Çiğ Süt Krizi Olabilir

Çiğ Süt Krizi Olabilir
Ulusal Süt Konseyi’ne çağrı yapan Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Doğru, çiğ süt fiyatlarının revize edilmesi gerektiğini belirtti.

Çiğ süt fiyatlarının revize edilmesi

ANKARA (DÜNYA) Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, 1 Eylül'den itibaren Ulusal Süt Konseyi'nin acilen toplanarak çiğ süt fiyatlarının revize edilmesi gerektiğini söyledi. Bu yeni fiyatın süt ve süt ürünleri üzerinden tüketiciye olumsuz yansımaması için Bakanlığın verdiği çiğ süt priminin tekrar 1 TL'ye çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Adana Çiftçiler Sendikası Başkanı Mutlu Doğru

Ulusal Süt Meclisi tarafından belirlenen çiğ süt fiyatlarının 15 Mayıs son tarihi itibarıyla 7,50 TL olarak açıklandığında Nisan ayı çiğ süt maliyetinin 5,88 TL olduğunu belirterek, yem, işçilik, enerji ve diğer sarf malzemelerinde artış, USK Temmuz ayı hesaplamasında 1 litre çiğ sütün üretim maliyeti 7,22'ye yükseldi. Ağustos ayında fiyat artışlarının devam ettiğini ve döviz kurlarındaki artışı da göz önünde bulundurarak çiğ süt üreticimiz şu anda maliyetinin altında çiğ süt satarak zarar etmektedir. Bunun sonucu olarak büyükbaş hayvan bırakılarak kapatılan işletme sayısı ve kesime gönderilen dişi hayvan sayısı her geçen gün artmaktadır.

Mutlu Doğru şu değerlendirmede bulundu

Bu kötü gidişat, gelecekte büyükbaş et üretimini, süt ve süt ürünlerini de olumsuz etkileyecek. "Çiğ süt artarsa ​​yem de artar" mantığıyla hareket etmeye devam edersek ve çiğ süt üreticilerinin daha fazla baskı altına alınması durumunda Türkiye'de çok yakında bir süt kriziyle karşı karşıya kalmamız kaçınılmazdır. Bu nedenle, USK'nın acilen toplanması, Ağustos ayı maliyetlerinin düşülmesi ve 1 Eylül itibarıyla çiğ süt fiyatlarının revize edilmesi için bakanlık tarafından verilen çiğ süt primi yeniden 1 TL'ye yükseltildi ve bu yeni fiyat süt ve süt ürünleri aracılığıyla tüketiciye olumsuz yansımamaktadır. kaldırılması gerekiyor.

Tarım ve hayvancılığın stratejik öneminin pandemi vesilesiyle daha iyi anlaşıldığı bu günlerde çiftçilerimizin üretimden kopmaması için TOBB, TÜSİAD ve MÜSİAD, ziraat odaları, damızlık ve mandıra birlikleri, hayvancılık kooperatifleri ve SETBİR gibi süt sanayicilerini temsil eden dernekleri çiftçiye ve üreticiye daha çok yardımcı olmak için desteklemeye davet ediyorum." dedi.

Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.

Üyeler Ne Diyor?

https://www.burayabakiniz.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!