Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Ramazan bayramı, 2022 yılında hangi tarihlerde kutlanacak? Bayram tatili, kaç gün olacak? İşte detaylar...

Ramazan Bayramı Ne Zaman?

İslam alemi için önemli olan ve Ramazan ayının sonunda gelen şeker bayramı, insanlar tarafından sevinçle karşılanır. Bu özel günü karşılaşmaya hazırlananlar 2022 yılında bayramın hangi güne rastgeldiğini merak ediyor.

Bayram Arefesi 1 Mayıs 2022.

Bu bayramda, tatil süresi 3 gündür. 9 gün olma konusu henüz belli değil. 2022 yılında, 1 Mayıs Pazar gününe rastlayan arefe günü sonrası 2,3 ve 4 Mayıs günleri tam gün tatildir. 

Ramazan bayramı 2022 yılında ne zaman? İşte bayram tarihleri;

Diyanetin Takvimine Göre; Ramazan Bayramı Tarihleri;

  1. Ramazan Bayramı 1. Gün 2 Mayıs 2022 Pazartesi.
  2. Ramazan Bayramı 2. Gün 3 Mayıs 2021 Salı.
  3. Ramazan Bayramı 3. Gün 4 Mayıs 2021 Çarşamba.

Hicri takvimde belirlenen dini bayramlar, her yıl miladi takvime göre 11 gün önce kutlanır.

Bayramın Önemi Nedir?

Her yıl kutlanan, iki önemli dini bayramdan biri olan ramazan bayramı, Ramazan ayının bitimine denk gelir. Ramazan ayının bitimini kutlamak, bir ay boyunca oruç tutanları ödüllendirmek amacıyla kutlanır. Ramazan Bayramında bayramlaşmak, sevdiklerimizle birlikte vakit geçirmek bu günün, anlam ve önemi paylaşmak gerekir. Manevi duygularını pekiştiren Müslüman alemi bayramı sevinçle kutlamaktadır.

Bayramın Tarihçesi Nedir?

Hicret'in ikinci yılından sonra kutlanmaya başlandı. Bayramda yapılması gereken tüm törenler ve ibadetler Muhammed tarafından düzenlendi. İlk işlemler de onun tarafından yapıldı. Bayram, Ramazanın sonunda kutlandığı için aynı isimle anılır. Ramazan kelimesi Arapça sözcük olan ramaḍ (kuru sıcak) kökünden gelir. Nedeni muhtemelen orucu ibadeti ilk uygulanmaya başlandığında yaz aylarına tekabül ediyor olmasıdır.

Şeker Bayramı: Bayramın Osmanlı dönemindeki adı olan "Iyd-ı Fıtır" isminden Türkçe'leştirilmiştir Iyd bayram demektir. Fıtır ise fıtır sadakası ya da fitre olarak bilinen oruç tutamayacak durumdaki Müslümanların verdiği sadakadır. Şükür sadakası olarak bilinir. Teoriye göre "şükür" kelimesi zamanla "şeker"e dönüşmüştür. Başka teoriye göre ise şeker bayramı adı hurma ya da şekerleme yeme geleneğine dayanır.

Arefe Günü Nedir?

Arefe herhangi dinî bayramdan bir önceki gündür. Arefe günü aslen hicrî kâmerî Zilhicce ayının 9. günüdür ve bugün Kurban Bayramından önceki terviye gününden sonraki gündür. Zamanla bu şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Arefe bir şeyden önceki gün anlamında kullanılır. Müslümanlar bayram süresince eş dost akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar.

Ramazan Ayı ve Bayram Kutlamaları Nasıl Yapılır?

Bayram, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun sonunu ifade eder. Bayramın ilk günü, aynı zamanda Şevval ayının birinci günüdür ve bu günde oruç tutulmaz. Bayramın ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Bayram namazını genellikle erkekler kılar.

Bayram namazından sonra ise hutbe okunur. Bayram boyunca müslümanlar eş, dost ve akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar. Bu ziyaretler esnasında kolonya, tatlı ve şekerlemeler ikram edilir. Bayramda, bakımlı ve temiz olmak adettendir. Herkes, en yeni kıyafetleri giymeye çalışır. Bayramda, ailelerin bütçesi elverdiğince çocuklara yeni kıyafetler alınır.

Bazı büyükler, ellerini öpen çocuklara, hediye veya harçlık verirler. Çocuklar, ufak gruplar halinde kapı kapı dolaşarak şekerleme toplarlar. Müslümanlar, zekât görevini bu bayramda yerine getirirler.

Bayramınız mübarek olsun. 2022 Yılı Kurban Bayramı Ne Zaman Tıklayın.

Bu Yazıya, Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0