Windows Temp Klasörü Nasıl Temizlenir?

Windows geçici klasör temizleme ile performansınızı artırın ve disk alanınızı geri kazanın. Adımları izleyerek temp klasöründeki geçici dosyaları kolayca temizleyin ve bilgisayarınızın performansını iyileştirin.

Aralık 20, 2022 - 18:52
Haziran 26, 2023 - 05:33
 0  220
Windows Temp Klasörü Nasıl Temizlenir?

Durma noktasına gelen kararsız bilgisayarların temp klasörlerini kontrol ettiğimizde çıkan sonuca şaşırmıyoruz. Çünkü binlerce dosyanın biriktiği klasörlerle karşılaşabiliyoruz. Şimdi Windows geçici klasörünün nasıl temizleneceği ile ilgili sorunuzu netleştirmeye çalışalım. Windows sürümü ne olursa olsun, kurulumdan sonra kullanım süreci yavaşlamaya başlar. Bu yavaşlamanın en büyük nedenlerinden biri gereksiz ve geçici dosyaların klasör içinde aşırı birikmesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle sık sık program ekleyip kaldıran kullanıcılar için doluluk oranı daha yüksektir. Windows Temp klasörü, geçici dosyaların saklandığı bir dizindir ve zamanla bu dosyalar birikebilir, diskinizi doldurabilir ve bilgisayarınızın performansını etkileyebilir.

Windows'un geçici klasörü nasıl temizlenir veya silinir?

Geçici klasörü temizlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Başlat menüsünden "Çalıştır"ı açın ve "%temp%" yazın ve Enter'a basın.
  • Açılan pencerede Temp klasöründeki tüm dosyaları seçin ve Sil tuşuna basın.
  • Ardından "Çalıştır"ı tekrar açın ve "temp" yazın ve Enter'a basın.
  • Bu kez açılan pencerede dosyaları seçin ve Sil düğmesine basın.
  • Bilgisayarı yeniden başlatın.

Bu adımlar, Windows Temp klasöründeki gereksiz dosyaları temizleyerek disk alanını boşaltır ve bilgisayarınızın performansını artırır. Ancak, dikkatli olmalısınız ve sistem dosyalarını veya diğer klasörleri değil, yalnızca bu klasördeki dosyaları silmelisiniz.

Windows geçici klasörü nedir?

Windows'taki Temp klasörü, geçici olarak ihtiyaç duyulan dosyaları içeren klasördür. Ancak, bu dosyalar artık gerekmediğinde silinmez. Böylece gereksiz yer kaplar. Windows sürümlerindeki Temp klasörü, geçici olarak ihtiyaç duyulan dosyaları içeren bir klasördür. Bu dosyalara artık ihtiyaç duyulmasa bile silinmezler. Bilgisayarınızda gereksiz yer kaplayarak yavaşlamasına neden olur.

Temp klasörü nasıl açılır?

Windows aramasına veya Çalıştır'ı Başlat'a %temp% yazarak klasörü girin. Klasörü açmak için, Windows arama alanına %temp% yazın ve çıkan klasörü girin. Klasördeki belgeleri ve diğer klasörleri manuel olarak silebilirsiniz. Ancak, tüm dosyaların silinmeme olasılığı yüksektir. Windows, halihazırda kullanılan dosyaları silmenize izin vermiyor ve siz de onları silmek istemiyorsunuz.

Aslında, bilgisayar en son açıldığından beri süreçte oluşturulan dosyaların hiçbirini silmek istemiyoruz. Windows'u her gece kapatıp bir sonraki kullanışınızda tekrar açarsanız, her seferinde temiz bir Temp klasörüyle başlama fırsatınız olur. DOS tarzı bir toplu iş dosyası oluşturarak eski klasörü her önyüklemede temizleyebilirsiniz.

Bu klasörü tek tıklamayla temizlemek için New Notepad'i açın ve aşağıdaki iki satırı içine yapıştırın.

rd %temp% /s /q

md %temp%

Ardından save kısmında üstteki adres çubuğuna %AppData%MicrosoftWindowsStart MenuProgramsStartup yolunu yapıştırın ve dosyayı cleantemp.bat ismiyle kaydedin. Böylece Başlat Menüsünün Startup bölümünde her açılışta Temp klasörünü temizlemek için bir dosya oluşturulmuş olacak ve dert etmenize gerek kalmayacak.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Bilgi paylaşım platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler ve sosyal haberlerin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel haberlere de yer vermektedir.