Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Ramazan Bayramı Ne Zaman?

İslam alemi için önemli olan Ramazan ayının sonunda gelen şeker bayramı Müslümanlar tarafından sevinçle yaşanır. Bu özel günü karşılaşmaya hazırlananlar 2021 yılında bayramın hangi güne denk geldiğini merak ediyor. Ramazan Bayramı Arefesi 12 Mayıs 2021.

2021 yılında 12 Mayıs 2021 Çarşamba gününe rastlayan arife yarım gün takip eden 13 14 15 Mayıs günleri ise tam gün tatil. 3.5 günlük tatil süresi var. Ramazan bayramı 2021 yılında ne zaman? Ramazan ayı yaklaştıkça Ramazan bayramı kaç gün olduğu merak ediliyor.

İşte Diyanetin takvimine göre bayram tarihleri:

  1. Ramazan Bayramı 1. Gün 13 Mayıs 2021 Perşembe.
  2. Ramazan Bayramı 2. Gün 14 Mayıs 2021 Cuma.
  3. Ramazan Bayramı 3. Gün 15 Mayıs 2021 Cumartesi.

Hicri takvimde belirlenen Bayram her yıl miladi takvime göre 11 gün önce kutlanıyor.

Bayramın Önemi Nedir?

Her yıl kutlanan iki önemli dini bayramdan biri olan Ramazan bayramı Ramazan ayının bitimine denk gelmektedir. Ramazan ayının bitimini kutlamak ve ramazan ayı boyunca oruç tutanları bir nevi ödüllendirmek amacıyla Ramazan Bayramı kutlanmaktadır. Ramazan Bayramında bayramlaşmak, sevdiklerimizle birlikte vakit geçirmek bu günün, anlam ve önemi paylaşmak gerekir. Manevi duygularını pekiştiren Müslüman alemi bu günü sevinçle kutlamaktadır.

Bayramın Tarihçesi Nedir?

Hicret’in ikinci yılından sonra kutlanmaya başlandı. Bayramda yapılması gereken tüm törenler ve ibadetler Muhammed tarafından düzenlendi. İlk işlemler de onun tarafından yapıldı. Bayram, Ramazan ayının sonunda kutlandığı için aynı isimle anılır.

Ramazan kelimesi Arapça sözcük olan ramaḍ (kuru sıcak) kökünden gelir. Nedeni muhtemelen orucu ibadeti ilk uygulanmaya başlandığında yaz aylarına tekabül ediyor olmasıdır. Şeker Bayramı: Bayramın Osmanlı dönemindeki adı olan “Iyd-ı Fıtır” isminden Türkçe’leştirilmiştir Iyd bayram demektir. Fıtır ise fıtır sadakası ya da fitre olarak bilinen oruç tutamayacak durumdaki Müslümanların verdiği sadakadır. Şükür sadakası olarak bilinir. Teoriye göre “şükür” kelimesi zamanla “şeker”e dönüşmüştür. Başka teoriye göre ise şeker bayramı adı hurma ya da şekerleme yeme geleneğine dayanır.

Arefe Günü Nedir?

Arefe herhangi dinî bayramdan bir önceki gündür. Arefe günü aslen hicrî kâmerî Zilhicce ayının 9. günüdür ve bugün Kurban Bayramından önceki terviye gününden sonraki gündür. Zamanla bu şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Arefe bir şeyden önceki gün anlamında kullanılır. Müslümanlar bayram süresince eş dost akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar.

Ramazan Ayı ve Bayram Kutlamaları

Ramazan Bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder. Bayramın ilk günü aynı zamanda Şevval ayının birinci günüdür ve bu günde oruç tutulmaz. Bayramın ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Bayram namazını genellikle erkekler kılar.

Bayram namazından sonra ise hutbe okunur. Bayram boyunca müslümanlar eş, dost, akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar. Bu ziyaretler esnasında genellikle kolonya, tatlı ve şekerlemeler ikram edilir. Bayramda bakımlı ve temiz olmak adettendir. Herkes en yeni kıyafetlerini giymeye çalışır. Bayramda ailelerin bütçesi elverdiğince çocuklara yeni kıyafetler alınır.

Bazı büyükler ellerini öpen çocuklara hediye veya harçlık verirler. Çocuklar ufak gruplar halinde kapı kapı dolaşarak şekerleme toplarlar. Müslümanlar zekât görevini bu bayramda yerine getirirler.

Bayramınız mübarek olsun. 2021 yılında Kurban Bayramı ne zaman tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.