Kurban Bayramı Ne Zaman?

İnsanlar, 2022 yılında kurban bayramı ne zaman konusu ile bayram tatili tarihlerini araştırmaya başladı.

Kurban Bayramı Ne Zaman?

İnsanlar, 2022 yılında dinî bayramlar ne zaman konusu hakkında merakla cevap arıyor. Üç ayların yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar, kandil ve bayram tarihlerini merak ediyor. Bu yıl Kurban Bayramı ne zaman? Kurban bayramına kaç gün kaldı?

Bayram tatili planını, bayram tarihlerine göre belirleyebilirsiniz. Dünyadaki Müslümanlar, bayram nedeniyle namazın ardından ibadetlerini yerine getirecekler. Kurban Bayramı'nın ne zaman başlayacağı merak edilen konuların başında geliyor.

İşte, Diyanetin Takvimine Göre; 2022 Yılı Kurban Bayramı Tarihleri;

Kurban Bayramı, 2022 yılında 10 Temmuz’da başlayacaktır.

Arife Günü; 9 Temmuz Cumartesi

  1. Kurban Bayramı 1. Gün: 10 Temmuz 2022 Pazar.
  2. Kurban Bayramı 2. Gün: 11 Temmuz 2022 Pazartesi.
  3. Kurban Bayramı 3. Gün: 12 Temmuz 2022 Salı.
  4. Kurban Bayramı 4. Gün: 13 Temmuz 2022 Çarşamba.

Dinî Bayramların Dünü ve Bugünü.

Dinî bayramlar, kamerî takvime göre hesaplandığı için her yıl aynı tarihe denk gelmez. Günlük gerilemeye denk gelen Ramazan, Şevval ayının ilk üç günü Kurban bayramı ise Zilhicce  ayının onuncu gününde kutlanır. Orta Asya Türk'leri, İslamiyet döneminden önce "Gök Tanrı"ya inanarak Tanrı adına isteklerini yerine getirilmesi için; kurbanlarını keserek kutladıkları kurban bayramı, zamanla İslamiyet'in yayılmasıyla İslam usullerine göre değiştirmişlerdir. Fakat, Kırgız ya da Kazak Türk'leri, eskiden beri süre gelen "Gök Tanrı" inanışlarını, İslam inanışları ile harmanlayarak devam ettirmişler.

Sovyetler Döneminde Orta Asya Türk'leri ister istemez Rus kültürünün etkisinde kalarak dinî inanışlarından uzak kalmışlardır. Bu, Rus nüfusunun yoğun yaşadıkları bölgelerde daha etkili olmuştur. Kazakistan'ın bundan daha fazla etkilendiğini söyleyebiliriz. Kırgızistan'ın Kuzey bölgesi bu durumdan daha çok etkilenirken güney bölgesi; Oş Batken Calalabad bölgeleri İslam dinînin etkilerini daha yoğun devam ettirmişler. Özbekistan, Türkmenistan ise coğrafi olarak Fars kültürü ağırlıklı yaşanan Tacikistan ile iç içe yaşadıkları için; olaydan en az etkilenen bölgelerdir.

Buralarda İslam dinînin etkisi her zaman daha baskın olmuştur.

Dinî bayramlara inanışlar, buradaki bölgelerde her zaman varlığını sürdürmüştür. 1917’den, 1991 yılına kadar süren, bu dönem sırasında İslam dinînden çok az haberi olan bir nesil yaşamıştır. Orta Asya Türk'leri, dönemin siyasi ya da sosyal ideolojisine göre "Ateist" bir dönem yaşamışlardır.

1991 yılından itibaren, Orta Asya Türk'leri; Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan'ın bağımsızlıklarını ilan etmeleriyle birlikte yepyeni bir dönem başlamıştır. Bir dönem, neredeyse kendi halklarının inanışlarından uzak kalan ülkeler; yeniden, millî değerlerine ve manevi inanışlarına dönüş yaparak dinî değerlerini canlandırmayı başarmışlardır. Türk Cumhuriyetleri, belirli bir dönem içinde Türkiye ile kardeşlik bağlarını güçlendirerek; Siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda yeni gelişmelere yol açmıştır. Buradaki bölgelerde din yeniden canlanır, camiler din okulları din dernekleri artar.

Diyanet işleri başkanlığı ile birlikte müftülükler açılır. Yeniden, dinî inanışlara ilgi doğar. Buradaki gelişmeler, beraberinde dinî bayramların da gündeme gelmesini sağlamıştır.

Bayramınız mübarek olsun. 2022 Yılı Ramazan Bayramı Ne Zaman Tıklayın.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0