Sipsi Nedir Sipsi'nin Özellikleri
Sipsi 15–25 cm uzunluğunda ince bir kamıştan yapılır. Tek parça veya iki ayrı parça halinde olabilir ama iki parçalı sipsiler kullanışlıdır.

Üflemeli bir çalgı aleti olan sipsi nedir?

İnce narin anlamına gelen ve Teke yöresinin meşhur çalgısı sipsi nedir? Sipsi, ince kamıştan yapılır. Türk Halk Müziği nefesli çalgılar içinde en tiz seslisidir. Batı Akdeniz'de, Burdur başta olmak üzere Teke Yöre'sinde çalınır. Tüm üflemelilerin ilk kaynak çalgısı sayılır. Doğadan rahatlıkla sağlanan çalgı türünün kökeninin Orta Asya'ya dayandığı söylenmektedir. Orta Asya'da yaygın olarak ''sıbızgı'' adı ile bilinen çalgının sipsi'ye benzediği sipsinin atası olduğu söylenir. Sipsinin nasıl yapıldığını ve yapımı hakkındaki ayrıntılı bilgiyi sipsi yapımcısı Burdurlu Hüseyin Demir'den öğrenelim.

Sipsi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dere ya da göl kenarında bulunan kamışlar (kargılar) yetiştikleri ortamlara göre çok çeşitlilik gösterirler. Ondan dolayı her kamıştan sipsi yapılmaz.

Gövdesi ağızlık yapılan kamıştan tamamen farklı cinslerdeki kamışlardır. Burdur Gölü kenarındaki kamışlardan çok güzel ağızlığı yapılabilmektedir. Yaş iken kesilen tamamen kurumayan kamışlar, güneş görmeyen yerde saman ya da talaş içinde nemini alması için kurumaya bırakılır. Bu müzik aletinin gövde boyları yapılmak istenen seslerin karar seslerine 15 ile 25 cm arasında değişir. Yapılmak istenilen içi boş bir boru haline gelen kamışın içerisindeki pamuk benzeri yumuşak zarı ince bir çubukla temizlenir. Kamıştan iyi ses elde etmek için bu zarın temizlenmesi gerekmektedir. Daha sonra perdelerin yerleri ölçülü bir şekilde işaretlenir.

4 mm çapındaki yuvarlak ucu sivri şiş ateşte kızdırılarak işaretlenmiş olan perdelerin üzeri yakılır ve delinerek içinin çapağı temizlenir. Sipsinin perdelerini delip temizledikten sonra; üzeri ala eğri denilen dikenli bir ağaç olan çöğürün dalları ilkbahara girmeden kalınlığına göre kesilir. İçindeki etli kısım çıkartılır. Asıl dışarıdaki kabuk kısmı kalır. Boru şeklinde 1-2 cm uzunluğunda kesilen kabuk yüzük gibi delik aralarına geçirilir.

Ağaç gövdesinden çıkarıldıktan 10 yıl sonra da kullanılabilen ''Ala eğri'' sipsinin üzerine süs diye konulduğu gibi sağlamlık da yaratır. Bu geçirilen kabuklar kaydırılarak perde deliklerinin bir kısmı kapatılmak sureti ile akort yapmaya yardımcı olur. Yapılan kargının iç çapları fazla geniş olmaması gerekir. Geniş iç çaplı sipsilerin sesleri net çıkmaz.

Sipsinin Ağızlığı Gövdesi gibi Sert Su Kamışından Yapılır.

Ağızlık yapılmak istenilen kamışın seçimi de yapımı kadar çok önemlidir. 4 mm çapında ince içi boş kargı tek tarafı düzgün olacak şekilde kesilir. Kesilen boru şeklinde kargıyı 1-1,5 mm derinliğinde kanal ve 2-3 cm yatay kanal açılır. Açılan bu kanalın üzerindeki parçaya ''Ağızlık Kapağı'' denir. Kargının içinde çapaklar olduğundan yine kesilmiş kargı ile içi temizlenir. 

Sonra kapağın üzeri kalın ise keskin çakı ile az miktarda kabuğu alınarak yakılır. Bunun nedeni ise ağızlığın çalım sırasında tutukluk yapmasını önlemektir. Bazı icracılar ağızlığa saç kılı geçirerek tutukluk yapmasını önlemektedirler ama çok sağlıklı değildir. Eğer, ağızlık gövdenin boşluğuna geçmiyorsa keskin çakı ile hafif şekilde yontulur ve gövdeye geçmesi sağlanır.

