Koltuk Altı Aşırı Terleme

Koltuk Altı Aşırı Terleme

Koltuk altı aşırı terleme neden olur? Terleme (hidrozis) vücudun bulunduğu ortamla arasındaki ısı değişimini sağlayan fizyolojik bir mekanizmadır. Vücudumuzdaki ter bezleri, sempatik sinir sistemi denilen ve irade dışı çalışan bir mekanizma tarafından kontrol edilmektedir.

Koltuk Altı Aşırı Terleme, Hiperhidrozis Nedir?

Vücudumuzda bulunan milyonlarca ter bezinin bir kısmı da koltuk altındadır, bu doğal bir durumdur. Ancak, diğer vücut bölgelerindeki ter gibi buharlaşıp uçamadığı için sorun olmaktadır. Bazı kişilerde ise hiperhidroz denilen aşırı terleme durumu vardır. Aşırı terlemek, tüm vücutta veya bazı bölgelerde olabilir. Tüm vücutta görülebilen bu durum, mutlaka bir hastalıkla ilişkili olmak zorunda değildir.

Bazı insanlar diğerlerine göre daha fazla terlerler. Örneğin fazla kilolu olanlar normal aktiviteleri için bile, normal kilolulara göre daha fazla efor harcar ve daha fazla terlerler.

Bu durum bazı ilaçlardan da kaynaklanabilir. Bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkabilir; (tiroid bezinin fazla çalışması, bazı enfeksiyonlar, bazı kanser hastalıkları, bazı tür romatizmal hastalıklar, menapoz, şeker hastalığı gibi).

Bölgesel aşırı terleme ise, (hiperhidrozis) sempatik sinir sisteminin aşırı çalışması ile meydana gelmektedir. Genellikle ellerde, koltuk altlarında, yüzde ve ayaklarda aşırı terleme şeklinde görülmektedir. Toplumda yaklaşık binde bir ila üç sıklıkla görülür. Şikâyetler yazın artar.

Bu durum, kişinin günlük aktivitelerini, psikolojik durumunu ve sosyal yaşantısını etkiliyorsa, şöyle ki; tokalaşmaktan, insanlarla tanışmaktan çekiniyor, kalem tutamıyor, el aletlerini kullanamıyorsa, mutlaka tedavi edilmelidir.

Koltuk Altı Terleme Tedavisi

  • Aşırı koltuk altı terlemesi (hiperhidrozis) neden olur, nasıl geçer?
  • El koltuk altı terlemesi için bitkisel çözüm var mıdır?
  • Tedavisi, ameliyatı için hangi bölüme gidilir?
  • Krem, losyon, botoks etkili midir?

Aşırı koltuk altı terlemesi (hiperhidrozis) genellikle kol altı kıllı bölgede ortaya çıkan bir durumdur. Sadece kol altlarında olabileceği gibi, koltuk altı birlikte sıklıkla ellerde, bazen ayaklarda ve yüz (kafa) bölgesi terlemesi ile birlikte olabilir.

Aşırı koltuk altı terleme kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyecek derecede ise, bu duruma aşırı koltuk altı terlemesi hastalığı (aksiller hiperhidroz) denilir. Koltuk altı terlemesinin hayati tehlikesi yoktur. Ancak oldukça sıkıntılı bölgesel terlemenin aşırı şeklidir. Çünkü fiziksel olarak oldukça dikkat çekici ve kötü bir görüntüye neden olur.

Koltuk Altı Terleme ve Özellikleri

Toplumda 100 kişiden 2-3 kişide görülür. Koltuk altı terlemesi genellikle ergenlik döneminde başlar. Genel olarak kadınlarda erkeklerden biraz daha fazla rastlanır. Olguların %40 ında aile hikayesi (genetik, irsi geçiş) vardır. Her mevsimde olur, ancak sıcak mevsimlerde daha belirgindir.

Bazılarında 35-40 yaşından sonra biraz azalsa da hayat boyu devam eder. Stres, heyecan gibi duygusal durumlar tetikleyici olarak başlatabilir. Bazen, koltuk altı aşırı terleme lazer epilasyon sonrası ortaya çıkabilir. Genellikle uykuda olmaz, uyandıktan bir süre sonra başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.