Adet Gecikmesi Nedir?

Aralık 21, 2022 - 11:01
Aralık 21, 2022 - 11:50
 0  1
Adet Gecikmesi Nedir?

Adet görmeye yeni başlayan kadınlar iki yıldır adet görmedikleri için adet gecikmesi yaşayabilirler. Sorun devam ederse, bir doktora danışın. Sağlıklı bir kadında ortalama 28 günde 1 adet görülür. 28 günde bir adet gören kişide 7 güne kadar olan gecikme adet gecikmesi olarak tanımlanabilir.

Bu gecikmeler normal olduğu birkaç durum dışında başka bir sorunun da habercisi olabilir. Adet görmeye yeni başlayan gençlerde ilk 2 yıl kanama gecikmesi normal kabul edilir. Yılda 2-3 kez mevsim değişikliği ile kanama düzensizliği kabul edilir. Ergenlikten menopoza kadar her sağlıklı kadın 28 günde bir adet görür. Dişi üreme sistemi düzenli, aylık ve olası bir gebeliğe hazırlık olarak tanımlanır.

Menstrüasyon ergenlikten menopoza kadar devam eder

Sağlık sorunu olmayan her kadın; 21 ila 35 gün veya ortalama 28 gün boyunca günde 1 adet döngüsü (adet dönemi) yaşar. Bu döngünün dışındaki sapmalara (minimum 7 gün) adet gecikmesi denir. Adet süresi yaklaşık 2 ila 7 gündür. Hormonun vücuttaki uyumu adet dönemindeki düzeni şekillendiren en önemli faktördür.

Kişi hamile kaldığında kanama durur. Kanamanın 7 gün ve üzerinde kesilmesi adet gecikmesi olarak tanımlanır. Yılda 2-3 kez yaşanan düzensizlik normal kabul edilirken 3'ten fazla oluyorsa mutlaka bir hekime başvurulması ve nedeninin araştırılması önerilir. Ayrıca yoğun stres adet gecikmelerine neden olabilir.

Gecikme belirtileri ile doktora başvurduğunuzda size gebelik testi uygulayacaktır. Hamilelik oluşmazsa, adet gecikmesinin başka nedenleri akla gelir. Emzirmek vücuttaki hormonları değiştireceği için emzirme döneminde adet düzensizlikleri meydana gelebilir. Adet gecikmesi veya oluşumu hormonlarda meydana gelen uyaranlarla başlar. Doğum kontrol hapları gibi hormonal dengeyi bozan ilaçlar adet gecikmesine neden olabilir.

Tiroid hormonları ile birlikte adet düzensizliğine de neden olur.

Yumurtalıklarda oluşan polikistik over sendromu kistleri yumurtlamanın yapısını değiştirebilir. Bunlar gecikme belirtileri arasında sayılabilir. Gecikmiş kanama kadınlarda can sıkıcıdır. Herhangi bir hastalık veya sakatlık yoksa, gecikme belirtileri varsa dışarıdan olaya müdahale edilebilir.

Adet Gecikmesinin Belirtileri Nelerdir?

  • Karın ağrısı
  • Ağrı, Kramp
  • İshal ve şeker isteği
  • Anoreksiya
  • Aşırı Yeme Arzusu
  • Sindirim sistemi değişkenleri
  • Yorgunluk ve Baş Ağrısı
  • Hafif kanama veya akıntı
  • 16 yaşına kadar adet görmeme

İki düzenli adet görmemek ve altta yatan nedeni bilmemek; Göğüslerinizin 14 yaşına kadar büyümemesi veya kasık kıllarının gelişmemesi de belirtiler arasındadır. Gecikme belirtilerine eşlik eden ateş varsa vajinal enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Yaşanan belirtiler aslında adet dönemine girdiğinizin ancak başka nedenlerle kanamanızın olmadığının göstergesidir. Menstrüasyon yöntemlerine gitmek adetin yeniden düzenlenmesini sağlar.

Adet gecikmesi nasıl azaltılır?

Ağrı kesiciler kanamayı azaltabilir ve durdurabilir. Ağrı kesici alıyorsanız, bırakın. Hamilelik sırasında ağrı kesiciler düşüklere neden olabilir. Adet gecikmeleri geçemeyeceği için aspirin veya ağrı kesicilerin çok zararı olacaktır. Adet gecikmesini önlemek için neler yapılır ve balgam söktürücü yöntem nedir?

Adet söktürücü doktor reçetesi, balgam söktürücü özelliği olan bitkiler, "adaçayı, rezene, maydanoz, kekik, dereotu, atkuyruğu otu ve papatya" gibi çaylar. Kasları harekete geçiren metabolizma düzeni için hafif egzersizler yapın. Koşmaktan, mekik çekmekten, yürümekten ve en önemli stresten uzak sağlıklı bir yaşam. Konu hakkında emin olmak ve net bilgi almak için mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

BB Medya Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.