Sanal Asistan Nedir?
Sanal asistan, genellikle internet üzerinden kullanılan doğal dil anlayışına ve sesli komutlara yanıt veren gelişmiş bir yazılım sistemidir.

Gelişmiş yapay zeka donanımı

Sanal asistan, akıllı teknolojik cihazlarda genellikle internet üzerinden kullanılan ve doğal dil anlama, doğal dil işleme ve makine öğrenimi yoluyla sesli komutları işleyerek istek ve ihtiyaçlara cevap veren gelişmiş bir yazılım sistemidir. "Dijital asistan" olarak da bilinen sanal asistan, kendisine verilen görevleri yerine getirirken yapay zeka teknolojisini kullanır. Bu yönüyle “yapay zeka asistanı” olarak da adlandırılmaktadır.

Teknolojik cihazlar insanların günlük yaşamlarına her geçen gün daha fazla girerken, bu cihazları kullanmak için çeşitli kolaylıklar da beraberinde gelmeye devam ediyor. Teknik yeniliklerin yanı sıra her akıllı cihaz, gelişmiş yapay zeka donanımı sayesinde kullanıcısının bilgilerini toplayıp birleştirerek yeni veri modelleri oluşturur. Veri büyüdükçe bunları belleğe ekler ve veri örüntüsünü iyileştirmek için kullanır. İnternet aramalarında konum, finansal düzenlemeler, satın almalar, rezervasyonlar, algoritmalar toplanarak veri modelleri oluşturulur.

Asistan çok sayıda veriyi analiz eder

Sanal asistan, kendisine atanan görevi gerçekleştirirken oluşturduğu bu modellere dayalı olarak yeni veriler üretir. En sevdiğiniz müziklerin bir listesini hazırlayıp çalarken, daha az yoğun günlerde en sevdiğiniz restoranda size yer ayırtabilir. Bir bakıma sanal asistan, geçmiş aramalarınıza dayanarak gelecekteki eyleminizi "tahmin etmeye" dayalı bir konuşma yapmanızı sağlayan akıllı asistanınızdır. Tahmini sohbet özelliği göz önüne alındığında, sanal asistanlar bazen chatbot "chatbot" ile karıştırılabilir. Bununla birlikte, bir sohbet robotu, tek bir görevi gerçekleştirmek için etkileşime giren ve sözlü veya yazılı insan konuşmasını simüle ederek ve işleyerek veri sağlayan bir bilgisayar programıdır.

Chatbot'ların kendilerine atanan basit görevleri gerçekleştirmek için yalnızca tek bir kaynağa erişmesi gerekir. Ancak, bir sanal asistan çok sayıda veriyi analiz eder ve kendisine atanan daha karmaşık görevleri gerçekleştirmek için daha fazla kaynağa erişmesi gerekir. Kısacası, her dijital asistan aynı zamanda bir sohbet robotudur. Ancak, her sohbet robotu sanal asistan değildir.

Doğal Dil Anlama Özelliği

Tüm sanal asistanlar aynı yeteneklere sahip değildir. Gelişmiş doğal dil anlama özelliği ile sanal asistanlar, kendilerine söylenen veya yazılanları ayrıştırarak doğru cevaplar üretme yeteneği kazanırlar. Gelişmiş doğal dil anlayışı – NLU, sanal asistanın karmaşık cümleleri ayrıştırıp anlamasına, çok parçalı istekleri veya bir soru içindeki bölümleri ayırarak doğru verileri çıkarmasına ve doğru bir yanıt sağlamasına olanak tanır. Sanal asistan, geçmiş eylemlerinize dayalı olarak tercihlerinizi anlamak ve öğrenmek için yapay zeka ve gelişmiş makine öğrenimi kullanır. En sık kullanılan sanal asistanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Apple cihazlarda Siri,
 • Android akıllı cihazlarda Google Asistan veya Mycroft,
 • Samsung akıllı cihazlarda Bixby,
 • amazon Alexa,
 • Microsoft Cortana,

Amazon Echo ve Google Home akıllı hoparlörleri

Bu dijital asistanlarla etkileşim kurmak için sanal asistanı etkinleştirmek için “Alexa”, “Bilgisayar”, “Hey Cortana”, “Hey Siri” gibi önceden tanımlanmış vokal kelimeler kullanılır.

Kullanıcı profiline, geçmiş arama ve bilgilere, davranışlara göre birçok genel soruya cevap verebilen sanal asistan, bireysel tüketicilerin yanı sıra şirketler tarafından da sıklıkla kullanılıyor. Bir sanal asistanın neler yapabileceğine dair bazı örnekler:

Bireysel kullanıcılar için

 • Trafik ve yol durumu bilgisi ve yol tarifi,
 • Sipariş, rezervasyon ve satın alma işlemleri,
 • Akıllı evlerde ısı ve klima denetimi ve kullanımı,
 • Yapılacaklar listesi oluşturma, iş takvimi oluşturma ve takip etme,
 • Telefon aramaları ve mesajlaşmalar,
 • Otobüs ve uçak bileti satın alma ve yolculuk bilgilerini kontrol etme,
 • Restoran veya otel tavsiyesi alma,
 • Müzik listesi oluşturma, kontrol etme ve çalma,
 • Yemek tarifi alma ve bankacılık işlemleri,
 • sanal asistan kullanılarak gerçekleştirilebilecek görevlerdendir.

İşletmeler için dijital asistan

Müşteri iletişim merkezleri ile işverenler, çalışanlar ve müşteriler için ortak bir iletişim noktası sağlayabilir. Yeni çalışanları işe almak için kullanılabilir.

Bilgisayar teknolojisi operasyonlarında, çalışan hizmetlerini otomatikleştirebilir ve kullanılabilirliği artırabilir. Böylece servis yönetimini basitleştirir.

Parola sıfırlama ve oluşturma, sistem güncellemeleri, kesinti uyarıları ve bilgileri, malzeme siparişleri gibi bilgi yönetimini otomatikleştirir ve günün her saatinde kullanılabilir hale getirir.

Satış, pazarlama, insan kaynakları ve müşteri hizmetlerinde birden fazla role sahip sistemlerle bağlantı kurarak çalışanlara veya müşterilere hedefli önerilerde bulunabilir.

Sermaye yönetimi, kaynak planlaması, sigorta işlemleri, müşteri ilişkileri yönetimi süreçlerinde şirket sistemlerinden gelen bilgileri birleştirerek ortak bir etkileşim akışı oluşturabilir. Dünyanın en önemli teknoloji trendlerinden biri sayılabilecek bir program olan sanal asistan, insan gücüyle yapılan birçok işin otomasyonu sayesinde şirketlerin ve kurumların verimliliğini artırması açısından dikkat çekiyor. Birçok şirketin sanal asistan geliştirmeye odaklandığı düşünüldüğünde sanal asistanlar da yapay zekanın ekonomik etkileri kapsamında değerlendirilebilir.

Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.

Üyeler Ne Diyor?

https://www.burayabakiniz.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!