Çocuklar İçin En Güzel 10 Kitap Seçkisi

Kitap okumak belli bir yaşa gelmiş her çocuk için edinilmesi gereken bir alışkanlıktır. Çocukların beğenisini kazanan kitaplar bu alışkanlığın edinilmesinde büyük rol oynuyor. Bu yazımızda çocuklar için en güzel 10 kitaptan oluşan küçük bir seçki hazırladık.

Ekim 19, 2023 - 09:23
Ekim 19, 2023 - 09:24
 0  31
Çocuklar İçin En Güzel 10 Kitap Seçkisi

Kitap okumak belli bir yaşa gelmiş her çocuk için edinilmesi gereken bir alışkanlıktır. Ancak her kitap çocukların okuması için uygun olmuyor. Bu sebeple onların anlayacağı şekilde yazılmış güzel çocuk kitapları bu alışkanlığın edinilmesinde büyük rol oynuyor. Bunların hangi kitaplar olduğu ise merak konusu. Bu yazımızda çocuklar için en güzel 10 kitaptan oluşan küçük bir seçki hazırladık.

Alice Harikalar Diyarında

Lewis Carroll’ın en ünlü eseri Alice Harikalar Diyarında, Alice adlı küçük bir kızın hikayesini anlatır. Alice bir gün kendini fantastik bir evrenin içinde bulur. Bu evrende tuhaf karakterlerle karşılaşır ve maceradan maceraya koşar. Aynı zamanda da birçok konuyu sorgular. Çocuklara eğlenceli ve farklı bir deneyim sunan bu kitap her çocuğun mutlaka okuması gereken çocuk kitapları arasında yer almakta. 

Peter Pan

Klasikleşmiş çocuk kitaplarından Peter Pan, James Matthew Barrie tarafından yazılan dünyaca ünlü bir çocuk romanı. Peter Pan ve arkadaşı Tinker Bell, Darling’lerin penceresinden içeri girdikten sonra bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Üç kardeşin Peter Pan’la Neverland adındaki rüyalar aleminde macera dolu yolculuklarını anlatan bu kitap, çocukların hayal dünyalarını zenginleştiriyor. En güzel çocuk kitapları arasında yer alan Peter Pan bugüne kadar birçok kez sinema ve tiyatroya uyarlandı. 

Heidi

Johanna Spyri’nin yazdığı Heidi kitabı 5 yaşlarında bir kız çocuğunun öyküsünü anlatıyor. Heidi adındaki bu çocuk, köy hayatını ve doğayı çok seviyor. Ancak bir gün kendisi ne kadar istemese de şehre götürülüyor. Kitapta Heidi’nin ve arkadaşları Peter ile Clara’nın yaşadıkları üzerinden dostluğun ve iyiliğin önemine dikkat çekiliyor. Uzun yıllardır en çok satan çocuk kitaplarından biri olan bu kitabı çocuğunuz mutlaka okumalı. 

Küçük Prens

Ülkemizde en çok satan çocuk kitapları listesinde uzun yıllardır yerini koruyan Küçük Prens de çocuğunuzun mutlaka okuması gereken kitaplardan biri. Kitapta, çölün ortasına zorunlu iniş yapan bir pilotun orada tanıştığı fantastik karakterle duygu ve anlam dolu ilişkisi anlatılmakta. Pilotun tanıştığı Küçük Prens adındaki bu karakter ona farklı bir gezegenden geldiğini söyler. Böylelikle bu zor dönemde pilota arkadaşlık eder ve ziyaret ettiği gezegenler hakkında ona çeşitli hikayeler anlatır. 

Usta yazar Antoine de Saint-Exupery’nin eşsiz anlatımı ve çizimleriyle süslediği bu kitap birçok bakımdan önemli. Özellikle çocukların hislerinin hassaslığı ve yetişkinlerin buna dikkat etmesi gerektiği konusunda oldukça yol gösterici. Üstelik Küçük Prens’in yetişkinlerin dünyasına bakış açısı çocuklar için olduğu kadar büyükler için de oldukça ilgi çekici.

Alaaddin’in Sihirli Lambası

En popüler çocuk kitaplarından biri olan Alaaddin’in Sihirli Lambası, aslında Binbir Gece Masalları’nın en bilinen hikayesidir. Bu hikayede Alaaddin adında bir çocuk, bir kuyuda her dileğini gerçekleştiren sihirli bir lamba bulur. Büyük bir güce sahip bu sihirli lamba Alaaddin’in hayatını baştan sona değiştirir. Öteden beri birçok filme konu olan ve ayrıca defalarca tiyatroya uyarlanan bu kitap da çocuklara keyifli bir okuma deneyimi sunuyor.

