün etkisinde kalarak dinden ve dini inanışlarından uzak kalmışlardır. Bu Rus nüfusunun yoğun yaşadıkları  bölgelerde daha etkili olmuştur. Kazakistan’ın bundan daha fazla etkilendiğini söyleyebiliriz. Kırgızistan’ın Kuzey bölgesi bu durumdan daha çok etkilenirken, güney bölgesi; Oş ,Batken, Calalabad bölgeleri İslam dininin etkilerini  daha yoğun devam ettirmişler. Özbekistan ve Türkmenistan ise coğrafi olarak Fars kültürü ağırlıklı yaşanan Tacikistan’la iç içe yaşadıkları için; Bu olaydan en az etkilenen bölgelerdir.

Buralarda İslam dininin etkisi her zaman daha baskın olmuştur. Dini bayramlar ve inanışlar bu bölgelerde her zaman varlığını sürdürmüştür. 1917’den 1991 yılına kadar süren bu dönem sırasında İslam dininden çok az haberi olan bir nesil yaşamıştır. Orta Asya Türkleri dönemin siyasi ve sosyal ideolojisine göre “Ateist” bir dönem yaşamışlardır.

1991 yılından itibaren Orta Asya Türkleri; Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistanın bağımsızlıklarını ilan etmeleriyle birlikte yepyeni bir dönem başlamıştır. Bir dönem neredeyse kendi halklarının inanışlarından uzak kalan bu ülkeler; Yeniden milli diğerlerine ve manevi inanışlarına dönüş yaparak,  dini değerlerini canlandırmayı başarmışlardır.

Türk Cumhuriyetleri bu  dönem içinde Türkiye ile de kardeşlik bağlarını güçlendirerek; Siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda da yeni gelişmelere yol açmışlardır.

Bu bölgelerde din yeniden canlanır; camiler, din okulları, din dernekleri artar. Diyanet İşleri Bakanlığı ve Müftülükler açılmıştır. Yeniden dine ve dini inanışlara ilgi doğar. Bu gelişmeler beraberinde dini bayramların da gündeme gelmesini sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.