Windows Temp Klasörü Temizleme

Kararsız hale gelen bilgisayarın, temp klasörünü kontrol ettiğimizde, karşımıza çıkan sonuca şaşırmıyoruz.

Windows Temp Klasörü Temizleme

Windows’un, tüm sürümlerinde bulunan temp klasörü nasıl temizlenir veya silinir? Kararsız, hatta durma noktasına gelen bilgisayarların, temp klasörlerini kontrol ettiğimizde karşımıza çıkan sonuçlara çokta şaşırmıyoruz. Çünkü, binlerce dosya birikmiş klasörler ile karşılaşabiliyoruz. Windows temp klasörü nasıl temizlenir sorunuza, açıklık getirmeye çalışalım.

Windows’un, hangi sürümünü kullanırsak, kurulumundan sonraki kullanım süresinde yavaşlamaya başlar. Bu yavaşlamanın, en büyük sebeplerinden bir tanesi, TEMP klasöründe aşırı sayıda biriken ve geçici kullanılan, gereksiz dosyaların çok olmasından kaynaklanmaktadır.

Özellikle, program ekle kaldır işlemini sık yapan kullanıcıların, doluluk oranı daha fazladır.

Windows Temp Klasörü, Nasıl Temizlenir?

Windows’ta bulunan Temp klasörü, geçici olarak ihtiyaç duyulan dosyaları içeren klasördür.

Ancak bu dosyalar, ihtiyaç ortadan kalktığında silinmez. Bu yüzden, gereksiz bir şekilde yer kaplar. Windows sürümlerinde bulunan Temp klasörü, geçici olarak ihtiyaç duyulan dosyaları barındıran bir klasördür, bu dosyaların gereksinimi ortadan kalksa bile silinmez. Bu yüzden, gereksiz bir şekilde bilgisayarınızda yer kaplayarak, bilgisayarın yavaşlamasına neden olur.

Temp klasörünü açmak için;

Windows’un arama kısmına veya Başlat Çalıştır kısmına %temp% yazın ve çıkan klasöre girin.

Temp klasörünü açmak için Windows’un arama kısmına %temp% yazın ve çıkan klasöre girin. Klasördeki belgeleri ve diğer klasörleri manuel olarak silebilirsiniz.

Ancak, tüm dosyaların silinmeme ihtimali yüksektir. Windows hali hazırda kullanılan dosyaları silmenize izin vermez. Onları silmek de istemeyiz. Hatta bilgisayarın son açıldığından bu yana geçen süreçte oluşan dosyaların hiçbirini silmek istemeyiz. Windows’u her gece kapatıp, sonraki kullanımda geri açıyorsanız, her açılışı temiz bir Temp klasörüyle yapma imkanınız var.

DOS tarzı bir batch dosyası oluşturarak, her açılışta eski klasörün temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Temp klasörünü, bir tıkla temizlemek için; Yeni Not Defteri açıp alttaki iki satırı içine yapıştırın:

rd %temp% /s /q
md %temp%

Ardından, kaydet kısmında üstteki adres çubuğuna %AppData%MicrosoftWindowsStart MenuProgramsStartup yolunu yapıştırın ve dosyayı cleantemp.bat ismiyle kaydedin.

Böylece, Başlat Menü’sünün Başlangıç bölümünde, her açılışta Temp klasörünü temizleyecek, bir dosyanız oluşur ve bir daha Temp klasörünü dert etmeniz gerekmez.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0