Pazarlama Planı Nedir?

Pazarlama Planı Nedir?
Bir pazarlama planı, bir iş planının bölünmesi ve pazarlanmasıdır. Bu bütçe verimli harcanmalı ve en iyi şekilde bir araştırma yapılmalıdır.

Pazarlama çoğu işletme için büyük masraftır.

Bir işletme sahibi veya pazarlamacı olarak, pazarlama bütçenizden en iyi şekilde yararlanıyor musunuz? Pazarlama planı, genel bir iş planının parçasıdır ve pazarlama bilimidir. Rekabet stratejisi ile hedeflere ulaşılabilmesi için iyi yazılmış bir planın temelidir. Bir pazarlama planı, içeriği olmayan bir eylem listesi içeriyorsa, bir işletme için pek uygun değildir.

Ürün veya hizmetleri başarılı bir şekilde tanıtmak için pazarlama planı; Hedef kitlenizle (çevrimiçi/çevrimdışı) nasıl iletişim kurduğunuza dair stratejik bir yol haritasıdır. Plan, neyin başarılacağına bağlı olarak en temelden üst sınıfa kadar değişir. Hedef müşteri kitlesinde tanımladığınız bir veri yoksa hemen oluşturmalısınız. Pazarlama planı konusunda bilinçli olmak için pazar araştırması yapmanız gerekebilir. Hedef müşteri kitleniz yaş, cinsiyet ve gelir gibi demografik bilgi içermelidir. Bununla birlikte sıkıntılı nokta ve hedefler gibi psikografik bilgi içerecektir.

Pazarlama planı ve kitlenizi yönlendiren kriterler nedir?

Ürünler veya hizmetler hakkında giderilmesi gereken sorunlar var mı?

Pazarlama planı sadece başarmak istediğiniz şeylerin listesi değildir. Bunun yerine aradığınız sonuç veya geliştirdiğiniz hatları ölçülebilir bağlamsal oluşturduğunuz potansiyel müşterileri listelemelidir. Bu sonuçları elde etmede kullanacağınız üst düzey stratejileri açıklamalıdır. Strateji geliştirmek zor olabilir ancak; sizi takip etme ya da sapmalardan kaçınmada büyük bir fark yaratırlar ki buna kapsam sürünmesi denir. Üzerinde anlaşmaya varılan bir planınız olduğunda gelen talepleri stratejilerinizle karşılaştırarak evet bu benim stratejime bağlı veya hayır; bu teoride kulağa iyi geliyor fakat, üzerinde anlaşmaya varılan stratejiye bağlı kalmıyor diyebilirsiniz.

Pazarlamanın türleri

Pazarlamanın özel stratejilere dayalı olarak kullanabilecek birkaç farklı türü vardır. Kapsamlı strateji oluşturmak için işletmenizin aşağıdaki planların kombinasyonuna ihtiyacı olacaktır.

Ürün konumunuza bağlı olarak video pazarlama planları yapmak isteyebilirsiniz.

İşletmeniz için etkin plana sahip olmak neden önemlidir?

Pazarlama planı, küçük işletmeler için önemli bir kaynaktır. Aslında ürün veya hizmetinizin karşıladığı pazar ihtiyaçlarını; ürününüzün rakiplerden nasıl farklı olduğunu ve ürün veya hizmetinizin kimin için olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Yapılan planlar aynı zamanda satış stratejiniz, marka bilinci oluşturma yönünüz ile genel işinizi geliştirmede yol haritası görevi görür.

Marka mesajınızı hedef kitlenize başarıyla iletmek oldukça önemlidir. Metrikleri tahmin etmek yerine, bu planlamanın kullanımında önemli rol oynayan görevler, sizi şirketle ilgili hedeflerin nasıl oluşturulacağını hesaplamaya zorlar. Büyüme sonuçlarına baktığınızda, bu sayılara ulaşmak için nelere ihtiyaç duyulacağını belirlemek için daha fazla araştırma yapabilirsiniz.

  • Örneğin: 100.000 TL gelire ihtiyacınız var.
  • Bu kaç satış eder ve kapanış oranınız nedir?

Potansiyel müşteriden kapalı anlaşmaya % 10 diyelim. Şimdi başlamak için 1 metriğiniz var. 10 satışa ulaşmak için 100 satış ihtiyacımız var. Şimdi, nereden gelecekler ve hangi stratejileri kullanacaksınız? Plan hepsini kağıda dökmenize yardımcı oluyor. Böylece, kaynak ve taktikleri daha sonra gerçekçilikle yol haritası çizilebilir. Sonuç ya da kaynakları analiz ederken yalnızca planınızla ilgili stratejilere odaklanarak zamandan tasarruf edebilir ve kapsamın kaymasını önleyebilirsiniz. Pazarlama planı stratejileriniz hakkında gerçekçi düşünmenize yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda paydaşlarınızı aynı yerde ekibinizi ise kararlarından sorumlu tutar.

Herkesin görevi, hedefi ya da şirket ortaklarının görmesi için ortaya konduğunda tüm ekibin satış hedeflerine ulaşma konusunda rahat hissetmesi; ekibine sürekli denetim olmaksızın işi yürütmek konusunda gereken alanı sağlama çok daha kolay hale geliyor. Ayrıca plan tüm ekibiniz, yöneticileriniz ve dış departmanlar tarafından kolayca anlaşılması gerektiğini; gelecekteki pazarlamadaki yönetici ile ekip üyelerinin anlaması ve uygulaması için rehber olması gerekir.

Etkili Bir Ticari Pazarlama Planının Öğeleri Nelerdir?

  • İşletme hedefleri nedir?
  • Temel metrikler (başarıyı nasıl ölçersiniz).
  • Stratejiler (hedeflere nasıl ulaşacağı).
  • Plan (departmanlar, yazılımın ayrıntıları).
  • Raporlama (ilerleme raporları ne içerecek, nasıl görünecek).

Bu şekilde düzenlenmesi gereken planlar işletmenize uygun olarak entegre edilmelidir. Bir planın nasıl yazılacağını öğrenmek, sizi etkili bir pazarlama stratejisine götüren temel adımlar hakkında düşünmeye zorlar. İyi bir plan, üst düzey pazarlama hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olur.

Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.

Üyeler Ne Diyor?

https://www.burayabakiniz.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!