Topçam Plajı

Topçam Plajı Piknik Alanı

Antalya gezilecek yerler arasında günü birlik piknikçilerin adresi “ Topçam Plajı ” Uzun zamandır vatandaşa kapalı olan ‘Topçam’ı yenilenerek halkın hizmetine sunuldu.

Modern ve daha kullanışlı hale getirilen Topçam dinlenmek ve piknik yapmak isteyen Antalyalıların yeni adresi oldu. Engelli bireylerin de rahatlıkla kullanabileceği piknik alanında oturma guruplarından, otoparkına kadar ziyaretçilerin konforu için 5 yıldızlı hizmet veriliyor.

Yenilenerek Antalyalıların hizmetine sunulan Topçam vatandaşların vazgeçemeyeceği günübirlik piknik alanlardan biri oldu. Gencinden yaşlısına piknik yapmak ve şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenler, haftanın yedi günü, Antalya’nın yeni topçam piknik alanı ve plajını ziyaret ediyor.

Topçam Plajı Piknik Alanı Günübirlik Tatil

Topçam plajında derinlik, ortalama bir insan boyunu yaklaşık 15- 22 metre dolaylarında geçer. Topçam piknik alanı ve çevresinde denizin altı, ilk beş metreye kadar iri çakıl taşları ve kayalıklar ile kaplı iken, bu noktadan sonra deniz altı tamamen kumullar ile kaplanır.

Bu kumullar Sıçan adası yakınlarına kadar bu şekilde devam eder.

Topçam plajına turistik değer katan özelliklerinden birisi de, plajın 750 metre güneybatısında yer alan Sıçan adasıdır. Adanın en yüksek noktası 180 metre olup, adada eğim S-N doğrultusundadır. Hemen hemen tamamı makiler ve zeytinliklerden oluşan adanın özellikle güneye bakan yamaçlarında, bitki örtüsünün yoğunluğu göze çarpar. Adanın kuzey kesiminde şiddetli eğim nedeniyle, bitki örtüsü uygun yetişme ortamı bulunmaz.

Şehir Gürültüsünden Uzak ve Sakin Bir Mekan

Yapılan yatırımlar ile Topçam Günübirlik Piknik Alanı, halkın daha düzenli, güvenilir, temiz ve huzurlu bir ortamda piknik yapması ve denize girmesi için modern ve kullanışlı bir duruma getirildi. Peyzajı, yolları, aydınlatması, piknik alanları ve plaj hizmetleri ile bambaşka bir Topçam oluşturuldu.

30 dönümlük arazi üzerine kurulu günübirlik piknik alanında, yaklaşık bin 500 kişinin piknik yapabileceği gölgelikli 200 oturma grubu konuldu. Çocuklar için de alçak oturma grupları yer alıyor. Temizliğin ön planda tutulduğu tesiste ebeveynlerin ve çocukların ayrı ayrı faydalanabileceği bin adet çeşme ve lavabo bulunuyor. Ayrıca tesis, ziyaretçilerin otopark sıkıntısını çözmek için 300 araç kapasiteli otopark alanına sahip.

Antalya Topçam Mesire Alanı Tam Size Göre!

Topçam plajının batısında büyük Çaltıcak plajı, doğusunda ise Sarısu çayı ve Antalya limanı yer alır. Plaj, doğu ve batısında yükseklikleri 2-15 metre arasında değişen falezler tarafından çevrilmiştir. Topçam plajının kuzey sınırını ise, Antalya körfezinin batısında NE-SW doğrultulu uzanan Beydağları ve Tahtalı dağının uzantısı olan Tünektepe (674 metre) oluşturur.

Topçam plajı, Antalya- Kemer kara yolunun 14. kilometresinde, kara yolunun 250 metre güneyinde yer alır. Topçam plajının kuzeyinde bulunan Beydağları’nın uzanış doğrultusundan dolayı, sahada kıyı tipi faylı kıyılar ve boyuna kıyılar şeklindedir.

Topçam plajının doğu batı doğrultusunda uzunluğu 650 metredir. Kuzey güney yönündeki kumsal genişliği ise, 2 metre ile 40 metre arasında değişir.

Plajın doğu ve batı sınırlarına yaklaşıldıkça plajın genişliğinin kaybolduğu ve falezlerin ortaya çıktığı görülür. Bu falezlerin dalgalar tarafından cialis side effects aşındırılması sonucunda, plajın doğusunda küçük çaplı mağaralar oluşmuştur. Bu mağaraların tavanlarının çökmesi ve kıyıdaki falezlerin parçalanması sonucu yer yer kıyıda kaya parçacıklarına rastlanır.

Topçam plajı ince kumullardan mahrum bir plajdır.

Kıyı ile ormanlık saha arasında geniş çakıl taşı alanları bulunur. Söz konusu çakıl taşlarının boyutları, konyaaltı plajındakiler ile hemen hemen aynıdır. Topçam plajında, Konyaaltı plajında olan denizin ani derinleşmesi nispeten daha yavaş ve kademeli bir şekildedir. Kıyı gerisinde denize dikine uzanan dağlık sahanın varlığına rağmen, deniz aniden derinleşmez.

Bu durum plajın 750 metre kadar açıklarında bulunan Sıçan adasının varlığı ile açıklanabilir.

Topçam plajı ile ilgili ücret ve açılış kapanış saatleri yazımıza eklenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.