Pazarlama Planı Nedir?

Yazar Buraya Bakınız
0 yorum

Çalışan maaşlarından sonra pazarlama, çoğu işletme için büyük masraftır. Bir işletme sahibi veya pazarlamacı olarak bütçenizi en verimli şekilde harcandığından emin olmak istemez misiniz?

Pazarlama planı, genel bir iş planının parçası ve pazarlama bilimidir. Sağlam rekabet stratejisi, hedeflere ulaşılabilmesi için iyi yazılmış bir planın temelidir. Bir pazarlama planı, sağlam bir stratejik temeli olmayan bir eylemler listesi içerirken, bir işletme için pek faydası yoktur.

Pazarlama planı, ürünleri veya hizmetleri başarılı bir şekilde tanıtmak konusunda; hedef kitlenizle nasıl iletişim kurduğunuza (çevrim içi/çevrim dışı) yönelik stratejik yol haritasıdır. Planı neyi başarmak istediğinize bağlı olarak temelden üst ayrıntıya kadar değişir. Hedef müşteri kitlesinde tanımladığınız belirlenmiş bir veri yoksa hemen oluşturmalısınız. Pazarlama planı nedir konusunda bilinçli olmak için pazar araştırması yapmanız gerekebilir. Hedef müşteri kitleniz, yaş, cinsiyet vs gelir gibi demografik bilgileri içermelidir. Bununla birlikte, sıkıntılı noktalar ve hedefler gibi psikografik bilgileri de içerecektir.

Pazarlama planı ve kitlenizi yönlendiren kriterler nedir?

Ürününüzün veya hizmetinizin hakkında giderilmesi gereken sorunlar var mı?

Pazarlama planı sadece başarmak istediğiniz şeylerin listesi değildir. Bunun yerine, aradığınız sonuçları veya geliştirdiğiniz hatları ölçülebilir; bağlamsal oluşturduğunuz potansiyel müşterileri listelemelidir.

Bu sonuçları elde etmede kullanacağınız üst düzey stratejileri açıklamalıdır. Strateji geliştirmek zor olabilir ancak; sizi takip etme ya da sapmalardan kaçınmada büyük bir fark yaratırlar ki buna “kapsam sürünmesi” denir. Üzerinde anlaşmaya varılan bir planınız olduğunda, gelen talepleri stratejilerinizle karşılaştırarak evet bu benim stratejime bağlı veya hayır; bu teoride kulağa iyi geliyor fakat üzerinde anlaşmaya varılan stratejiye bağlı kalmıyor diyebilirsiniz.

Pazarlamanın türleri

Pazarlamanın, özel stratejilere dayalı olarak kullanabilecek birkaç farklı türü vardır. Kapsamlı strateji oluşturmak için işletmenizin, aşağıdaki planların kombinasyonuna ihtiyacı olacaktır.

 • Reklam Planı.
 • Markalaşma.
 • İçerik Oluşturma.
 • Müşteri Edinme Planı.
 • Doğrudan Pazarlama.
 • Bir E-Posta e-Pazarlama.
 • Bir halkla ilişkiler planı.
 • Bir basılı pazarlama planı.
 • İtibar yönetimi.
 • Arama motoru optimizasyonu.
 • Sosyal Medya.

Ürün konumunuza bağlı olarak, video pazarlama planları yapmak isteyebilirsiniz.

İşletmeniz için etkin plana sahip olmak neden önemlidir?

Pazarlama planı küçük işletmeler açısından önemli bir kaynaktır. Aslında, ürün veya hizmetinizin karşıladığı pazar ihtiyaçlarını; ürününüzün rakiplerden nasıl farklı olduğunu ve ürün veya hizmetinizin kimin için olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Yapılan planlar aynı zamanda satış stratejiniz, marka bilinci oluşturma yönünüzle genel işinizi geliştirmede yol haritası görevi görür.

Marka mesajınızı hedef kitlenize başarıyla iletmek oldukça önemlidir.

Bu planın, şirketinize diğer önemli faydası da yalnızca ölçümleri tahmin etmek yerine; oturup iş hedeflerinizi gerçekçi olarak nasıl oluşturacağınız hakkında matematik yapmaya zorlamasıdır. Büyüme sonuçlarına baktığınızda ise bu rakamlara ulaşma hakkında ne gerekeceğini belirleyerek fazla araştırma yapabilirsiniz.

Örneğin: 100.000 TL gelire ihtiyacınız var. Sizce, bu kaç satış eder ve kapanış oranınız nedir?

Potansiyel müşteriden kapalı anlaşmaya % 10 diyelim. Şimdi, başlamak için 1 metriğiniz var. 10 satışa ulaşmak için 100 satış ihtiyacımız var. Şimdi, nereden gelecekler ve hangi stratejileri kullanacaksınız? Plan hepsini kağıda dökmenize yardımcı oluyor. Böylece, kaynaklar ve taktikleri daha sonra gerçekçilikle yol haritası çizilebilir. Sonuçları ya da kaynakları analiz ederken, yalnızca planınızla ilgili stratejilere odaklanarak zamandan tasarruf edebilir, kapsamın kaymasını önleyebilirsiniz.

Pazarlama planı, stratejileriniz hakkında gerçekçi düşünmenize yardımcı olmakla kalmaz.

Aynı zamanda paydaşlarınızı aynı yerde ekibinizi ise kararlarından sorumlu tutar.

Herkesin görevleri, hedefleri ya da şirket ortaklarının görmesi için ortaya konduğunda tüm ekibin satış hedeflerine ulaşma konusunda rahat hissetmesi; ekibine sürekli denetim olmaksızın işi yürütmek konusunda gereken alanı sağlama çok daha kolay hale geliyor. Ayrıca plan tüm ekibiniz, yöneticileriniz ve dış departmanlar tarafından kolayca anlaşılması gerektiğini; gelecekteki pazarlamadaki, yöneticilerin ve ekip üyelerinin anlaması ayrıca uygulaması için kolay rehber olması gerekir.

Etkili Bir Ticari Pazarlama Planının Öğeleri Nelerdir?
 • İşletme Hedefleri Nedir?
 • Temel metrikler (başarıyı nasıl ölçersiniz).
 • Stratejiler (hedeflere nasıl ulaşacağı).
 • Plan (departmanlar, yazılımın ayrıntıları).
 • Raporlama (ilerleme raporları ne içerecek, nasıl görünecek).

Bu konularda yapılması gereken planlar işletmenize uyacak şekilde özelleştirilmelidir. Planın nasıl yazılacağını öğrenmek, sizi etkili pazarlama stratejisine götüren önemli adımları düşünmeye zorlar ve iyi tanımlanmış plan; üst düzey pazarlama hedeflerinize odaklanmanıza yardımcı olur. Ayrıca, bu konunun kapsamlı ve detaylı olduğunu unutmayın. Pazarlama nedir başlıklı diğer konuyu buradan okuyabilirsiniz.

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun olmadığını varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. TAMAM Devamını okuyun.