Boz İç Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sakız ağacıgiller familyasından boz iç Antep fıstığı kendine özgü tadı ve besleyici özelliklerinin yanı sıra faydalarıyla da öne çıkan bir atıştırmalık. Peki bu faydalara daha yakından bakmak ister misiniz?

 0  14
Boz İç Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sakız ağacıgiller familyasından boz iç Antep fıstığı kendine özgü tadı ve besleyici özelliklerinin yanı sıra faydalarıyla da öne çıkan bir atıştırmalık. Bu fıstığın kalp sağlığını korumak, hastalıkları önlemek gibi pek çok faydası var. Peki bu faydalara daha yakından bakmak ister misiniz?

Boz İç Nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse boz iç Antep fıstığının en özel ve lezzetli cinslerinden biridir. Bu fıstık hasat zamanından bir ay önce tam olgunlaşmamışken toplanır. Hasadı az olduğu için bu fıstığı piyasada görmek kolay değildir. 

Diğer fıstık içlerinden farklı olarak boz için daha yeşil bir rengi vardır. Özellikle Antep fıstığıyla özdeşleşen bu fıstık içi aromatik lezzetiyle tanınır. Yoğun tadı nedeniyle baklava ve dondurma sektöründe oldukça ön plandadır. Üstelik vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. 

Kalp Sağlığını Korur

Boz iç fıstığının en önemli faydalarından biri kalp sağlığını korumaktır. Bu fıstık doymamış yağ asitleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Fıstık içinde bulunan oleik asit, tekli doymamış yağ asitlerinden biridir. Bu yağ asitleri kolesterol seviyesini düşürür. Boz içteki fitosteroller ve antioksidanlar da kalp sağlığını korur.

Vitamin ve Mineral Desteği Sağlar

Boz iç Antep fıstığının bileşimindeki maddeler vücuda vitamin ve mineral desteği sağlar. Boz iç ayrıca protein, sağlıklı yağlar ve magnezyum bakımından da iyi bir kaynaktır. B1, B6, E ve A vitaminleri açısından en zengin kuruyemiş çeşitlerinden biridir. Düzenli boz içi tüketerek siz de vücudunuza vitamin ve mineral desteği sağlayabilirsiniz.

Hastalıklara Karşı Korur

Boz içi Antep fıstığının faydalarından biri de hastalıklara karşı korumasıdır. Bu fıstık, kabuklu kuruyemişler arasında güçlü antioksidan içeriğiyle öne çıkmakta. Bu antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını minimalize eder. Ayrıca yaşlanma sürecini yavaşlatır ve vücudu dinç tutar. 

Boz için faydalarından biri de akciğer iltihabını temizlemesidir. Bu sayede göğsü yumuşatarak ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Bileşimindeki B6 vitamini, enfeksiyonlar ve çeşitli kanser türleriyle de mücadele eder. Dahası bu fıstık düzenli şekilde tüketildiğinde insülin direncini de düşürür. 

Cildi Güzelleştirir

Boz iç fıstığının faydalarından biri de cildi güzelleştirmesidir. İçeriğindeki yağ asitleri cildi nemlendirir ve kuruluğa iyi gelir. E vitamini ise antioksidan özelliği sayesinde cilt hastalıklarını önler. Aynı zamanda da UV ışınlarına karşı korur. 

Bünyeyi Güçlendirir

Boz için faydalarından bir diğeri bünyeyi güçlendirmesidir. Bileşimindeki mineraller ve fitosteroller vücut direncini artırır. Ancak yine de boz iç bir tedavi aracı değildir. Dolayısıyla hastalıkları yenmek için doktorunuza başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

Boz İç Alışverişlerinizde Adresiniz celebiogullari.com.tr!

Boz için faydalarını kısaca özetlediğimiz bu yazımızda son olarak bu besini nerede bulabileceğinizden de bahsetmek istiyoruz. Gaziantep’in önde gelen markalarından Çelebioğulları uzun yıllardır baklava ve kuruyemiş satışında lider markalardan biri konumunda. Siz de internetten kuruyemiş siparişi için online satış sitesi celebiogullari.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE Hesap askıya alınmıştır.