Reklam Nedir ve Nasıl Çalışır?

Aralık 21, 2022 - 19:51
Aralık 21, 2022 - 20:17
 0  9
Reklam Nedir ve Nasıl Çalışır?
Reklam Nedir ve Nasıl Çalışır?

Reklam, çeşitli firmaların ürün ve hizmetlerinin belirli bir tema, net çerçeve ve düzen ile insanlara aktarılmasıdır. Reklam, açıkça sponsor olunan kişisel bir kullanıcıya yönelik bir hizmet, entelektüel tanıtım veya pazarlamadır. Günümüzde daha çok uygulanan promosyon sponsorları, ürün veya hizmetlerini tanıtmak isteyen işletmelerdir. Reklamcılık, reklamverenin ödeme yapması ve kontrolü elinde tutması bakımından halkla ilişkilerden farklıdır. Kişisel satıştan farkı, mesajın kişisel olmaması yani belirli bir kişiye yönelik olmamasıdır. Reklam, çeşitli medya aracılığıyla iletilir. Gazeteler, dergiler, televizyon, radyo, açık hava reklamları, doğrudan posta gibi geleneksel medya; Arama motorları, bloglar, sosyal medya, web siteleri veya metin mesajları gibi yeni nesil medya araçlarıyla yapılır. Mesajın bir ortamda asıl sunumuna kısaca reklam teknolojileri denir.

Reklam Nedir?

Ticari reklamlar, bir ürün adını veya görselini tüketicilerin zihninde belirli özelliklerle ilişkilendiren markalaştırma yoluyla ürün veya hizmet tüketimini artırmayı amaçlar. Öte yandan, anında satış yaratmayı amaçlayan doğrudan pazarlama reklamları olarak bilinir. Tüketici ürünleri veya hizmetlerinden daha fazla reklam; Ticari olmayan kuruluşlar, siyasi partileri, çıkar gruplarını, dini kuruluşları ve devlet kurumlarını içerir.

Reklamcılık Nasıl Çalışır?

Bir reklamın insanların dikkatini çekmesi, güven uyandırması, etkilemesi ve ürünleri beğenmesi gerekir. Aksi halde başarılı olmanız imkansızdır. Dolayısıyla reklamın bu işi olması gerektiği gibi yapabilmesi için birçok insani gelişmeden faydalanması gerekiyor.

Reklamcılık ve pazarlama teknolojisi arasındaki fark

Sahip olmadığınız kitleyi hedeflemek ile sahip olduğunuz kitleyi hedeflemek arasındaki fark budur. Reklam teknolojisi, markanızı oluşturmak ve bilinmeyen müşterileri işletmenize çekmek için yapılır. Geniş ölçekte çalışır ve çok sayıda insanın markanızla etkileşime geçmesi için bir ağ oluşturur. Pazarlama teknolojisi, zaten müşteriniz olan ve sizinle işlerini sürekli geliştiren insanları daha yakından ilgilendiriyor.

Ücretsiz Reklam Biçimleri

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, kamu spotu duyurusu gibi ücretsiz ikna biçimlerini kullanabilir. Reklam, çalışanlara veya hissedarlara bir şirketin yaşayabilir veya başarılı olduğu konusunda güvence vermeye de yardımcı olabilir. Modern Reklamcılık, 1920'lerde tütün reklamcılığında tanıtılan tekniklerle, Madison Avenue reklamcılığının kurucusu sayılan Edward Bernays'in kampanyalarıyla ortaya çıktı. Günümüzde belirli bir sponsor tarafından çeşitli iletişim, araç ve yöntemlerle ücret karşılığında yapılmaktadır. Ürünleri, hizmetleri ve fikirleri tanıtmak için önceden planlanmış ve kişisel olmayan iletişim olarak tanımlanır. Şirketler bu tür reklamları iş rehberi dizinlerinde ücretsiz olarak yaparlar.

Reklamın Amacı Nedir?

Tanıtımın amacı halkı bilgilendirmek, ikna etmek ve hatırlatmak olabilir.

Başarılı bir tanıtım kampanyası için hedeflerin doğru ve net bir şekilde ortaya konulması gerekir. Bir reklam kampanyasının amacı genellikle bir slogan veya temanın altına gizlenir. İşletmenin belirli bir zaman diliminde gerçekleştirmeyi amaçladığı çabaların bütünü olarak tanımlanabilir.

Strateji; Ürün avantajı, reklamın amacı, ürün üstünlüğünün nedenleri, ürünün kişiliği ve satış teması dikkate alınarak hedef kitle oluşturulmalıdır. Ürün avantajı ve ürün üstünlüğünün nedeni, verilen mesajlar, ürünün tüketiciye sağladığı avantajlar ve onu rakiplerinden ayıran özellikler üzerine yapılandırılmalıdır. Ürüne gönül dostu, reklamdaki satış teması, reklam stratejisindeki satış teması, ürün gibi somut kişilikler verilmeli; Diğer rakip ürünlerin tercih nedenleri ve ayırt edici özellikleri üzerine inşa edilmelidir. Hedef kitle oluşturulacak reklam stratejisinde en belirleyici unsurlardan biridir.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal paylaşım ve medya platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler, sosyal medya ve internet haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız.