Seo Pazarlama Nedir?

Seo pazarlama günümüzün en popüler pazarlama stratejisidir. Bu çevrim içi çalışma birçok farklı unsur ve kriterden oluşur.

Seo Pazarlama Nedir?


Bir işletme için kullanılması gereken bir çok pazarlama stratejisi varken bir şirket için hanginin uygun olduğunu bulmak çok zordur. Pazarlamaya bütçe harcamadan önce kullananılacak tüm stratejiyi bilmek gerekir. Özellikle, en önemli arama motoru optimizasyonu ile SEO pazarlama hakkında bilgi sahibi olma çok önemlidir. Piyasada en çok tercih edilen pazarlama stratejisinden biri SEO'dur. Bu yüzden, işletme sahibi ve pazarlama yöneticileri de aynı düşünceye sahiptir.

SEO Pazarlama Nedir?

SEO ile çevrim içi pazarlama nedir ve nasıl çalışır? Bu yazıda, SEO çevrim içi pazarlamanın öneminin ne olduğunu ve bir şirkete nasıl avantaj sağladığını anlatacağız. SEO, piyasada ki en popüler pazarlama stratejilerinden biridir ve iyi bir nedenden ötürü son derece etkilidir. Sonuçların devreye girmesi birkaç ay devam etse bile beklemeye değer.

Peki, çevrim içi pazarlama nedir? İşte size hızlı bir tanım:

SEO, Google gibi arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirmek için web site ve çevrim içi varlığı hem sayfa içi hem de sayfa dışı iyileştirme sürecidir. Web site arama motorlarında üst sıralarda yer aldığında kullanıcılardan daha fazla tıklama alacaktır. Ne kadar çok tıklama alırsanız web siteye o kadar çok kişi bakar ve web siteye ne kadar çok bakarsa ilgilerini çeken bir ürün veya hizmet bulmak için o kadar çok fırsat bulurlar.

Sadece bu değil, web sitenizin sıralaması yüksek olduğunda dönüşüm ve gelirde bir artış göreceksiniz. Çevrim içi pazarlama işi yapmak için birlikte çalışan sayfa içi ve sayfa dışı stratejileri birleştirir. Arama motoru optimizasyonu veya SEO arama motoru sonucu aracılığı ile daha fazla görünürlük elde etme sanatıdır. Arama motoru optimizasyonu bir "sanat" olarak kabul edilir.

Web site için S.E.O pazarlamasını başarı ile gerçekleştirmenin net bir yolu yoktur.

Kapsamlı endüstri ve pazar araştırması ile belirlenen bir işletmenin ihtiyaçlarına dayalı olarak özel kampanya oluşturulur. Bir dijital pazarlama kampanyasının her yönü SEO pazarlamasının ihtiyacı göz önünde bulundurularak yönlendirilir. Bu müşteri ihtiyaçlarına göre yazı üretmeyi çok aranan anahtar kelime ve şu anda web'de mevcut olan sektör ile ilgili bilgi eksikliğini içerir.

İçerik pazarlaması uygulaması yolu ile ilgili içeriği farklı sektörlerdeki işletmelerle; Sosyal medya platformlarında paylaşabilir ve sundukları belirli ürün veya hizmetleri arayan potansiyel müşterilere kaliteli bilgi sağlayabiliriz. Sayfa içi SEO, daha üst sıralarda yer alması için web sitenizde fiziksel olarak yapabileceğiniz tüm değişiklikleri içerir. İşte bazı örnekler:

 • Anahtar Kelime Hedefleme
 • İçerik Yaratımı
 • Sayfa Hızı Optimizasyonu

Sayfa dışı SEO ise sıralamanızı iyileştirmek için web sitenizde yer almayan tüm stratejileri ifade eder. Örnekler şunları içerir:

 • Bağlantı Kurma
 • Sosyal Medya Pazarlama
 • E-Posta Pazarlama

Kampanyanızla ilgilenmek için bir SEO ajansını aradığınızda olası en iyi sonuçlar için hem sayfa içi hem de sayfa dışı çalışmanın bir karışımını kullanacaklardır.

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimelerin önemli olduğu ve SEO tekniği olduğu günler çoktan geride kaldı. Ancak, bu onların hala önemli olmadığı anlamına gelmiyor. Aradaki fark bugün etkili olabilmeleri için anahtar kelimelerin iyi araştırılması ile dikkatli seçilmesi ve içeriğinizde akıllıca kullanılması gerektiğidir.

Anahtar kelime tam olarak nedir?

Anahtar kelime, potansiyel müşterilerin çevrim içi içerik bulmak için kullandıkları ve daha sonra markaların; ürün ve hizmetlerini arayan potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için kullandığı kelime ve ifadelerdir. Anahtar kelimeleri araştırırken yüksek arama oranlarına ve düşük rekabete sahip olanları aramak ve kısa kuyruklu anahtar kelimeler (köpek gibi) uzun kuyruklu anahtar kelimeler (satılık teriyer yavruları gibi) ve yerel anahtar kelimeler (örneğin Antalya'da satılık yavru köpekler). Anahtar kelimeleri tüm başlıklarınızı URL'lerinizi ve diğer sayfa içi SEO öğelerini optimize etmek için de kullanabilirsiniz.

İçerik, SEO'nun hayati bir parçasıdır.

Çünkü kitlelere ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için kullandığınız araçtır. Örneğin, bir kreşiniz varsa ve görünürlüğünüzü artırmak istiyorsanız bahçecilik doğru bitki türlerini seçme yetiştirme ipuçları hakkında blog yayınlayabilirsiniz. Bahçıvanlık hakkında bilgi sahibi olmak isteyen bir kişi, bu bilgiyi aramaya başladığında blogunuz ortaya çıkacak ve değerli bilgiler sağlayarak bu olasılıkla bir ilişki kurabileceksiniz. Örneğin, bir bitki satın alma zamanı geldiğinde akla ilk gelen çocuk odası olacaksın. Bugünün içeriği eğitici ancak, aynı zamanda ilginç, alakalı, ilgi çekici ve paylaşılabilir olmalıdır. İçerik aşağıdakiler dahil çeşitli biçimlerde gelir:

 • Web Sayfası İçeriği
 • Videolar Bloglar İnfografikler
 • Podcast'ler Teknik İncelemeler ve e-kitaplar
 • Sosyal Medya Gönderileri
 • Yerel Listeler Sayfa Dışı SEO

Sayfa dışı SEO sitenizden ziyade sitenizden uzakta gerçekleşen harici optimizasyon uygulamalarını içerir. Sayfa dışı SEO için kullanılan ana teknik geri bağlantı oluşturmaktır. Çünkü, harici sitelerden gelen kaliteli geri bağlantılar arama motorlarına sitenizin değerli ve kaliteli olduğunu söyler. Bu da otorite oluşturur. Backlink oluşturmak için pek çok taktik vardır. Mevcut en iyi uygulamalardan bazıları konuk bloglarını yüksek oranda paylaşılacak çok sayıda infografik oluşturmayı ve içeriğinizde etkileyicilerden bahsetmeyi içerir.

Yerel SEO

Gittikçe daha fazla insan arama için mobil cihazları kullandıkça yerel SEO giderek daha önemli hale geliyor. Bu günlerde aramaların % 57'si tabletlerden ve akıllı telefonlardan yapılıyor. Bu aramaların yarısının yerel amacı var. Örneğin, bir restoranınız varsa yerel SEO bölgenizdeki insanlar şehirdeki en iyi restoranları aramaya gittiğinde sitenize rastlamalarını sağlar.

Yerel anahtar kelimeleri kullanmanın yanı sıra diğer yerel SEO en iyi uygulamaları arasında dizin listeleri talep etme siteniz için konuma özgü sayfalar oluşturma ve işletmeniz için Google My Business ve Google Haritalar'da sayfalar oluşturma yer alır.

Arama Motoru Pazarlaması

Arama motoru pazarlaması (SEM) ücretli pazarlama çabalarını ifade eder. Yerel reklamlar Google AdWords, sosyal medya reklamları, tıklama başına ödeme, Google alışveriş reklamları, görüntülü reklamlar ve daha fazlasını içerir. Her ne kadar SEM, kapsamlı bir SEO stratejisinin önemli bir bileşeni olmasa da, bu size yeni ve yüksek hedefli kitlelere ulaşmanıza yardımcı olabilir.