World Wide Web Nedir?

Yazar Buraya Bakınız
0 yorum

World Wide Web (www) yani dünyadaki bilgisayarların birbiriyle iletişim kurabildiği, görüntü, ses ve veri paylaşımının tüm dünyaya yayılmış büyük bir ağdır. Her bir İnternet sitesinde kendine ait örneğin (https://www.burayabakiniz.com/) ile ilgili bir adresi vardır.

İnternet adreslerinin başında kullanılan bağlantısının ne olduğunu, ne anlama geldiğini hiç seçmekinizin mü? Bugün tüm dünyadaki internet ağlarında kullanılan uzantısı, gerekli biz hiç de farkında olmayan, sanal amaçlı yaptığımız aramalarda işimizi kolaylaştıran ve aradığımız içindir.

World Wide Web Nedir ve Ne Anlama Gelir?

Günümüz çağında ise altının değerine sahip olan şey bilgidir. Bizler bu sayfada İnternet sitesinde ile rahatça erişebiliyoruz. Ancak bunun için de parola var. (www) bizi bugün çağının bilgisine eriştiren paroladır. Yani bir şarj edilebilir sanal ağların sihirli sözcükleridir.

Açılımı dünya çapında ağ olan met ifade Türkçede “Geniş Dünya Ağı” anlamına gelmektedir.

Hatta hayli ilginç ama İngilizcede bu sözcük, örümcek ağları için de seçiliriliyor. Bu ağ sayesinde dünya üzerinde kullanılan bütünleşik birbiri ile iletişim kurabilmektedir, bilgi alışverişini içerir. Buna kısaca web adı da verilmektedir.

World Wide Web Nedir?

Web, dünya üzerinde İnternet’in üzerinde en çok işlem yapılan kısmıdır.

Bu sebeple bütün bilginin burada toplanmış olması gerekli. (www) uzantısı, İnternet üzerinde yayımlanan bütün bilginin aynı kanal üzerinde toplanmasına ve bunların bu tek bir kanal üzerinden erişmesine olanak sağlar.

Bunu biraz daha net bir dille ifade etmek gerekiyor: İnternet üzerinde yayınlanacak pek çok materyal var. Yazılar, simgeler, grafikler, animasyonlar, sunumlar, müzik, çeşitli konular için hazırlanan videolar. Bunları kullanarak grafiklerin hepsinde de hedef daha çok farklı seçeneklerdir.

Fakat posta adreslerini veya web sitelerini bilmediğimiz içindir, tek tek araştırıp bu materyalleri ulaştıramayız öyle değil mi? Bu, seçtiğiniz tam anlamıyla iğneyle kuyu kazmak olur ve burada hiçbir şey elde edemeyiz. Bu sebeple, yayınlanacak bilgi ve materyallerin tek bir sayfada toplanması gerekir. İşte (www) web uzantısı, bütün bu belgelerin tek bir kanal üzerinde toplanır sağlayarak, çağımız İnternet kullanıcılarına büyük bir kolaylık içindir.

World Wide Web Nedir? Yapısı ve Özellikleri

Microsoft Internet Explorer ‘ı internet üzerinden paketabilmek için kullandığımız yeterlidir.

Zaten günümüzde bu programlar desteklemeyen bir bilgisayar veya tarayıcı üretilmemektedir. Bu konuda bilinmesi gereken bir olgu daha var. Bu da İnternet ve web kavramlarının aynı olduğudur.

İnternet dendiği zaman aklımıza çok daha geniş bir ağ gelecektir.

Ancak Web dediğimiz kısımlarda, bu oldukça geniş olan ağın çok büyük bir kısımda. Dünya Düğmesi İnternet üzerinden hemen hepsi, İnternet’e web üzerinden bağlanır.

Tarihçesi

Web’de ilk kez dünya biliminin kalbinin attığı yer olan İsviçre’de, CERN fizik laboratuvarında bulunmaktadır. 1989 ve 1990 yıllarında, yani hayatımızda henüz İnternet denilen bir kavram yokken, buradaki bilim için yaptıkları çalışmalar tüm dünyaya en kısa zamanda ve en hızlı şekilde duyurabilecekleri bir sistem yaratma peşindeydiler. 1993 birlikte Illinois Üniversitesinde, çapraz geçişli grafiksel bir tarayıcı olarak adlandırılan “Mossiac” sistemi geliştirildi.

Fakat tüm bu çalışmalar, bilim adamlarının istediği hız ve bilgilerin sahip olduğu bilgi paylaşımını sağlamıyordu.Bu yüzden daha da yoğun çalışmaya başladılar. 

World Wide Web sisteminde bu çalışmaların bulundu ve 1990’ların sonuna doğru tüm dünyada yaygın biçimde kullanılmaya başlanan bir sistem oldu.

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun olmadığını varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. TAMAM Devamını okuyun.