Pazarlama Planı Nedir?

Pazarlama Planı Nedir?

Pazarlama planı, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi başarılı bir şekilde tanıtmak için; hedef kitlenizle nasıl iletişim kurduğunuza (çevrimiçi ve çevrimdışı) yönelik stratejik bir yol haritasıdır. Pazarlama planları neyi başarmak istediğinize bağlı olarak temelden üst ayrıntıya kadar değişir.

Pazarlama Planı Nedir?

Bir pazarlama planı sadece başarmak istediğiniz şeylerin bir listesi değildir. Bunun yerine aradığınız sonuçları, geliştirdiğiniz hatları; ölçülebilir ve bağlamsal oluşturduğunuz potansiyel müşterileri listelemeli ve bu sonuçları elde etmek için kullanacağınız üst düzey stratejileri açıklamalıdır. Strateji geliştirmek zor olabilir; Ancak sizi takip etme ve sapmalardan kaçınmada büyük bir fark yaratırlar ki buna ” kapsam sürünmesi ” denir .

Üzerinde anlaşmaya varılan bir planınız olduğunda gelen talepleri stratejilerinizle karşılaştırarak; Evet, bu benim stratejime bağlı böylece onu ekleyebiliriz veya hayır; bu teoride kulağa iyi geliyor ancak üzerinde anlaşmaya varılan stratejiye bağlı kalmıyor diyebilirsiniz.

Pazarlama Planı Türleri

Kuruluşunuz için anlamlı olan belirli stratejilere dayalı olarak kullanabileceğiniz birkaç farklı pazarlama planı türü vardır. Etkili ve kapsamlı bir pazarlama stratejisi oluşturmak için işletmenizin muhtemelen aşağıdaki pazarlama planlarının bir kombinasyonuna ihtiyacı olacaktır:

 • Reklam Planı
 • Markalaşma Planı
 • İçerik Planı
 • Müşteri Edinme Planı
 • Doğrudan Pazarlama
 • Bir E-Posta Pazarlama
 • Bir halkla ilişkiler planı
 • Bir basılı pazarlama planı
 • İtibar yönetimi
 • Bir Saklama Planı
 • Arama motoru optimizasyon planı
 • Sosyal medya pazarlama planı

Ürün konumunuza bağlı olarak etkileyici pazarlama veya video pazarlama gibi niş pazarlama planları yapmak isteyebilirsiniz.

İşletmeniz için bir pazarlama planına sahip olmak neden önemlidir?

Pazarlama planı, herhangi bir küçük işletme için çok önemli bir kaynaktır. Aslında ürün veya hizmetinizin karşıladığı pazar ihtiyaçlarını; ürününüzün rakiplerden nasıl farklı olduğunu ve ürün veya hizmetinizin kimin için olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Pazarlama planları aynı zamanda satış stratejiniz, marka bilinci oluşturma yönünüz ve genel işinizi geliştirme için bir yol haritası görevi görür. Bu marka mesajınızı hedef kitlenize başarıyla iletmek için önemlidir.

Pazarlama planının şirketiniz için bir diğer önemli faydası da; Yalnızca ölçümleri tahmin etmek yerine, oturup iş hedefleriniz ve bunları gerçekçi bir şekilde nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında matematik yapmaya zorlamasıdır. Büyüme sonuçlarınıza baktığınızda, bu rakamlara ulaşmak için ne gerekeceğini belirlemek için daha fazla araştırma yapabilirsiniz.

Örneğin: 100.000 TL Gelire İhtiyacınız Var

Bu kaç satış? 10 ise kapanış oranınız nedir? Potansiyel müşteriden kapalı anlaşmaya % 10 diyelim. Şimdi başlamak için bir metriğiniz var – 10 satışa ulaşmak için 100 satış ihtiyacımız var. Şimdi, nereden gelecekler ve hangi stratejileri kullanacaksınız? Plan, hepsini kağıda dökmenize yardımcı oluyor. Böylece kaynaklar ve taktikleri daha sonra gerçekçilikle yol haritası çizebilirsiniz.

Sonuçları ve kaynakları analiz ederken yalnızca pazarlama planınızla ilgili stratejilere odaklanarak zamandan tasarruf edebilir ve kapsamın kaymasını önleyebilirsiniz. Bir pazarlama planı yalnızca stratejileriniz hakkında gerçekçi düşünmenize yardımcı olmakla kalmaz; aynı zamanda paydaşlarınızı aynı sayfada tutar ve pazarlama ekibinizi kararlarından sorumlu tutar.

Herkesin görevleri ve hedefleri, paydaşların ve şirket ortaklarının görmesi için ortaya konduğunda tüm ekibin satış hedeflerine ulaşma konusunda rahat hissetmesi ve pazarlama ekibine sürekli denetim olmaksızın işi yürütmek için gereken alanı sağlama çok daha kolay hale geliyor.

Ayrıca, bir pazarlama planının tüm ekibiniz, yöneticileriniz ve dış departmanlar tarafından kolayca anlaşılması gerektiğini; Ve gelecekteki pazarlama yöneticilerinin ve ekip üyelerinin anlaması ve uygulaması için kolay bir rehber olması gerekir.

Etkili Bir Ticari Pazarlama Planının Öğeleri

Bir pazarlama planı işletmenize uyacak şekilde özelleştirilmelidir; ancak Dil, tüm pazarlama planlarının beş temel işlev içerdiğini söyledi:

İşletme Hedefleri

 • Temel metrikler (başarıyı nasıl ölçersiniz)
 • Stratejiler (hedeflere nasıl ulaşacağı)
 • Bir plan (departmanlar ve yazılımın ayrıntıları)
 • Raporlama (ilerleme raporları ne içerecek ve nasıl görünecek)

İşletmeniz için benzersiz ve etkili bir pazarlama planı oluşturmanıza yardımcı olmak için bu beş işlevi eyleme geçirilebilirsiniz. Konunun çok derin ve detaylı olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.