Alan Adı Otoritesi Nedir?

Alan Adı Otoritesi Nedir?
İngilizce'de Domain Authority Türkçe'de ise alan adı otoritesi, bir web sitesinin arama motorları üzerindeki DA PA değerleridir.

İngilizce'de Domain Authority olarak geçen alan adı otoritesi, bir internet sitesinin arama motorları üzerindeki gücünü ve ne kadar dereceye sahip olduğunu gösteren 100 üzerinden hesaplanan bir ölçümleme metriğidir. Google, web sitelerini sıralamak için çeşitli ölçütlere sahiptir. Birkaç yıl önce Google, sitelerin kullandığı metriklerden biri olan PageRank'i herkese açık olarak gösterdi. Bu metrik, bir sitenin değerinin sayısal göstergesi olarak işaretlendi.

Google'ın yaptığı bir hata onu kamuya açık hale getirmek oldu. Pazarlamacılar bu metriği şekillendirmek ve manipüle etmek için tüm araçları kullanacaklardı. Google daha sonra artan ihtiyaç ile mücadele etmek, yalnızca bir ölçüme odaklanmak için bir şeyler yapmaları gerektiğini fark etti. Bu sebeple daha az güncellemeyi görünür kılmak için en iyisini denediler. 2014'te Matt Cutts halka açıklandı. PageRank için gelecekte güncelleme olmayacağını açıkladı. Google, bu metriği dahili olarak kullanmayı bıraktığı anlamına gelmez.

Alan Adı Otoritesi (Domain Authority) Nedir?

Google tüm siteleri farklı görür. Bu sitelerin bazıları tonlarca arama trafiği çekiyor ve bazıları sonuç sayfalarında gösterilmekte zorlanıyor. Google, web sitenizin sıralama şeklini etkileyen iki ana faktör olduğuna inanmaktadır. Bu faktörlerden biri bağlantıların alaka düzeyine ve kalitesine; ayrıca, harici geri bağlantılara ve nihayetinde kalite ve anahtar kelime kullanımına dayanan otoritedir. Google arama motorunda daha iyi sıralama olasılığınızı bilmek için Etki Alanı Otoritesini bilmeli ve bunu her hafta günden güne veya yıldan yıla karşılaştırmalısınız.

Alan yetkisi ne anlama geliyor?

Domain Authority, 1-100 arasında değişen yeni bir sıralama puanı metriğidir. Bu alan adı otoritesi, anahtar kelimeler için bir web sitesinin sıralaması hakkında bilgi verir. Etki alanı puanı SEO gücünüzü gösterir ve sayfanızın ne kadar iyi sıralanacağını tahmin etme yeteneğine sahiptir. Etki alanı otorite puanınızı belirlemek için eklenen birkaç faktör vardır.

Etki alanı yetkisini oluşturan Moz Company, puanınızı oluşturmak için bağlantı veren kök etki alanlarını ve toplam bağlantı sayısını kullanır. Daha yüksek bir puanınız varsa arama motorunda daha iyi sıralama şansınız olduğu anlamına gelir.

Dış Bağlantı Sayısı

Dış bağlantılar, web sitesine bağlanan ve diğer web sitelerinde oluşturulan backlink olarak bilinir. Sitenizde ne kadar çok kaliteli harici bağlantı varsa, sahip olduğunuz etki alanı yetkisi o kadar yüksek olur. Burada kalitenin nicelikten daha önemli olduğunu ve bu sebeple yalnızca alakalı dış bağlantılar oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Alan adı otoritesini test etmek için: https://websiteseochecker.com/

Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.

Üyeler Ne Diyor?

https://www.burayabakiniz.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!