Windows Temp Klasörü Nasıl Temizlenir?

Aralık 20, 2022 - 18:52
Aralık 20, 2022 - 18:54
 0  9
Windows Temp Klasörü Nasıl Temizlenir?

Windows aramasına veya Çalıştır'ı Başlat'a %temp% yazarak klasörü girin. Temp klasörünü açmak için arama alanına %temp% yazın. Windows'un tüm sürümlerinde geçici klasör nasıl temizlenir veya silinir?

Kararsız hatta durma noktasına gelen bilgisayarların temp klasörlerini kontrol ettiğimizde çıkan sonuca şaşırmıyoruz. Çünkü binlerce dosyanın biriktiği klasörlerle karşılaşabiliyoruz. Şimdi Windows geçici klasörünün nasıl temizleneceği ile ilgili sorunuzu netleştirmeye çalışalım. Windows sürümü ne olursa olsun kurulumundan sonra kullanım sürecinde yavaşlamaya başlar. Bu yavaşlamanın en büyük nedenlerinden biri TEMP klasöründe gereksiz ve geçici dosyaların aşırı birikmesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle sık sık program ekleyip kaldıran kullanıcılar için doluluk oranı daha yüksektir.

Windows Geçici Klasörü nedir?

Windows'taki Temp klasörü, geçici olarak ihtiyaç duyulan dosyaları içeren klasördür. Ancak, bu dosyalar artık gerekmediğinde silinmez. Böylece gereksiz yer kaplar. Windows sürümlerindeki Temp klasörü, geçici olarak ihtiyaç duyulan dosyaları içeren bir klasördür. Bu dosyalara artık ihtiyaç duyulmasa bile silinmezler. Bilgisayarınızda gereksiz yer kaplayarak yavaşlamasına neden olur.

Temp Klasörü Nasıl Açılır?

Windows aramasına veya Çalıştır'ı Başlat'a %temp% yazarak klasörü girin. Temp klasörünü açmak için, Windows arama alanına %temp% yazın ve çıkan klasörü girin. Klasördeki belgeleri ve diğer klasörleri manuel olarak silebilirsiniz. Ancak, tüm dosyaların silinmeme olasılığı yüksektir. Windows, halihazırda kullanılan dosyaları silmenize izin vermiyor ve siz de onları silmek istemiyorsunuz. Aslında, bilgisayar en son açıldığından beri süreçte oluşturulan dosyaların hiçbirini silmek istemiyoruz. Windows'u her gece kapatıp bir sonraki kullanışınızda tekrar açarsanız, her seferinde temiz bir Temp klasörüyle başlama fırsatınız olur. DOS tarzı bir toplu iş dosyası oluşturarak eski klasörü her önyüklemede temizleyebilirsiniz. Temp klasörünü tek tıklamayla temizlemek için New Notepad'i açın ve aşağıdaki iki satırı içine yapıştırın.

rd %temp% /s /q

md %temp%

Ardından, kaydetme bölümünde üst kısımdaki adres çubuğuna %AppData%MicrosoftWindowsStart MenuProgramsStartup yolunu yapıştırın ve dosyayı cleantemp.bat adıyla kaydedin. Böylece Başlat Menüsünün Startup bölümündeki her açılışta Temp klasörünü temizlemek için bir dosya oluşturulmuş olur ve Temp klasörünü tekrar dert etmenize gerek kalmaz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal paylaşım ve medya platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler, sosyal medya ve internet haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız.