Özgüven Nedir?

Yazar Buraya Bakınız
1 yorum

Özgüven kendiniz hakkında nasıl düşündüğünüz içinde bulunduğunuz, durum ve koşullar üzerinde ne kadar etki sahibi olduğunuza dair bir değerlendirmedir. Kendi hakkınızda özgüvensiz olumsuz konuşmalar yapıyorsanız kendinizi sürekli eleştiriyor yada yargılıyor; başarılarınızı küçümseyip yaptığınız başarısızlıkları önemsiyorsanız öz güven problemi yaşıyor olabilirsiniz.

Özgüven çocukluktan itibaren üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü kişilerin kariyer planları işini, ilişkilerini olumsuz etkileyen ve gerçek potansiyelini sergilemesini engelleyen bir faktördür. Özellikle ergenlik döneminde sadece arkadaşlarına uyum göstermek için; ‘hayır’ diyemediği için zararlı alışkanlıklara yönelen aslında içinden gelmediği gibi davranan pek çok çocuk görmekteyiz. Uyumlu olabilmek çoğu zaman iyidir sağlıklı bir davranıştır. Fakat kendi doğrularına aykırı bir durum olduğunda da ‘hayır’ diyebilmek için sağlam bir özgüven gerekir.

Özgüven Nedir?

Çocuğun psikososyal gelişim evrelerinde doğumla başlayan; bir yaşına kadar devam eden dönem ”temel güven duygusunun” oluştuğu dönem olarak gösterilir. Bu dönemde verilen sevginin ilginin tutarlı, yeterli ve devamlı olması özgüvenin oluşmasında önemli rol oynar. Özellikle, bebeğin annesine veya ona bakan kişiye güvenmesi çok önemlidir

Öz güven konusunda çocuğun kendine ait farkındalık düzeyi üç yaşına kadar yeterince gelişmemiş olduğundan; kendisiyle ilgili algısında, anne babanın ve çevresindeki kişilerin tutumları etkendir. İhtiyaçlarının uygun biçimde karşılanması sonucu çocuk, kendi benliğini değerli bir varlık olarak algılar. Çevresine değer veren güvenilir bir çevre olarak değerlendirir. Böylelikle güven duygusunun temeli atılmış olur. İki yaşından itibaren çocuk, çevresini keşfetmek ve çevre üzerinde denetim gücü kazanmak amacıyla; her şeye karşı derin bir soruşturma öğrenme eğilimi gösterir. Sorduğu sorular karşısında çocuğun çevresinden alacağı tepkiler özgüven gelişimi için önemli bir unsurdur.

Özgüveni yüksek insanların yapmadığı 15 önemli kavram

1- Hiç bir şekilde bahane üretmezler.
2- Herkesin korktuğu işi yapmaktan çekinmezler.
3- Konfor balonu içerisinde yaşamazlar.
4- Bugünün işini yarına bırakmazlar.
5- Başkalarının olumsuz düşüncelerinden etkilenmezler.
6- İnsanları yargılamazlar.
7- Kaynak yetersizliğini görünce pes etmezler.
8- Kendilerini başkalarıyla kıyaslamazlar
9- Herkesi memnun etmeye çalışmazlar
10- Sabit bir güvenceye ihtiyaç duymazlar.
11- Hayatın acı gerçeklerini göz ardı etmezler.
12- Küçük tümseklerde takılıp bir işi yarım bırakmazlar.
13- Harekete geçmek için kimsenin onayına ihtiyaç duymazlar.
14- Kendilerini küçük bir çerçeve ile kısıtlamazlar.
15- İnternet’te okudukları her şeye körü körüne inanmazlar.

Özgüvensiz kişilerin özellikleri;

  • Kendileri hakkında kronikleşmiş olumsuz düşüncelere sahiptir ve bu düşüncelerini kendi kişiliklerinin değişmez gerçekleri olarak algılarlar.
  • Bu kişiler kendilerine inanmaz ve bir şeyler ters gittiğinde hep kendilerini suçlarlar. Yani; başarısızlıkları sahiplenip başarılarını görmezler.
  • Kendilerini ve ihtiyaçlarını savunma konusunda çok zorlanır yada iletişimlerinde saldırgan bir tutuma bürünebilir.
  • Geleceğe çok umutla bakamazlar. Bu nedenle sıklıkla kaygılı depresif, suçlu ve öfkeli hissedebilir.

Özgüven sorununuz yüzünden yaşamınızı istediğiniz gibi yönlendirme yapamadığınızı düşünüyorsanız; kendinizi engellenmiş çökkün hissediyorsanız psikolojik uzmandan yardım alarak bu konudaki rahatsızlıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Özgüven ticaretin sermayesi insanlığın huzurudur.

1 yorum

Ebru Bektaşoğlu 3 Mart 2021 - 17:06

Özgüven; insanın kendine olan güvenme duygusudur. Kişinin kendine ve yeteneklerine olan inancı, kişinin kendisiyle barışık olması, öz güven tanımlarına dahil edilebilir. Öz güven doğuştan kazanılmaz. Diğer beceriler gibi öğrenilerek geliştirilebilir.

Web Site: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/oz-guven-nasil-kazanilir/

Cevapla

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun olmadığını varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. TAMAM Devamını okuyun.