Adet Gecikmesi Nedir?
Regl olmaya yeni başlayan kadınlarda iki yıl âdet düzeni olmadığı için âdet gecikmesi olabilir. Sorunun devamında doktora başvurun.

Sağlıklı bir kadın 28 günde ortalama 1 kez adet görür. 28 günde 1 kez adet gören birinin 7 güne kadar gecikmesi, adet gecikmesi olarak tanımlanabilir. Bu gecikmeler normal olduğu birkaç durum dışında başka sorunun habercisi de olabilir. Adet görmeye yeni başlamış gençlerde ise ilk 2 sene kanama düzeni oturmağı için gecikme yaşanması normal kabul edilir. Senede 2-3 defa mevsim değişimi ile kanama düzensizliği kabul edilir. Sağlıklı her kadın ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar her 28 günde 1 âdet görür. Kadın üreme sistemi, her ay düzenli ve olası bir gebeliğe karşı hazırlanma olarak tanımlanır.

Menstrüasyon Dönemi

Sağlık problemi olmayan her kadın; 21 ile 35 gün süre zarfında veya ortalama 28 gün günde 1 adet döngüsünü (menstrüasyon dönemi) yaşar. Bu döngünün dışında yaşanan sapma (minimum 7 gün) adet gecikmesi olarak adlandırılır. Periyot dönemi yaklaşık 2 ile 7 gün arasında seyreder. Vücuttaki hormonun harmonisi menstrüasyon dönemindeki düzenini şekillendiren en mühim faktördür. Kişinin gebe kalması ile birlikte kanama kesilir. Kanama 7 gün ya da daha uzun bir süre zarfında kesilmesi adet gecikmesi şeklinde tanımlanır. Yıl içinde 2-3 kez yaşanan düzensizlik normal karşılanırken, 3’ten fazla durumda olması halinde hekime başvurup nedeninin irdelenmesi tavsiye edilmektedir. Bunun dışında yoğun stres adet gecikmelerine sebep olabilir.

Gecikme belirtileri ile doktora başvurduğunuzda gebelik tahlili uygulayacaktır. Eğer gebelik görülmüyorsa adet gecikmesinin başka nedenleri akla gelir. Emzirme vücuttaki hormonları değiştireceğinden emzirme döneminde regl düzensizlikleri meydana gelebilir. Regl gecikmesi ya da oluşumu hormonlarda meydana gelen uyarımlarla başlar. Hormonların dengesini bozan ilaçlar, örneğin doğum kontrol hapları regl olma gecikmesine neden olabilir. Tiroit de aynı şekilde hormonlarla birlikte regl düzensizliğine sebep olur. Polikistik over sendromu yumurtalıklarda meydana gelen kistler yumurtlama yapılarını değiştirebilir. Bunlar gecikme belirtileri arasında sayılabilir. Kanama gecikmesi kadınlarda can sıkıcı durumdur. Eğer ortada bir hastalık ya da engel yoksa gecikme belirtileri görünüyorsa olaya dışardan müdahale edilebilir.

Adet Gecikmesi Belirtileri Nelerdir?

  • Karın ağrısı
  • Sancı, Kramp Girme
  • İshal ve şeker isteği fazlalığı
  • İştahsızlık
  • Fazla Yeme İsteği
  • Sindirim sistemi değişkenleri
  • Halsizlik ve Baş ağrısı
  • Hafif kanama veya akıntı
  • 16 yaşına kadar, regl görmeme

İki düzenli periyodu kaçırmanız ve altındaki etken nedeni bilmemeniz; 14 yaşına kadar göğüslerinizin büyümemesi veya kasık tüylerinin gelişmemesi de belirtiler arasında yer alır. Gecikme belirtilerine eşlik eden ateş varsa vajinal enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Yaşanan belirtiler aslında regl dönemine girdiğinizin fakat, başkaca sebeplerle kanama olmadığınızın göstergesidir. Adet söktürücü yöntemlere gitmeniz dönemin yeniden düzene girmesini sağlar.

Regl gecikmesi nasıl azaltılır?

Ağrı kesiciler kanamayı azaltıp kesebilir. Eğer, ağrı kesici alıyorsanız buna ara verin. Gebelikte ağrı kesiciler düşüğe sebep olabilir. Regl gecikmeleri geçmeyeceği gibi Aspirin ya da ağrı kesici ilaçlar çok zarar verir. Adet gecikmesini önlemek için ne yapılır ve söktürücü yöntem nedir?

Doktorun adet söktürücü ilaç vermesi, söktürücü özelliği olan bitki, çay ''ada çayı, rezene, maydanoz, kekik, dereotu, kırk kilit otu ve papatya'' gibi. Kasları harekete geçiren metabolizma düzeni için hafif egzersizler yapın. Koşu, mekik, yürüyüş ve en önemli stresten uzak ve sağlıklı bir yaşam. Konu ile ilgili emin olmak ve net bilgi almak için doktora mutlaka başvurun.

Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.

Üyeler Ne Diyor?

https://www.burayabakiniz.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!