Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Aralık 21, 2022 - 21:01
Aralık 21, 2022 - 21:37
 0  3
Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Diyabet, vücudun kan şekerini düzenleyememesi sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Kan şekeri seviyesi vücuttaki glikoz adı verilen şeker miktarını gösterir ve glikoz vücuttaki hücrelerin enerji üretiminde kullanılır. Diyabet, insülin adı verilen bir hormonun vücutta yetersiz üretimi veya etkisizliği nedeniyle ortaya çıkar. İnsülin, hücrelerin enerji üretebilmesi için glikozun vücuttaki hücrelere taşınmasını sağlar.

Diyabet Nedir?

Diyabet iki tip olabilir: tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet.

Tip 1 diyabet: Bu diyabet tipi vücutta insülin üretimini tamamen durdurur. Bu nedenle tip 1 diyabetli kişiler insülin iğnesi yaparak kan şekerini düzenlemek zorundadır. Tip 1 diyabet genellikle genetik veya çevresel faktörlerden kaynaklanır ve çocuklukta veya erken yaşta ortaya çıkabilir.

Tip 2 diyabet: Bu diyabet tipi vücutta insülin üretiminin azalması veya etkisinin azalması sonucu ortaya çıkar. Tip 2 diyabet genellikle obezite, düşük fiziksel aktivite ve ailesel yatkınlık gibi risk faktörlerine bağlı olarak ortaya çıkar. Genellikle yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkar. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile önlenebilir.

Belirtileri hafif olabileceğinden diyabet erken teşhis edilemeyebilir.

Ancak sık idrara çıkma, susama, yorgunluk ve aşırı kilo kaybı gibi belirtiler diyabetin varlığına işaret eder. Şeker hastalığı doğru tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle diyabetin tanı ve tedavisi önemlidir. Şeker hastalığı veya diyabet (Diabetes Mellitus), pankreasın vücut için yeterli miktarda insülin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu ortaya çıkan, kan şekerinin yüksek olduğu bir hastalıktır. Halk arasında genellikle şeker hastalığı olarak adlandırılan Diabetes Mellitus, kandaki glikoz (şeker) seviyesinin normalin üzerine çıkması ve buna bağlı olarak idrarda normalde şeker içermemesi gereken şeker bulunması durumudur. Diyabete çağın vebası demek doğru olur.

Aynı zamanda tarih boyunca hızlı ve yaygın hale gelen bir hastalık türüdür. Hastaların dolaşım sistemlerinden gözlerine ya da böbreklerine kadar pek çok ciddi hasara yol açarak gerçekleşir. Sigorta kapsamına giren bir sağlık durumu olduğu için maddi açıdan büyük yük getiren bir sağlık sorunudur.

Şeker hastalığı her geçen gün artıyor

Bunun başlıca sebepleri kişinin genetik faktörleri olabileceği gibi büyük ölçüde beslenme durumu da olabilir. Düzenli ve dengeli beslenmeyen kişilerin bu hastalıkla karşılaşma ihtimalinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Ülkemizde diyabetin artmasının ana nedenlerinden biri ekmektir. Aşırı ekmek tüketimine bağlı olarak insülin direncini azaltan yapıların varlığı, çocuk, genç ya da yaşlı fark etmeksizin birçok kişinin bu sorunla karşı karşıya kalmasına neden oluyor. Ekmek kaynaklı sorunlardan uzak durmak için çavdar, tam buğday veya mısır ekmeği tüketmek oldukça etkili olacaktır. Beslenmeye özen gösterilmediğinde hastalıkların sayısı her geçen gün artıyor.

Diyabet Belirtileri

  • Çok su içme isteği
  • Sık idrara çıkma isteği
  • Ağızda kuruluk
  • Kaşıntılı ve kuru cilt
  • Sık enfeksiyonlara maruz kalma
  • Ellerde veya ayaklarda uyuşma belirtileri

Derideki yaraların geç iyileşmesi ve lekelenmesi. Bu belirtiler bazen yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Bu belirtileri olan kişiler mutlaka dahiliye uzmanlarına gitmeli ve aç ve tok olmak üzere iki tür kan vermelidir.

Hastalığın Teşhisi

Şeker hastalığının teşhisi doktor kontrolü ile konur. Aç ve tok olarak alınan kan değerlerine bakılır. Bu değerlerin oranlarına göre ya düzenli bir diyet listesi, ilaç ya da insülin enjeksiyonları yapılabilir. Semptomları olan kişilerin şeker oranları düşmeden önce doktor kontrolü ile ilerleyici sonuçların önüne geçmek için bir önlem olacaktır.

Hastalık nasıl tedavi edilir?

Diyabet tedavisinin var olduğu düşünülse de mutlak kurtuluş diye bir şey yoktur. Çoğunlukla doktor kontrolünde yapılan düzenli beslenme, insülin direnci için gerekli olan ilaç, iğne yardımcıları ile desteklenecektir. Normalden yüksek olan kişilerde şeker seviyesini dengelemek için direkt olarak ilaç uygulanmaz. Öncelikle diyet ve spor listesi hazırlanır ve dengelenmeye çalışılır. Kişilerin üç veya altı ayda bir kontrol edilmesi sağlanmaktadır.

Bu liste ile şeker oranı normale dönerse kontroller devam ederken düzenli beslenmeye devam edilmesi sağlanır. Değerler normalden yüksek çıkarsa bu süreçte ilaç normal orana düşürülür ve ne yazık ki bu ilaç ömür boyu sürer. İlaç sayesinde kişiler normal oranda olan şeker sırasında sağlıklı beslenmelerine dikkat etmelidir. En yüksek noktada kullanılan yöntem insülin enjeksiyonudur. Bu çoğunlukla insanların çok yüksek şeker seviyelerine sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Kişiler kararlılıkla devam eder ve ilaçlarını aksatmadan kullanırlarsa istedikleri sonuca ulaşmaları mümkün olacaktır. Bu noktada önemli etkilerden biri de insanların moral ve motivasyonları iyiyken stresten uzak durmaları olacaktır.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal paylaşım ve medya platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler, sosyal medya ve internet haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız.