Özgüven

Özgüven Nedir?

Özgüven, kendiniz hakkında nasıl düşündüğünüz, içinde bulunduğunuz durum ve koşullar üzerinde ne kadar etki sahibi olduğunuza dair bir değerlendirmedir. Kendi hakkınızda olumsuz konuşmalar yapıyorsanız, kendinizi sürekli eleştiriyor ya da yargılıyor, başarılarınızı küçümseyip, yaptığınız başarısızlıkları önemsiyorsanız, öz güven problemi yaşıyor olabilirsiniz.

Öz güven çocukluktan itibaren üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü; kişilerin kariyer planları, işini, ilişkilerini olumsuz etkileyen ve gerçek potansiyelini sergilemesini engelleyen bir faktördür. Özellikle ergenlik döneminde, sadece arkadaşlarına uyum göstermek için, “hayır” diyemediği için zararlı alışkanlıklara yönelen, aslında içinden gelmediği gibi davranan pek çok çocuk görmekteyiz. Uyumlu olabilmek çoğu zaman iyidir, sağlıklı bir davranıştır, fakat kendi doğrularına aykırı bir durum olduğunda da “hayır” diyebilmek için sağlam bir öz güven gerekir.

Sizce Özgüven Nedir? ve Özgüvenin Oluşumu

Çocuğun psikososyal gelişim evrelerinde doğumla başlayan ve bir yaşına kadar devam eden dönem “temel güven duygusunun” oluştuğu dönem olarak gösterilir. Bu dönemde verilen sevginin ve ilginin tutarlı, yeterli ve devamlı olması özgüvenin oluşmasında önemli rol oynar. Özellikle bebeğin annesine veya ona bakan kişiye güvenmesi çok önemlidir

Çocuğun kendine ait farkındalık düzeyi üç yaşına kadar yeterince gelişmemiş olduğundan, kendisiyle ilgili algısında, anne-babanın ve çevresindeki kişilerin tutumları etkendir. İhtiyaçlarının uygun biçimde karşılanması sonucu çocuk, kendi benliğini değerli bir varlık olarak algılar. Çevresini de değer veren, güvenilir bir çevre olarak değerlendirir. Böylelikle güven duygusunun temeli atılmış olur. İki yaşından itibaren çocuk, çevresini keşfetmek ve çevre üzerinde denetim gücü kazanmak amacıyla her şeye karşı derin bir soruşturma ve öğrenme eğilimi gösterir. Sorduğu sorular karşısında çocuğun çevresinden alacağı tepkiler özgüven gelişimi için önemli bir unsurdur.

Öz güveni yüksek insanların yapmadığı 15 önemli kavram

1- Hiç bir şekilde bahane üretmezler.
2- Herkesin korktuğu işi yapmaktan çekinmezler.
3- Konfor balonu içerisinde yaşamazlar
4- Bugünün işini yarına bırakmazlar.
5- Başkalarının olumsuz düşüncelerinden etkilenmezler.
6- İnsanları yargılamazlar.
7- Kaynak yetersizliğini görünce pes etmezler.
8- Kendilerini başkalarıyla kıyaslamazlar
9- Herkesi memnun etmeye çalışmazlar
10- Sabit bir güvenceye ihtiyaç duymazlar.
11- Hayatın acı gerçeklerini göz ardı etmezler
12- Küçük tümseklerde takılıp bir işi yarım bırakmazlar
13- Harekete geçmek için kimsenin onayına ihtiyaç duymazlar
14- Kendilerini küçük bir çerçeve ile kısıtlamazlar
15- İnternet’te okudukları her şeye körü körüne inanmazlar.

Özgüvensiz kişilerin özellikleri;

  • Kendileri hakkında kronikleşmiş olumsuz düşüncelere sahiptir ve bu düşüncelerini kendi kişiliklerinin değişmez gerçekleri olarak algılarlar.
  • Bu kişiler kendilerine inanmaz ve bir şeyler ters gittiğinde hep kendilerini suçlarlar. Yani; başarısızlıkları sahiplenip, başarılarını görmezler
  • Kendilerini ve ihtiyaçlarını savunma konusunda çok zorlanır ya da iletişimlerinde saldırgan bir tutuma bürünebilir.
  • Geleceğe de çok umutla bakamazlar ve bu nedenle de sıklıkla kaygılı, depresif, suçlu, öfkeli hissedebilir.

Özgüven sorununuz yüzünden yaşamınızı istediğiniz gibi yönlendirme yapamadığınızı düşünüyorsanız, kendinizi engellenmiş, çökkün hissediyorsanız, psikolojik uzmandan yardım alarak bu konudaki rahatsızlıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Güven ticaretin sermayesi insanlığın huzurudur!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.