Kuruyemiş Nasıl Saklanır?

Farklı lezzetlere ve besin değerlerine sahip kuruyemişler doğru şekilde saklandığında uzun süre taze kalır. Yanlış saklama koşulları ise ürünlerin kısa sürede bayatlamasına yol açar. Peki bunları merak ediyor musunuz? 

Ocak 3, 2024 - 11:35
Şubat 7, 2024 - 14:45
 0  14
Kuruyemiş Nasıl Saklanır?

Farklı lezzetlere ve besin değerlerine sahip kuruyemişler doğru şekilde saklandığında uzun süre taze kalır. Yanlış saklama koşulları ise ürünlerin kısa sürede bayatlamasına yol açar. Her konuda olduğu gibi kuruyemiş saklamanın da kendine özgü bazı püf noktaları var. Peki bunları merak ediyor musunuz? 

Cam Kavanozlar

Kuruyemiş saklamak için en uygun araçların başında cam kavanozlar geliyor. Bu kavanozların en önemli özelliği, içindekileri nemden uzak tutmasıdır. Nitekim nem nedeniyle kuruyemişler kısa sürede bayatlar. En dayanıklı kuruyemiş çeşitleri bile neme uzun süre dayanamaz. Bu yüzden evde veya işyerinizde kuruyemiş saklamak için öncelikle cam kavanozları tercih etmelisiniz. 

Hava Geçirmez Kaplar 

Kuruyemişleri cam kavanozda saklamak kadar havayla temasını da kesmek gerekir. Aksi durumda havayla etkileşim devam eder ve bu da kuruyemişlerin bayatlaması sorununa yol açar. Hava geçirmez kaplar tüm kuruyemiş çeşitleri için ideal bir saklama aracıdır. Piyasada kolayca bulabileceğiniz bu araçlar sayesinde ürünleri daha uzun süre taze ve lezzetli tutmanız mümkün.

Hava geçirmez kaplar söz konusu olduğunda vakumlu cam kavanozlar bu konuda en iyi seçimlerden biridir. Özel vakum sistemi sayesinde bu ürünler hem içerideki havayı boşaltır. Hem de dış ortamla hava akışını keser. Bu sayede kuruyemişlerin uzun süre taze kalmasını sağlar. Ancak tabii ki bu kavanozları nerede sakladığınız da önemli. Daha uzun süreli bir tazelik için kavanozları güneş ışığından uzak tutmalısınız. 

Güneş Işığından Koruma 

Kuruyemişler için nem kadar güneş ışığı da zararlı bir etkendir. Yoğun güneş ışığına maruz kalan kuruyemiş çeşitleri daha kısa sürede bayatlar. Ürünlerin kalitesini bozan güneş ışığı aynı zamanda da besin değerini düşürür. Ki bu durum ilk işaretlerini ürünün lezzet kaybıyla verir. Dolayısıyla satın aldığınız ürünleri hiçbir zaman güneş alan bir ortamda bırakmamalısınız. 

Paketli Ürünleri Saklama 

Satın aldığınız çiğ kuruyemiş çeşitlerinin aslında kendi paketi ideal bir koruyucudur. Pakette herhangi bir aşınma veya delinme olmadıkça ürünü oda sıcaklığında ve tavsiye edilen son tüketim tarihine kadar saklayabilirsiniz. Dolayısıyla satın aldığınız ürünü tüketinceye kadar paketini açmadan saklamak da bu bağlamda iyi bir yöntemdir. Böylelikle ürünü farklı bir saklama kabına gerek duymadan daha uzun süre taze tutmanız mümkün. 

Çıtçıtlı Poşetler 

İşyerinde kuruyemiş tüketmeyi tercih ediyorsanız paketini açtığınız kuruyemişleri saklamak için çıtçıtlı poşetleri kullanabilirsiniz. Cam kavanozlara oranla çıtçıtlı poşetler bu tür durumlarda daha pratik çözümler sunar. Ürünün hava almasını engelleyen bu poşetleri de farklı satış noktalarından kolayca temin edebilirsiniz. 

Buzdolabında Kuruyemiş Saklama 

Aslına bakarsanız kuruyemişleri saklamak için buzdolabı iyi bir ortam değildir. Çünkü buzdolabının içindeki nem kuruyemişlerin bayatlamasına neden olur. Fakat kuruyemişi uzun süre tüketmeyecekseniz oda sıcaklığında saklamanız da iyi bir seçim değildir. Bu tür durumlarda kuruyemişi bir buzdolabı poşetinin içine koyup içindeki havayı alarak ağzını iyice kapatın. Ardından hava geçirmeyen bir kapla buzdolabında saklayabilirsiniz. 

Derin Dondurucuda Kuruyemiş Saklama 

Buzdolabında saklama yönteminde olduğu gibi derin dondurucuda saklama yöntemi de aslında pek tavsiye edilmez. Fakat uzun süre tüketmeyeceğiniz kuruyemişler için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Nitekim 2 ay ve daha uzun süre tüketmeyi düşünmediğiniz ürünleri buzdolabı yerine derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Ancak tabii ki ürünü çözdükten sonra tekrar derin dondurucuya kaldırmamalısınız. 

En Taze Kuruyemiş Çeşitleri kuruyemissarayi.com'da! 

Kuruyemiş çeşitlerine ulaşmak için farklı pek çok kanal mevcut. Bunlar arasında online satış kanalları her lokasyona hizmet verdiği için büyük bir kolaylık sağlamakta. Bu kanallardan biri olan Kuruyemiş Sarayı, en taze kuruyemiş çeşitlerine ulaşmanızı sağlıyor. Online satış sitesi kuruyemissarayi.com adresinde en taze kuruyemişlere en uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE EXENONLINE olarak sektördeki bilgi birikimimizi müşterilerimizin benzersiz ihtiyaçlarına uygun üstün kaliteli çözümler üreterek sunuyoruz.