Kemik Erimesi (Osteoporoz) Nedir?

Aralık 22, 2022 - 12:04
Aralık 22, 2022 - 12:13
 0  1
Kemik Erimesi (Osteoporoz) Nedir?

Osteoporoz olarak da bilinen osteoporoz, kemikteki mineral yoğunluğunun azalması sonucu kemiklerin zayıflaması ve kırılgan hale gelmesidir. Osteoporozun ilk belirtisi genellikle sırt ağrısıdır.

Vücutta iki tip kemik vardır. Bunlar kortikal ve trabeküler kemiklerdir. Trabeküler kemik, kortikal kemikten daha küçüktür. Kemik uçlarında ve omurgada bulunur. Ayrıca kemik yapım ve yıkım hızı daha yüksektir. Kırılgan kemikler trabeküler kemiktir. Erime en çok omurlarda, kalça kemiğinde veya bileklerde görülür. Diğer kemiklerde de görülebilir. Sonuç olarak, boy kısalığına bağlı olarak hayati kırıklar meydana gelebilir.

Menopoz döneminde kemik erimesi artar

Bu artış ne kadar yüksek olursa, yaşamın ilerleyen dönemlerinde kemik kırılma olasılığı o kadar yüksek olur. Çünkü buradaki hızlı kayıp menopoz başladıktan sonra 15 yıla kadar devam eder ve sonrasında kayıp azalır. Bu nedenle ara dönemdeki kayıp önemlidir. Bununla minimum hasarla başa çıkmak, gelecekteki kemik kırıklarını önlemek için çok önemlidir.

Osteoporoz nedir ve erimenin belirtileri nelerdir?

Kemik erimesi, 'kemiğin gözenekli hale gelmesi' olarak ifade edilebilir.

Kemikler 30 yaş civarında güçlenir ve daha sonra yoğunluğunu kaybetmeye başlar. 50 yaş ve üzerindeki kadınların yarısı, yaşamları boyunca erimeye bağlı bir kırık yaşayacaktır. Kemiklerinizin eridiğini fark etmeyebilirsiniz. Bu, vücut duruşunuzda bir kırılma veya belirgin bir değişiklik yaşadığınızda olabilir. Omurlardaki değişikliklerden kaynaklanan sırt ağrısı, osteoporozun ilk belirtisi olabilir.

Osteoporozun (kemik kaybı) başlıca belirtileri

  • Boy kısalması
  • Kalça kemiğinin kırılması
  • Bel ve sırt bölgelerinde ağrı
  • Omurga ve kaburga kırıkları
  • Arka alanda kambur
  • Omuzların yuvarlanması
  • Bilek kırıkları

Kemik Rezorpsiyonunda Kırık Oluşumu

Kemik kaybı her yıl 1,5 milyon kırığa neden olur. Vertebral kompresyon kırıkları en sık görülen tiptir. Omurlarda meydana gelen çok küçük kırıklar sonucunda vertebral çökme meydana gelebilir. Bu nedenle omurganın şekli değişebilir. Kalça kırıkları uzun süreli hareket sorunlarına neden olabilir ve ölüm riskini artırabilir. El bileği, pelvis veya diğer kemiklerin kırıkları yaygındır. Doğru veya dengeli beslenme, sağlıklı yaşam ve yaşlılık açısından önemlidir. Asitli içecek yiyeceklerinden uzak durulmalı, ayrıca yetersiz beslenmeye ve erimeye neden olan asitli içeceklerden kaçınılmalıdır. Önemli faktörlerden biri yetersiz güneş ışığı yani yeterli D vitamini alamamaktır.

Bol C ve D vitamini ile hareketli bir yaşam

Aynı zamanda sedanter yaşam tarzı kalsiyum, magnezyum, potasyum, C vitamini - A - B6 - B12 eksiklikleri; Yetersiz çinko, folik asit alımı, stres, insülin direnci ve artan ilaç kullanımı erimeye neden olur. Osteoporoz ilk aşamada herhangi bir şikayete neden olmadığı için sinsi bir seyir gösterir. İlerledikçe doku zayıflar ve kırılmalar meydana gelir, bu da omurganın çökmesine neden olarak boy kısalığına, kamburluğa ve kemiklerde ağrılara neden olur. Günümüzde asitli içeceklerin yanı sıra; Yetersiz güneş ışığı, sinsi büyümeye, yetersiz beslenmeye ve tüy dökmeye neden olan en önemli faktörlerden biridir. Yeterli D vitamini alamamak demektir.

Aynı zamanda hareketsiz yaşam, yetersiz çinko alımı, bazı vitamin ve folik asit eksikliği; stres, insülin direnci ve artan ilaç kullanımı kemiklerin en büyük düşmanlarıdır.

Kemik erimesi kaç yaşında başlar?

Osteoporozun en yaygın şekli olan "primer osteoporoz" genellikle 45 yaşından sonra başlar ve hem erkeklerde hem de kadınlarda görülme sıklığı yaşla birlikte artar. 50 yaşından sonra her üç kadından birine osteoporoz teşhisi konmaktadır. Nadiren genç yaşta osteoporoz görülebilir.

Erken osteoporozun nedenleri:

Çocukluk çağında kronik hastalıklar, ilaçlar ve yetersiz beslenme nedeniyle hareketsiz bir yaşam nedeniyle kemik kütlesinin azaldığı durumlarda daha genç yaşlarda osteoporoz ile karşılaşılabilir.

Kemik erimesi (Osteoporoz) genellikle kimlerde görülür?

Osteoporoz, kadınlarda daha az kemik kütlesine sahip oldukları için erkeklerden daha yaygındır. Ayrıca östrojen hormonu menopoza kadar osteoporoza karşı koruyucudur. Bu nedenle, menopozdan sonra kadınlarda osteoporoz yaygındır. Kemik erimesi, kısa boylu, zayıf kişilerde, iri ve kilolu kişilere göre daha sık görülür. Ayrıca açık tenli ve beyaz tenli kişilerde daha sık görülür.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

BB Medya Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.