Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Ramazan Bayramı Ne Zaman?

2021 yılında Ramazan Bayramı ne zaman? Bayramı karşılaşmaya hazırlananlar bu sene hangi güne denk geldiğini merak ediyor. İslam alemi için önemli olan ve Ramazan ayının sonunda gelen şeker bayramı (Ramazan Bayramı) Müslümanlar tarafından sevinçle yaşanır. Ramazan ayı yaklaştıkça Ramazan Bayramının kaç gün olduğu merak ediliyor. Diyanete göre bayram tarihleri

12 Nisan 2021 Ramazan Bayramı Arefesi

2021 yılında 12 Mayıs Çarşamba gününe rastlayan Ramazan Bayramı arifesi yarım gün, takip eden 13, 14, 15 Mayıs günleri ise tam gün tatil. 3,5 günlük bir tatil süresi var.

  • 13 Nisan 2021 Perşembe- 1. Bayram Günü
  • 14 Nisan 2021 Cuma – 2. Bayram Günü
  • 15 Nisan 2021 Cumartesi – 3. Bayram Günü,

Hicri takvime göre belirlenen Razaman Bayramı her sene miladi takvime göre 11 gün önce kutlanıyor.

Bayramın Tarihçesi

Hicret’in ikinci yılından sonra kutlanmaya başlandı. Bu bayramda yapılması gereken tüm törenler ve ibadetler Muhammed tarafından düzenlendi. İlk ramazan bayramıyla ilgili işlemler de onun tarafından yapıldı. Bayram, Ramazan ayının sonunda kutlandığı için bu isimle anılır.

Ramazan kelimesi Arapça bir sözcük olan ramaḍ (‘kuru sıcak’) kökünden gelir. Nedeni muhtemelen Ramazan orucu ibadeti ilk uygulanmaya başlandığında yaz aylarına tekabül ediyor olmasıdır.

Şeker Bayramı: Bayramın Osmanlı dönemindeki adı olan “Iyd-ı Fıtır” isminden Türkçeleştirilmişidir. Iyd bayram demektir. Fıtır ise fıtır sadakası ya da fitre olarak bilinen oruç tutamayacak durumdaki Müslümanların verdiği sadakadır. Şükür sadakası olarak da bilinir.

Bir teoriye göre bu “şükür” kelimesi zamanla “şeker”e dönüşmüştür. Bir başka teoriye göre ise Şeker Bayramı adı, Ramazan Bayramında hurma ve şekerleme yeme geleneğine dayanır.

Arefe Günü Nedir?

Arefe, herhangi dinî bayramdan bir önceki gün. Arefe günü aslen hicrî kâmerî Zilhicce ayının 9. günüdür ve bu gün Kurban Bayramı‘ndan önceki, terviye gününden sonraki gündür. Zamanla Ramazan Bayramı için kullanılmaya başlanmıştır. Arefe, bir şeyden önceki gün anlamında kullanılır.

Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder. Bayramın ilk günü aynı zamanda Şevval ayının birinci günüdür ve bu günde oruç tutulmaz. Bayram boyunca müslümanlar eş, dost, akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar.

Bayramınız Şimdiden Mübarek Olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.