Şeker Hastalığı Nedir?
Uzun süren kan şekeri yüksekliği diyabet, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinir. Diyabet, insanların önemli sorunlarından biridir.

Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir?

Halk arasında genellikle diabetes mellitus olarak anılan Diabetes Mellitus, kandaki glikoz (şeker) seviyesinin normalin üzerine çıkması ve buna bağlı olarak idrarda normalde şeker içermemesi gereken şeker bulunmasıdır. Şeker hastalığını çağın vebası olarak adlandırmak doğru olacak bir kavramdır. ABD nüfusu içerisinde ortalama yüzde yirmi oranla değişiklik gösteren diyabet sorunu ülke sınırları içerisinde 7 milyon üzerinde olması ile dikkatleri çekmektedir.

Tarih boyunca hızlı ve yaygın hale gelen bir hastalık türü de olmaktadır. Hastaların dolaşım sistemlerinden tutun gözlerine ya da böbreklerine kadar birçok ciddi zararlar vermesi ile yer alır. Sigorta tarafından karşılanan bir sağlık durumu olmasından dolayı büyük bir mali yük getiren sağlık sorunu olmaktadır. Şeker hastalığı her geçen gün artıyor. Bunun başlıca nedenleri kişinin genetik faktörleri olabildiği gibi büyük ölçüde beslenme durumu da olabilir. Düzenli ve dengeli beslenmeyen kişilerin bu hastalıkla karşılaşma ihtimalinin daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Ülkemizde, diyabet hastalığının artmasının ana nedenlerinden birisi ekmek olmaktadır. Fazla ekmek tüketimi kaynaklı içerisinde insülin direncini düşüren yapıların olması çocuk genç ve yaşlı demeden birçok kişinin bu sorunla yüzleşmelerine neden oluyor. Ekmek kaynaklı sorunlardan uzak kalmak için çavdar, tam buğday ya da mısır ekmeği tüketilmesi büyük oranda etkili olacaktır. Beslenmeye dikkat edilmediğinde hastalık sayısı her geçen gün artmaktadır.

Şeker Hastalığı Belirtileri

  • Çok su içme isteği
  • Kişilerde sık idrara çıkma isteği
  • Ağızda meydana gelen kuruluk
  • Kaşıntılı ve kuru halde olan bir cilt
  • Sık sık enfeksiyon durumlarına maruz kalma
  • El ya da ayaklarda oluşan uyuşukluk belirtileri

Ciltte oluşan yaraların geç iyileşme göstermesi ve leke kalması. Bu belirtiler bazen yavaş bir şekilde ortaya çıkabilir. Bu belirtileri olan kişilerin kesinlikle iç hastalıkları yani dahiliye uzmanlarına giderek aç ve tok olmak üzere iki çeşit kan vermeleri gerekmektedir.

Hastalığın Tanısı

Şeker hastalığının tanısı doktor kontrolü tarafından yapılmaktadır. Aç ve tok olmak üzere alınan kan değerleri incelenir. Bu değerlerin oranlarına göre ya düzenli beslenme listesi ya ilaç ya da insülin iğnesi verilmesi söz konusu olabilir. Belirtisi olan kişilerin şeker oranları düşmeden doktor kontrolü ile ilerleyen sonuçların önüne geçmek için önlem olacaktır.

Hastalık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeker hastalığı tedavisi, her ne kadar var gibi düşünülse bile aslında kesin kurtuluş diye bir şey yoktur. Daha çok doktor kontrolünde yapılan düzenli beslenme ilaçla takviye insülin direnci için gerekli olan iğne yardımları olacaktır. Normalden yüksek çıkan kişilerin şeker oranlarını dengelemek için doğrudan ilaca başvurulmaz. İlk olarak bir beslenme ve spor listesi hazırlanarak dengelemek için emek sarf edilir. Kişilerin üç ya da altı ayda bir kontrol edilmesi sağlanır.

Bu liste ile şeker oranı normale dönerse kontroller devam ederken düzenli beslenmenin devam etmesi sağlanır. Eğer, değerler normalin üstünde çıkarsa bu süreçte ilaç ile normal orana indirme sağlanır ve bu ilaç maalesef bir ömür devam eder. İlaç sayesinde normal oranda yer alan şeker sırasında yine kişilerin sağlıklı beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. En üst noktada olarak kullanılan yöntem insülin iğnesi olmaktadır. Bu daha çok kişilerin şeker oranlarının çok yüksek çıkması sonucu verilir. Kişiler azimli bir şekilde devam ederse ve ilaçlarını aksatmadan yer alırsa istedikleri sonuca erişmeleri mümkün olacaktır. Bu noktada, önemli etkilerden bir tanesi kişilerin moral ve motivasyonlarının iyi olması ile birlikte streslerden uzak kalmaları olacaktır.

Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.

Üyeler Ne Diyor?

https://www.burayabakiniz.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!