Oliver Twist

İngiliz edebiyatının usta isimlerinden Charles Dickens tarafından yazılan Oliver Twist, çocuk kitapları arasında klasikleşmiş eserlerden biridir. Uzun yıllardır dünya genelinde en çok beğenilen çocuk kitapları arasında yer almakta. Kitapta, yetimhanede doğan Oliver Twist adında bir çocuğun zorlu hayat hikayesi anlatılmakta. Oliver Twist’in hikayesi aynı zamanda da dürüstlüğün, mücadelenin ve azmin önemine vurgu yapıyor. Çocuğunuza bu değerleri kazandıracak güzel bir kitap arıyorsanız bu kitabı özellikle tavsiye ederiz. 

Küçük Cadı

Aslı Der’in imzasını taşıyan Küçük Cadı serisi, son yılların en beğenilen çocuk kitapları arasında yer almakta. Masallar Ülkesi’nden gelen Şeroks’un fantastik serüvenini anlatan bu seri 8-12 yaş için uygun. Macerası esnasında hayat hakkında yepyeni deneyimler edinen Şeroks, Masallar Ülkesi’ne geri dönmeye çalışır. Fakat bu süreçte yeni dostlar edinir ve böylelikle hayatı farklı bir gözle görmeye başlar. Son yılların en çok satan çocuk kitaplarından biri olan Küçük Cadı, heyecanlı anlatımıyla minik okurlar tarafından çok beğenilmekte. 

Dedemin Bakkalı

Şermin Yaşar’ın kaleminden çıkan Dedemin Bakkalı da son yılların en çok satan çocuk kitapları arasında yer almakta. 8 yaşındaki Şebnem’in hikayesini anlatan bu kitap, çocuklara farklı deneyimler kazandırmakta. Dedesinin bakkalında çıraklık yapan Şebnem yeni şeyler üretmek ister. Ancak bunu bir türlü başaramaz. Kitabın mesajı ise insanlara yardım etmenin ve hayallerden vazgeçmemenin ne kadar önemli olduğudur. Dedemin Bakkalı, son zamanlarda en çok beğenilen çocuk kitapları arasında farklı bir yere sahip. 

Pollyanna

Eleanor H. Porter tarafından yazılan Pollyanna dünya çocuk kitabı klasiklerinden biri. Bu özelliğiyle dünya genelinde en çok okunan çocuk romanlarından biri. Kitapta ana kahraman, Pollyanna adında 10 yaşında bir kız çocuğudur. Başına gelen tüm olumsuzluklara rağmen her zaman güçlü kalmaya çalışıyor. Pollyanna’nın mutluluk oyunu böylelikle tüm kasabaya yayılıyor. Kitap çocuklara ne olursa olsun erdemli düşüncelerin ve iyi niyetin her şeyi aşacağını öğütlüyor. Bu özelliği sayesinde dünya çocuk klasikleri arasında özel bir öneme sahip. 

Zaman Makinesi

H. G. Wells tarafından yazılan Zaman Makinesi kitabı, zamanda yolculuk yapan bir bilim adamını anlatıyor. Kitabın en dikkat çeken özelliği ise zaman makinesi terimini kullanan ilk kitap olmasıdır. Nitekim bu özelliği sayesinde bilim kurgu kitapları arasında özel bir öneme sahip. Geleceğin dünyasında Eloi denen canlılar insanların yerini almıştır. Oysa saldırgan Marlocklar tüm yaşamı tehdit etmektedir. Fantastik kurgusuyla çocuklara farklı bir okuma deneyimi sunan bu kitabı da çocuğunuz keyifle okuyacaktır. 

Yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Son yıllarda artan kitap fiyatları, okurları ucuz kitap kanallarını araştırmak durumunda bırakıyor. Çocukların okumaya ilgisini kaybetmemeleri için istedikleri kitaplara erişimleri önemli. Fakat artan fiyatlar da ciddi bir sorun. Perakendeye oranla online satış kanalları bu konuda daha uygun seçeneklere sahip. Ucuz kitap denildiğinde akla ilk gelen online satış kanallarından biri olan alternatifkitap.com sitesinde çocuk kitapları ve diğer tüm kitapları en uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE EXENONLINE olarak sektördeki bilgi birikimimizi müşterilerimizin benzersiz ihtiyaçlarına uygun üstün kaliteli çözümler üreterek sunuyoruz.