Çalındığında ıslanan ve sesi değişen bir çalgıdır. Sipside iyi ağızlık sürekli çalındıkça oluşur. Özellikle yeni olan ağızlığı çok çalmak gerekir. Boyları akortlarına göre değişen ağızlıkların üstüne ip dolanır. Bu ip sayesinde, ince akort yapabildiğimiz gibi mevcut olan akordumuzu yarım sese kadar tizleştirebiliriz. Çürüyünceye kadar ömrü olan kamışın sipsi icrasında çıkan tınaya ya da akorda direk etkisi olduğu gibi önemli yeri vardır. Bu yüzden, çok ustaca yapılması gerekir. Sipsi yapımında ölçü standardı yoktur. Aynı ölçüler ile yapılan sipsilerin ağızlık değiştirilmesi sonrasında sesler de değişir. Yapılan ağızlık da her sipsi'ye uyum sağlamaz.

Sipsinin Özellikleri Nelerdir?

Sipsi ustası Hüseyin Demir halk oyunları dalında katıldığı yarışmalarda her zaman sipsiyi icraa etmiştir. TRT Ulusal Kanallarda; Teke Yöresi Kültürü adına birçok belge gibi yayınları mevcut olup kendine ait 3 tane TRT seçici kurulundan geçen Türküsü bulunmaktadır. Yarım asırdır sipsi üreten Hüseyin Demir, yöreye özgü enstrümanın yurt içi ve yurt dışında tanıtımını yapıyor.

Demir, Teke yöresinin nefesli çalgılar grubunda yer alan Yörükler tarafından çok sevilen sipsinin tanıtımında yarım asırdır emek harcıyor. Atölyesinde yaptığı sipsiler ile uluslararası yarışmalara katılan Demir, enstrümanın dünya sesleri arasına girmesini hedefliyor. Demir, yabancı ülkelerdeki müzik marketlere de ürettiği sipsi müzik aletinden gönderiyor.

Müzik aletiyle ilk ne zaman tanıştı?

Demir, müzik aletiyle ilkokul yıllarında tanıştığını çaldığı ilk sipsiyi kendisinin yaptığını söyledi. Kurduğu atölyede bu çalgı aletini üretmeye devam ettiğini ifade eden Demir, enstrümanı yaparken huzur bulduğunu dile getirdi. Demir, 1968 yılından beri aktif olarak icracı ve imalatçı olarak çalıştığına değinerek, ''Hem icracı hem imalatçı olarak çalışmaktayım. 50 yıllık serüven olarak görüyorum. Çok güzel şeylere imza attık. Bu yıla kadar 35 bine yakın sipsi yaptım.'' dedi.

Demir, geliştirmek amacıyla özellikle son 4 yılda yoğun bir çalışma yaptığını vurguladı.

Bu kapsamda sipsinin hüseyni ve hicaz makamlarında çalınabilecek şekilde geliştirdiğini ifade eden Demir; “Sipsinin boyutları biraz değişti ama sonuçta dünya sazlarıyla da çalınabilir hale gelmesi için önemli adım atmış olduk” diye konuştu. Demir, sipsinin modern şekilde sunumunu yapabilmek amacıyla sipsi denilen enstrümana uygun ahşap kılıf yaptığını söyledi. Kılıfı yapabilmek için uzun süre uğraştığını anlatan Demir, ''Bu kılıfın özellikle menteşesini bulabilmek için çok uğraştım. En sonunda bu işlerle uğraşan bir arkadaşımdan temin ettim. Şimdi talebe göre kılıfının da imalatı da yapıyorum. Görsellik gibi sunum açısından önemli konu'' diye konuştu.

Sipsinin Özellikleri; Tek parça veya iki ayrı parça olabilen sipsilerin iki parçalıları daha yaygın kullanışlıdır. Sesin çıkmasını sağlayan ağızlık kısmına ''cukcuk'', gövde kısmına da ''gödlek'' denilmektedir. Üstte 5, altta 1 olmak üzere 6 deliklidir. Ses alanı yaklaşık 1 oktavdır ve diğer nefesli çalgılarda olduğu gibi sipside de akort yapılamadığından değişik boyda sipsiler kullanılır. Daha çok eşlik çalgısıdır ve gurbet havaları, zeybek, teke havaları gibi ezgileri çalarken cura, bağlama, üç telli, kabak kemane gibi çalgılarla güzel uyum oluşturur.

Sipsi Nasıl Yapılır?

Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.

Üyeler Ne Diyor?

https://www.burayabakiniz.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!