Peynir Altı Suyu Nedir? Nerede Kullanılır?

Peynir Altı Suyu Nedir?

İnsan hayatındaki öneminden dolayı sütün ürünlere işlenmesi gıda endüstrisinde önemli bir yere sahiptir. Herhangi bir hayvanın sütünün peynir yapılmasından sonra geride kalan sıvı suya denir sütün pıhtılaşması ile yapılır. Mineral-asit yoluyla çökertilmiş kazein üretiminden elde edilen peynir altı suyu, asitli bir sudur ve pH’sı 4.3 ile 4.6 arasındadır.

Peynir süt ürünlerinden biri olan, gün geçtikçe önemi artan ve besleyici değeri yüksek doğal katkı maddelerinin başında alt suyu gelmektedir. Doğal şartlarda ve gerekli hijyen koşullarında üretilmiş alt suyu prebiyotik adı verilen sindirim sistemini destekleyen bakteri yönünden zengindir. Uygulamada, bu su midede meydana gelen kramp ve sancılara karşı faydalı olduğu iddia edilmiştir. Peynirin eldesinden sonra geriye kalan bu şu protein ve mineral maddelerce yoğundur.

Ekşi ve tatlısı elde edilebildiği içinde kullanım yelpazesi geniştir.

Evde Probiyotik Peynir Yapabilir miyiz?

Evet yapabiliriz zor değil hele alışınca kolaylıkla yapılan zevkli bir uğraş olmaktadır. Özellikle evdekiler peynirinizi severek tükettiği zaman; emeklerinizin karşılığını aldığınızı hissedip daha güzel peynirler başka çeşit peynirler yapmak için daha da istekli oluyorsunuz.

Sirke, limon yoğurt gibi asit ile çökerterek yapılan tariflere aslında peynir demek yanlış olacaktır. Çünkü bunlar kestirerek hazırladığı için ”süt kesiği” oluyor. Asitle çökertilen süt kesiğinin formunda katılaşmış olması peynir olduğu anlamına gelmiyor. Peynir, probiyotik bir besindir ve asitle çökertmenin olmamasının sebebi budur. Asit ile çökerterek yapmış olduğunuz süt kesiğinden de elde edersiniz ama bu su mayalanmadığı için probiyotik değildir. Asit ile çökertilen süt kesiğinin alt suyu ekşi, mayalanarak ayrılan whey peynir altı suyu ise tatlı ve probiyotik olur.

Peynir Altı Suyu Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Peynir üretimi küçük mandıralardan çıkarak tam bir endüstri olunca işletmelerin ikinci ürünü; Bu su ile ne yapacakları konusu gündeme geldi. Önce gıda sonra kozmetik endüstrisinde kullanılmaya başlanan suyu kısa zamanda o kadar çok ürüne girdi ki endüstri tersine döndü.

Artık üretimde ilk ürün alt suyu iken ikinci ürün peynir olmuştur. Bu önemli suyun nerelerde kullanıldığını görmek için bir kaç etikete bakmanız yeterli olacaktır. Hemen hemen her paketli gıda ürününde kullanılmaktadır.

Peynir yapım aşamasında süt, maya ile kendi kedine ekşitilme ile veya asit katma yöntemiyle pıhtılaştırılır. Peynirin esasını oluşturan pıhtı dışında geriye kalan yeşilimsi sarı renkteki kısım ”peynir altı suyu” olarak adlandırılır. Peynir üretiminin bir yan ürünüdür.

İşletmelerde kullanılan sütün yaklaşık %80’i alt suyuna çevrilmektedir. Proteinlerce zengin besin değeri yüksek sağlığa son derece faydalı olan bu sıvı, atık olarak atılmakta ve çevre kirliliğine neden olabilmektedir. Değerlendirilen ve kullanıldığı alanlara ne amaçla kullanıldığına bir göz atalım.

Gıda endüstrisinde;

Gıdaların protein yönünden besin değerini artırmak amacıyla; Çikolata, bisküvi ve pastacılıkta bebekler için hazırlanan gıdalarda hatta meyve aromalarıyla lezzetlendirilerek içeceklerde katkı maddesi olarak kullanılır. Hayvan beslemede hayvanlara doğrudan içme veya yemlerine katılarak kullanılır. İçecek üretiminde peynir altı suyu kurutularak toz haline getirilir.

Bu içecekler geniş bir tüketici grubunu hedefler. Sindiriminin hızlı olmasından; Büyüme hormonu salgısını, kas kütlesini arttırdığından ve enerji kaynağı olduğundan dolayı sporcular bu suyun daha çok tozunu tercih etmektedirler.

Tıp dünyasında;

Orta çağlarda proteinlerinin hastalıklara karşı koruyucu bağışıklığı arttırıcı etkisi gözlemlenmiş tedavi merkezleri kurulmuş bu merkezlerde zehirlenmeler; Karaciğer hastalıkları obezite sindirim rahatsızlıkları gibi hastalıkların tedavisi için insanlara hizmet verilmiştir.

Tip 2 diyabet hastaları için faydalıdır şeker seviyesini dengeler. Vücutta, mikrop üremesini durdurur ve doğal antibiyotik görevi görür. Kadınlarda, rahim ve göğüs kanseri erkeklerde prostat kanseri riskini düşürür. Peynir altı suyu içecekleri, vücutta kalsiyum emilimini artırır ve kemik erimesi rahatsızlığı olan hastaların beslenmesinde önemlidir.

Kozmetik endüstrisinde;

Bilimsel olarak insan cildindeki nemlendirici faktörlerle çok benzer özelliklere sahiptir. Örneğin kozmetik endüstrisinde kullanılmakta olan; vücudun her dokusunda bulunan suyu hücrelerde hapsetme özelliğinden dolayı cilt yaşlanmasını önleyici ”hyalunorik asit” türüne benzerlik göstermektedir. Ayrıca bebekler için üretilen sabun ve losyonlarda da kullanılmaktadır. Hakkında yeterince bilgilendikten sonra sağlığınıza fayda sağlaması açısından, evinizde kendi peynir alt suyunuzu rahatlıkla ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.