Topçam Plajı Piknik Alanı

Antalya'da, gezilecek yerler arasında, günübirlik piknikçi ve tatilcilerin popüler adresi Topçam plajıdır.

Topçam Plajı Piknik Alanı

Uzun zamandır, vatandaşlara kapalı olan Topçam Plajı, Antalya'da gezilecek yerler arasında olan ve günübirlik piknikçilerin zaman geçirdiği plaj, yenilenerek halkın hizmetine sunuldu.

Modern olarak daha kullanışlı hale getirilen Topçam piknik yapmak isteyen Antalyalıların yeni adresi oldu. Engelli bireylerin de rahatlıkla kullanabileceği piknik alanında oturma guruplarından, otoparkına kadar ziyaretçilerin konforu için 5 yıldızlı hizmet veriliyor. Yenilenerek Antalyalıların hizmetine sunulan Topçam vatandaşların vazgeçemeyeceği günübirlik piknik alanlardan biri oldu. Gencinden yaşlısına piknik yapmak şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenler haftanın yedi günü Antalya'nın yeni topçam piknik alanını ziyaret ediyor.

Topçam Plajı Piknik Alanında, Günübirlik Tatil İmkanı

Topçam plajında derinlik ortalama bir insan boyunu yaklaşık 15- 22 metre dolaylarında geçer. Topçam piknik alanı çevresinde denizin altı ilk beş metreye kadar iri çakıl taşları ve kayalıklar ile kaplı iken bu noktadan sonra deniz altı tamamen kumullar ile kaplanır.

Bu kumullar Sıçan adası yakınlarına kadar bu şekilde devam eder.

Topçam plajına turistik değer katan özelliklerinden birisi de plajın 750 metre güneybatısında yer alan Sıçan adasıdır. Adanın en yüksek noktası 180 metre olup adada eğim S-N doğrultusundadır. Hemen hemen tamamı makiler ve zeytinliklerden oluşan adanın özellikle güneye bakan yamaçlarında bitki örtüsünün yoğunluğu göze çarpar. Adanın kuzey kesiminde şiddetli eğim nedeniyle bitki örtüsü uygun yetişme ortamı bulunmaz.

Şehir Gürültüsünden Uzak ve Sakin Bir Mekan

Yapılan yatırımlar ile Topçam günübirlik piknik alanı halkın daha düzenli, güvenilir, temiz ve huzurlu bir ortamda piknik yapması denize girmesi için kullanışlı bir duruma getirildi. Peyzajı, yolları, aydınlatması, piknik alanı plaj hizmetleri ile bambaşka bir Topçam oluşturuldu.

30 dönümlük arazi üzerine kurulu günübirlik piknik alanında yaklaşık bin 500 kişinin piknik yapabileceği gölgelikli 200 oturma grubu konuldu. Çocuklar için de alçak oturma grupları yer alıyor. Temizliğin ön planda tutulduğu tesiste çocukların ayrı ayrı faydalanabileceği bin adet çeşme ve lavabo bulunuyor. Ayrıca tesis ziyaretçilerin otopark sıkıntısını çözmek için 300 araç kapasiteli otopark alanına sahiptir.

Antalya Topçam Mesire Alanı Tam Size Göre

Topçam plajının batısında büyük Çaltıcak plajı doğusunda ise Sarısu çayı ve Antalya limanı yer alır. Plaj, doğu ve batısında yükseklikleri 2-15 metre arasında değişen falezler tarafından çevrilmiştir. Topçam plajının kuzey sınırını ise Antalya körfezinin batısında NE-SW doğrultulu uzanan Beydağları Tahtalı dağının uzantısı olan Tünektepe (674 metre) oluşturur.

Topçam plajı Antalya- Kemer kara yolunun 14. kilometresinde kara yolunun 250 metre güneyinde yer alır. Topçam plajının kuzeyinde bulunan Beydağları’nın uzanış doğrultusundan dolayı sahada kıyı tipi faylı kıyılar boyuna kıyılar şeklindedir.

Topçam plajının doğu batı doğrultusunda uzunluğu 650 metredir. Kuzey güney yönündeki kumsal genişliği ise 2 metre ile 40 metre arasında değişir.

Plajın doğu ve batı sınırlarına yaklaşıldıkça plajın genişliğinin kaybolduğu falezlerin ortaya çıktığı görülür. Bu falezlerin dalgalar tarafından cialis side effects aşındırılması sonucunda, plajın doğusunda küçük çaplı mağaralar oluşmuştur. Bu mağaraların tavanlarının çökmesi kıyıdaki falezlerin parçalanması sonucu yer yer kıyıda kaya parçacıklarına rastlanır.

Topçam plajı ince kumullardan mahrum bir plajdır.

Kıyı ile ormanlık saha arasında geniş çakıl taşı alanları bulunur. Söz konusu çakıl taşlarının boyutları konyaaltı plajındakiler ile hemen hemen aynıdır. Topçam plajı Konyaaltı plajında olan denizin ani derinleşmesi nispeten kademeli bir şekildedir. Kıyı gerisinde denize dikine uzanan dağlık sahanın varlığına rağmen deniz aniden derinleşmez. Bu durum, plajın 750 metre kadar açıklarında bulunan Sıçan adasının, varlığı ile açıklanabilir.

Topçam plajı ile ilgili ücret, açılış ve kapanış saatleri yazımıza eklenecektir.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
1
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0